Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Lehet-e egy sikeres, jól...

Lehet-e egy sikeres, jól megírt fanfiction-ből kiadott regény?

Figyelt kérdés

Lehetséges egyáltalán, ha igen, hogyan?

Volt már erre példa a történelemben?



2019. dec. 3. 00:27
 1/8 anonim ***** válasza:
55%

Lehet.

Ha a saját pénzeden kiadod.

2019. dec. 3. 01:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A fanficcel vigyázni kell, mert az eredeti szereplőket szerzői jog védi, és amíg nem csinálsz pénzt belőlük, addig többnyire eltűrik, de ha már pénzed lenne belőle, akkor nem. Pl. ott volt a Szürke ötven árnyalata (tudom, te jól megírtakról kérdeztél, de most csak ez jut eszembe), az egy Twilight-fanfic volt, de meg kellett változtatni a neveket megjelentetés előtt.
2019. dec. 3. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
83%
Pl.wattpad-ról nem egyet azért vettek le, mert kiadták könyvben.
2019. dec. 3. 02:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
54%
Ezekre a tini agymenésekre a kitya sem kíváncsi. Kiadni bármit ki lehet saját pénzen ha nem sért egyéb törvényeket.
2019. dec. 3. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
73%

Szerintem nem éri meg. Vagyonokat beleölsz a jogdíjak miatt, de sosem lesz olyan sikeres, mint az eredeti. Nincs két ember, aki egyformán ír. Ha egy stílust vagy egy karaktert megszeretsz, azt mindig annak tollából fogod szereti, aki megismertetett vele.


A fanficek hordozhatnak jó gondolatmenetet, ami érdekes lehet, de van bennük rengeteg apró és bosszantó különbség az eredetihez képest. Most csak azok, amiket én magam nem szeretek:


- ha a kedvenc karakterem más szókinccsel, más modorral beszél, mint az eredetiben. Pl. egy csendes alak ne legyen szómenéses a fanficekben. Vagy aki az eredetiben választékosan beszélt, az ne váltson kamasz szlengre. (Talán nem is tudod, milyen gyakori!) Aki káromkodós h*lyegyerek volt, az ne legyen hirtelen egy kedves, művelt alak.


- Párkapcsolat ráerőltetése a karakterekre. Ez nagyon nem szokott tetszeni, mert valószerűtlen. Ha valakik között nem működik a kémia, akkor nem működik. Azzal, hogy egy fanfic író mégis rájuk magyarázza, a személyiségüket változtatja meg. Sok esetben az adott mű műfaját is megváltoztatja ezzel, ha az nem volt alapból romantikus.


- Szexuális hovatartozás megváltoztatása. Ettől futok a falnak legjobban, amikor heterokból melegeket csinálnak... szerintem Tolkien forog a sírjában, amikor lelkes rajongót összeboronálják Aragornt és Legolast....

2019. dec. 3. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Volt már egy jó pár Fanfic, amit kiadtak. Igaz, hogy a neveket megváltoztatták szerzői jog miatt.

Ugye írták az 50 árnyalatot, A végzet ereklyéi Harry Potter fanfic volt.

Magyar példát is tudok mondani asszem, A tanítvány Becca Priortól One Direction fanfic volt.

2019. dec. 3. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Hmm, köszönöm szépen a válaszokat, nagyon érdekesek voltak. :)

De akkor mondanék egy konkrét példát, ami miatt feltettem ezt a kérdést. Alapvetően - sok más mellett - Star Wars fan vagyok és szeretnék egy történetet írni, ami nemrég megszületett a fejemben. A karakterek egytől egyik a saját képzeletem szüleményei, a filmekben, sorozatokban megjelent fontosabb, már megalkotott karakterek maximum megemlítés szerűen tűnnének fel, de nem is nagyon akarnék semmi ilyet belekeverni.

Így működhetne a szerzői jogok megsértése nélkül a kiadás, vagy így is csak egy kedves próbálkozás marad fanfictionként megírva?

2019. dec. 4. 08:14
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Maga a Star Wars világ is szerzői jogok alatt áll. Nem csak a szereplőkre vonatkozik.
2019. dec. 4. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!