Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Tanulási lehetőségek » Milyen ösztöndíjak vannak BA...

Milyen ösztöndíjak vannak BA egyetemekre Angliában/ az USA-ban?

Figyelt kérdés

Főleg London érdekelne, mik a lehetőségek egy EU-s diáknak ösztöndíj szempontjából, mennyire éri meg a diákhitel? Amerikába az international diákoknak csaknem kétszerese a tandíj, kb 25ezer dollár. Hogyan növelhetném az esélyeimet egy (esetleg teljes) ösztöndíj megszerzésére?

Művészeti szakok érdekelnek, animáció és mozgóképpel szeretnék foglalkozni, így ha valaki portfólió összeállításról is tud tanácsot adni, ne fogja vissza magát!



2019. máj. 5. 11:59
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Angliáról tudok szólni. A diákhitel nagyon megéri, sokan még akkor is igénybe veszik, ha lenne rá 9 ezer fontjuk évente. (Például csoporttársam, aki lambo-val jár matekra, webfejlesztésre meg merci gls-el)


Egyszerűen nem érdemes saját zsebből kifizetni, mert a lediplomázottaknak a 70%-a nem fizette vissza a teljes összeget, mivel 30 év után elévül. Ráadásul csak akkor vonják az összeget (munkáltatód vonja le mint például az adót), és ha épp nincs munkád, nem kell törleszteni. Ha van munkád, de nem keresel évi ~25,800 fontot évente, akkor szintén nem fizetsz. Ha pedig többet keresel a fent említett összegnél, akkor az az feletti összeg 9%-át fizeted. Szóval 27 ezres fizetés mellett fizetsz vissza évente 90 fontot, ami kevesebb mint havi 10 font, de keresel heti 600-at...

(A számolások nem pontosak, csak saccolások, nem kezdek el számolgatni pontosan, de hasonló összegekről beszélünk)

Ha végül Magyarországra költözöl, akkor évi 15 ezer font a holdpont. Szóval olyan havi 350 ezres fizetéstől kezdenek számolni, és az az feletti összeg 9%-a szintén.


Az ösztöndíjakról nem sokat tudok mondani, az egyetemektől eltérő lehet. Legutóbb néztem valahol, ott egy egyszeri 1500 fontos grant-ot ajánlanak.

De ha jelentkeztél a diákhitelre, akkor a nyáron kapsz levelet EU ösztóndíjról is, hogy hogyan jelentkezhetsz.

Ez nem tudom mennyi összeg, én erre nem jelentkeztem de jövőre fogok. Bár nem valami nagy összegről van szó, ahogy olvastam évi 500 font környékéről van szó, ami pont fedi az éves buszbérleted..


Gondolom ezt tudod, de Amerikában a családok már a gyerek születésétől fogva teszik félre a pénzeket a tanulmányaira, mert förtelem összegekről van szó. Ha lenne 100%-osan kifizető ösztöndíj, akkor gondolom ők is arra hagyatkoznának a legtöbb esetben, de sajnos nagyon keveseknek jön az össze.


Úgy szokták általában csinálni, hogy elmennek tanulni egy olcsó, ismeretlen nevesincs community college-ba, ott letöltik a képzésük nagyrészét, majd utolsó évre/félévre átjelentleznek egy nevesebb egyetemre, különben semmit sem fog érni a tanulással töltött évük, mert az a diploma nem sokat ér. És a neves egyetem neve lesz a papíron, mert ott végzett.

De ez persze rizikós, mert olyan mint Magyarországon. Vagy elfogadják a krediteket, vagy nem. És meg van szabva, hogy melyik egyetemről lehet átjelentkezni melyik egyetemre, és utána jönnek csak a kreditek. Szóval aki olcsó/ingyenes helyi egyetemen kezdi, annak nagyon lekorlátozódnak az átjelentkezési esélyeik, nem válogathatnak kedvükre. Nyilván nem enrolalhatnak át a Harvardra bárhonnan.


