Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Közös képviselő probléma?

Közös képviselő probléma?

Figyelt kérdés
Januárban lesz 2 éve, hogy a mostani lakásunkba költöztünk, és az a probléma hogy nincs közös képviselő, és nem is volt a múltban sem. Egy közel 50 éves társasházról beszélünk, nincs sok lakás, és azokban is zömmel még az első lakók laknak akik persze idősek már. Ők mondgták hogy anno úgy döntöttek, hogy nem kell nekik közös képviselő, majd ők megoldják közösen a ház dolgait, takarítás meg van osztva, ami ellen senkinek nincs kifogása. Rajtuk kívül 2 lakásban fiatalabbak vannak, de nem régen költöztök be. Úgy oldották meg eddig a problémák orvoslását hogy pl a tető javítását azok a lakások fizették akik felett a javítandó tető volt, és így szépen haladtak sorjában a tetővel. Mikor odaköltöztünk rendszeresen előhozakodtam a témával hogy indítsuk el a dolgot mert nincs jól ez így, a 10 lakásból 3-an ellenzik a dolgot, a többiek benne lennének a képviselőben elvileg, viszont ennyiben meg is áll a téma. Senki nem intéz semmit.Én már belefáradtam a szájtépésbe, ha lenne időm intézném, de 2 gyerekemet egyedül nevelem, több műszakban dolgozom, egyszerűen időm nincs kézbevenni a dolgokat. Viszont egyre bosszantóbb ez a dolog, mert semmit nem renováltak a házon 50 év alatt, láttam. hogy full rozsdásak a csöveg, az elektromos hálózat elavult, nincs biztosítása a háznak, kb 30 éve a kapucsengő sem jó, a belső világítás is egyre borzalmasabb, úgy érzem hogy bármelyik pillanatban beadhatják ezek a kulcsot, aztán majd senki nem akar beadni a közösbe mondván hogy ez nem az ő szintjén vagy lakása mellett futó falban van pl. Pláne nem fog kiadni senki több százezres vagy milliós összeget a kezéből a ház javítására. Azért is zavar mertr 2-3 éven belül szeretnék elköltözni és nem biztos hogy lesz még egy oylan hülye mint én, hogy ilyen rendezetlen viszonyú házban vesz lakást, ezzel jó sokat veszt az értékéből az amúgy jó adottságokkal és környékkel rendelkező ház. Arról nem is beszélve hogy tudtommal törvénybe is ütközik ha nincs közös képviselő. Nem szeretném ha bárkinek bármi baja lenne ebből, vagy abból ha bemennék az önkormányzathoz és kérnék valami megoldást, fogalmam sincs hogy jár-e valami büntetés a lakóknak akár visszamenőleg is...és azt sem szeretném ha ferde szemmel néznének rám mert "elárultam" őket, mármint a lakótársakat. Viszont a helyzet számomra tarthatatlan és aggódom miatta, biztonság miatt is és hogy később eladhatatlan lesz a lakásom emiatt. Mit kéne tennem, vagy mik a lehetőségeim, ha esetleg valaki tudná.

2019. dec. 7. 17:05
 1/3 anonim ***** válasza:

Ez sajnos nem egyedüli jelenség és nem fogsz tudni változtatni rajta, mert ez a tulajdonosok dolga.

Mindenekelőtt, a társasházi törvény szerint a kezdetektől törvényszegésben van a ház. A társasházzá alakulás nem kívánságműsor, hanem kötelezvény. Na persze senki nem ellenőrzi.

De a valódi probléma mégsem ez. A ThTv úgy rendelkezik, hogy a lakóépületnek Társasházzá kell válnia, ezt (ügyvéd által készített) alapító okiratb kell foglalni, és ennek kötelező melléklete az SZMSZ (szervezeti és működési szabályzat). Ennek tartlmaznia kell, hogy egy tulajdonosnak közös képviselőnek kell lennie, ő képviselhet a házat harmadik személyekkel szemben, kell költségvetés, házirend, közgyűlési rend, közös költség és felújítási számla. Itt a kulcsszó, hogy valakinek el kell vállalnia a dolgot. Utána akár lehet hivatásos társasházkezelőt is megbízni, igen vaskos pénzekért.


Egyetlen jó módszer van ilyen esetben. Ha nem tudod így vagy úgy meggyőzni a közösséget, és nem akad, aki felelősen vállalja a közös képviselőséget, akkor sürgősen add el a lakásodat és költözz el máshová. Vételkor ez legyen a fő szempont és ellenőrzési pont.


Ennyire elhanyagolt házban bármikor történhet komolyabb hiba. Azzal nem az lesz a gond, hogy akarják e megcsináltatni, hanem az, hogy ki tudják-e fizetni. Nem fogják tudni, a ház pedig akár élhetetlenné válik (nincs villany, nincs fűtés, soroljam?). A közművek addig nem köt vissza, míg műszakilag nincs rendben. Márpedig egy szimpla csőtörés, csatornacsere a milliót közelítheti, vagy még több. Ahányszor és ahány helyen törik. A régi lakók nem meggyőzhetők, a 40 éves megszokás és a kor nagy úr. A fiatalok pedig más szemléletűek. Szóval nézd a lakáshirdetéseket.

2019. dec. 7. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen, én is arra hajlok hogy el kell adni a lakást ha tovabbra sem történik semmi, persze ha lesz valaki olyan balga mint én voltam, hogy megveszi igy a lakást. Amúgy úgy tudtam ha nem vállalja valaki hogy közös képviselő lesz, akkor kirendelnek valakit, szóval mindenképp lesz valaki. Legutolsó esetben be lehet ezt jelenteni valahol, és el lehetne indítani valamit úgy is hogy nem mindenki egyezik bele?

Amúgy nonszensz az egész , fel nem foghatom miért volt jó ez nekik !

2019. dec. 7. 18:10
 3/3 anonim válasza:

Jegyző, törvényességi felügyeleti eljárás keretében kötelezni fogja a társasházat a törvényes rend helyreállítására. Amennyiben az érintett ház Pesten vagy Pest megyében található, keressen bizalommal a www.aszhaz.hu weboldalon található kapxcsolati űrlapon vagy az info@aszhaz.hu e-mail címen.


Tisztelettel,

Ász Ház Társasházkezelő Bt.

2020. febr. 28. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!