Arról nem is beszélve, hogy sok amerikai hallgatók a kocsijukban élnek, mert egyszerűen nem tudnak szobát bérelni az árak miatt, és a szüleik sem tehetik meg. Erről vannak is fent reportok a neten, ahogy végig kísérik az ilyen diákok napjait. Persze ez nem azt jelenti, hogy te is így végezheted, egyszerűen csak kiábrándító..


Én azt mondom, hogy Angliában érdemesebb egyetemre járni. A diákhitel miatt is, meg a távolság is jóval kisebb. Ha valami adódik, akár aznapra találsz 40 fontokért fapados repjegyeket is. (Persze nem mindig, de mi voltunk már így)

Valamint az angol egyetemeken nincsenek akkora különbségek, mint Amerikában. Amcsiban például minden egyetem ami nem drága vagy legalább fizetős (vagyis helyi nevesincs college-ok) az ott végzetteket nem is veszik diplomás számba. Míg Angliában nyugodtan be lehet vállalni bármely egyetemet is, mert az is elég, hogy Anglia területén van jóformán. Ha rajta van a ranglistán, már bőven jó.

2019. máj. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Kedves válaszoló!

Ezer hálám a sok infóért, igazából mindig is London volt az én nagy álmom,

idén jelentkeztem itthon egy művészeti egyetemre, de inkább Angliában tanulnék. Másik kérdés, hogy egyetem mellett

egy EU-s diák hogy vállalhat munkát/részmunkaidőt kint? Csak mert tényleg eléggé drága a megélhetés Londonban (igen, a világ

egyik legdrágább helyét választottam..:) ) kezdve a közlekedéssel. Önerőből nem tudnánk fedezni a tanulásomat, szóval örülök, hogy a

diákhitel így megkönnyíti a helyzetet. Illetve, tudom, hogy az USA-ban ez úgy megy, hogy az egyetem elvégzése után haza is kell

költöznöd, de Angliában ilyesmiről nincs szó, igaz? És milyen munkalehetőségei vannak egy pályakezdő, nem brit embernek ott?

2019. máj. 5. 14:14
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A lehető legrosszabbul választottál várost, már bocs :D

London nem épp a legalkalmasabb hely a diákoknak Angliában, de kinek mi. Munka célpontjából jobb lehet.

Mivel nem London fele vagyok, így az utaztatást nem nagyon tudom hogy megy ott. Nálunk £5 a napi jegy, vagy 25 éves korig 16 font a heti bérlet minden buszra Metro kártyával, korlátlan utazás.


A munkába állásnak sem kell problémának lennie. Szerintem egyedül egy NI number kell hozzá. Ha kijöttél, keresd majd meg a neten a National Insurance number-t intéző intézménynek a telefonszámát, és kérj majd tőlük egy időpontot. Ott lesz egy kis elbeszélgetés, majd postázzák a papírt. Ez azt hiszem olyan mint a TB szám Magyarországon, szóval az kelleni fog munkavállalásnál is.


Ja és ne felejtsd el elintézni az otthoni dolgaidat, mint pl a TB. Vagy kérj egy EU-s TB kártyát, vagy mondd le a magyar TB-d és itt Angliában beregisztrálsz háziorvosnál, és így ingyenes lesz teljesen az ellátás, azt hiszem még a gyógyszer is. (Legalábbis nekem egyszer nem kellett fizetnem).

Amíg tanulsz vagy dolgozol vagy mindkettő, addig ingyenes lesz a doki.

De ha otthon csináltatsz EU-s TB kártyát, annak is elégnek kell lennie alap dolgokra. (Amíg nem lesz Brexit) Bár ezt majd hátha valami jobban hozzáértő elmagyarázza, hogy mit érdemes tenni a magyar TB-vel.


Gyakorlati helyeket kereshetsz vagy az egyetemen keresztül majd, vagy magadtól. De első évesként szerintem nem nagyon találsz szakoddal kapcsolatos munkákat, legfeljebb ingyen gyakornokis melót.

De ha bemész egy munkaközvetítő irodába, beregisztrálsz, kipipálod melyik napjaid szabadok egyetem mellett, és ők keresnek majd neked valamit minimálbérért. (7-8 font azt hiszem per óra, függ a kortól is.)


Egyébként van olyan, hogy maintenance loan, ez is diákhitel, viszont ez szabad felhasználású. Ennek a feltételei ugyanazok mint a tandíj hitelé, csak egy 25 ezer font felett 6%. Vagyis így összesen 9% + 6%-ot fizetsz ha esetleg annyit keresel.

De ezt nem tudom biztosan hogy működik, londoni egyetemen tanulóknak azt hiszem a max összeg 10 ezer font per év körül van. De követelményeknek meg kell felelni, ezt nem tudom hogy van. Valami rémlik, mintha 3 éve kint kell élj vagy hasonlók.. Ha ez így is van, akkor például mesterképzésnél jól jöhet.


Egyetem elvégezte után természetesen nem kell elhagyd az országot, hisz (még) az unió része. De ha már nem is lesz az EU része, akkor sem lesz olyan helyzet, hogy kitoloncolnak mert nem vagy brit..

De igazából a jövő az nagyon ködös. Az a biztos, aki idén szeptemberben kezdi kint az egyetemet, annak ugyanúgy jár a diákhitel is. Brexit után nem tudni mi lesz.

2019. máj. 5. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a rengeteg segítséget! SOkkal tájékozottabb lettem :)

Elsősorban nem a szakmával kapcsolatos munkát keresnék, tudom hogy kezdőként akkor még nem igazán

alkalmaznának, nekem valami kávézó is megfelelne, csak hogy legyen valami zsebpénzem pluszban. A szüleim támogatnak

de jobb szeretném, ha a saját lábamra állhatnék, amennyire tudok.

A maintenance loanról már hallottam, csak ahhoz 5 éve kint kell élni, hogy felvehesse az ember, szóval nekem csak a diákmunka lenne opció

2019. máj. 6. 17:12
 5/7 anonim ***** válasza:

Nincs mit.

Van már kinézett konkrét egyetem? Mert a weboldalukon biztosan írnak az ösztöndíjaikról.

De ha egyszer akarva/akaratlanul megszorulsz, akkor általában az egyetemek is ajánlanak hiteleket, többfélét. Van ami konkrétan évvégére szól ha nem sikerült beosztani a pénzed, túlköltekeztél stb.

2019. máj. 6. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
55%

Sajnos Nagy-Britanniában BA szinten általában nagyon kevés egyetem kínál ösztöndíjakat, vagy ha igen, akkor azokra akkora a jelentkezők száma, hogy zseninek kell lenni hozzájuk. A brit felsőoktatásban inkább mester- és doktori szintű, azaz posztgraduális ösztöndíjakból van sok, elsősorban azoknak, akik az alapképzésen kiválóan teljesítettek, ezért kiváló ajánlóleveleket kapnak a professzoraiktól. A legtöbb ilyen ösztöndíj tandíjmentességet jelent, én is ilyet kaptam. De ehhez előtte le kell valamit tenni az asztalra a korábbi egyetemi éveiddel. Remélem, nem keserítelek el ezzel nagyon.


Viszont azt hallottam, hogy skandináv államokban, például Dániában viszonylag sok ösztöndíj van az alapképzéseken is. Esetleg erre is érdemes lehet szétnézned.

2019. máj. 6. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

#5 válaszoló, igen már nagyon sokat néztem, de a University of the Arts London a leghőbb vágyam, mr keresgéltem ott is,

és itt értenék egyet a következő válaszolóval, tényleg inkább MA képzésekre van több ösztöndíj, de nem keseredtem el, igazából csak

a diákhitel felvételétől aggódom...ha tényleg lesz brexit, akkor ugrik az egész. Remélem a 2020/2021 tanévet már ott kezdhetem,

bár szerencsére van keresztfélév is

2019. máj. 7. 14:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!