Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az tényleg igaz, hogy ha...

Az tényleg igaz, hogy ha német nyelvterületen élsz, akkor rengeteg szabályt be kell tartanod?

Figyelt kérdés

Állítólag pl. iszonyatosan kell ügyelni a tisztaságra, a rendre, a modorra, a pihenőidők tiszteletben tartására és még sok minden másra. Olyan történetet olvastam pl. Svájcból, hogy, ha albérletben laksz, akkor a főbérlő bármikor jöhet akár szúrópróbaszerűen is (minimálisan előtte szólva) ellenőrizni.

És arrafelé nincs az, hogy porosak a könyvek, na majd 2 hét múlva leporolom őket. Ott jobban teszed, ha teljesen leszoksz az ilyen halogatásról, ha kicsit is be akarsz illeszkedni.

Ha nem mostad ki hétvégén a ruháidat, nincs ám az, hogy na majd hétfőn, amikor hazaérsz a munka+vásárlás+edzés után, mondjuk este 9 körül, akkor szépen bedobod a mosógépbe. Mert akkor sok helyen már nem lehet ilyen hangos gépeket használni, és ezt komolyan is veszik. Vagyis az idődet okosan és előre gondolkozva kell beosztanod.

A boltok is sokkal korlátozottabban vannak nyitva. Azt is okosan meg kell tervezni, mikor vásárolsz. Nem az van, hogy csinálod a rakott krumplit, már előfőzted a krumplit és a tojást, és akkor jössz rá, hogy jaj, elfogyott a tejföl. Hétvégén vagy esténként egy kisvárosban nagy eséllyel sehol nem fogsz kapni.

Szóval teljesen új szemlélettel, világlátással kell ott élni. Legjobb ha elfelejtesz minden szokást, amit hoztál magaddal Magyarországról, gyakorlatilag érdemes újra tanulni az alap dolgokat is. Legalább is ez jött le nekem az olvasott sztorik alapján.

Ez mennyire fedi a valóságot?



2020. febr. 17. 00:20
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:
100%

A főbérlő sosem jött még ellenőrizni semmit. Habár mi ingatlanos cégtől béreljük a lakást.

Általában közös a mosókonyha, ahol van 1 nagy mosógép és 1 nagy szárítógép meg egyebek. Mindenkinek van 1 napja a héten amikor reggel 7 és este 10 között moshat. Sokan vesznek a lakásba saját gépeket, mi is. De nyilván éjjel nem mosunk. Hétköznap és hétvégén reggel 8 és este 10 között lehet zajongani, fúrni, kalapálni. Van ahol van déli csendes pihenő is. Vasárnap nem lehet ilyesmit. Porszívózni sem.

Nálunk nagyon jó a szigetelés, nem halljuk egymást. De pl.a régebbi építésű társasházakban van ahol este 10 után nem lehet lehúzni a wc-t vagy zuhanyozni, mert minden áthallatszik. Illetvevan ahol a teraszra nem rakhatsz ki bármit, pl. Száradó ruhákat vagy rikító színű virágcserepet a korlátra.

A szemét nálunk súlyra megy, az utcán automatáknál lehet leadni. De mindent szelektíven gyűjtünk, azok mennek az erre a célra kialakított tárolókba.

Boltok általában reggel 8tól este 8ig vannak. Nagyobb helyeken este 10ig. Vasárnap csak az állomásokon és a reptéren van bolt nyitva.

Éz tényleg más világ. Ha a telefonodat vagy a táskádat fent hagyod a villamoson, jó eséllyel ott lesz amikor visszamész. Sokszor látok autót lehúzott ablakkal hagyva, ülésen a táska... senkit nem érdekel. Biciklik is úgy vannak a bolt előtt lánc nélkül.

A tömegközlekedési eszközök pontosak és tiszták. Lehet rajtuk enni, biciklivel utazni, kutyán szájkosarat még nem láttam, anélkül utaznak a buszon is. Az utcák is tiszták. Nincs minden összehugyozva, összeköpködve. Csövest se látsz, elvétve 1-1, de azok saját döntés miatt élnek az utcán. Ha bemész a boltba, az eladók köszönnek, mosolyognak, szép napot kívánnak. Még a takarítónő is legalább 2 nyelven beszél. Az utcákon mindennapos a bentley, lamborghini, tesla... mert ezeken az utakon lehet kozlekedni. Az elektromos rollerek nincsenek a folyóba dobálva. El lehet menni futni az erdőbe, parkba hajnalban a sötétben, olyan jó a közbiztonság, nem kell félni hogy valaki megtámad.

Igaza van annak aki azt mondja, hogy egy új világszemlélettel kell itt élni. De hamar meg lehet szokni. De mindennek ára van. Pl. nem tudsz bármikor elmenni tejfölért. Vagy pl túrót nem is lehet kapni egyáltalán.

2020. febr. 17. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 A kérdező kommentje:

Azért is nehéz lenne picit az alkalmazkodás, mert Magyarországon egész életemben családi házban éltem.


“ Vagy pl túrót nem is lehet kapni egyáltalán.”


Pedig a túrós rétes osztrák nemzeti étel (Topfenstrudel), folyton ettük síeléskor a Hüttében.


Ha lehetne amúgy nagyvárosba mennék, mint Berlin, Frankfurt vagy Hamburg, csak ott a bérleti díjak megfizethetetlenek.

2020. febr. 17. 22:51
 13/19 anonim válasza:

Én nem érzem úgy, hogy nagyon a szabályok határoznák meg az életem. Sok minden, ami itt "szabály" azt alap udvariasságból Magyarországon is úgy csináltam.


"Legjobb ha elfelejtesz minden szokást, amit hoztál magaddal Magyarországról, gyakorlatilag érdemes újra tanulni az alap dolgokat is." Ez azért nagyon erős túlzás, én nagyon hamar otthon éreztem magam itt.


Az igaz, hogy van pihenőidő, de azért csak kábé tartjuk be. Mi vasárnap szoktunk porszívózni, mert nekünk akkor jó (mert minden zárva van...), a szomszédok fúrtak már falat vasárnap is, és voltam már olyan bulin, ami este tíznél tovább tartott... pontosabban még nem voltam olyan bulin, aminek este tíz előtt vége lett volna. Mi is a pincében lévő közös mosógépeket és szárítót használjuk, akkor amikor akarjuk, sokszor késő este. De szerintem egy modern mosógéppel a lakásban se lenne gond mosni, a mosogatógépünk is éjszaka jár. Nálunk az van írva a szelektív kukára, hogy csak munkanapokon 7-től 19-ig szabad beledobni valamit (gondolom az üvegcsörömpölés miatt). Én még soha nem vittem le a szemetet ilyenkor, mert ilyenkor nem érek rá, és még soha nem történt semmi. És biztos nem én vagyok az egyetlen, mert vasárnap estére erősen meg szokott nőni a szemét mennyisége. Sokszor érek haza éjszaka a gurulós bőrönddel a macsakövön, ami baromi hangos, még sose szólt senki. Pedig tudom, hogy behallatszik a lakásokba, mert zárt ablaknál is szoktam hallani, ha valaki más gurulós bőrönddel jön. Próbáljuk persze a hangos dolgokat nem éjszaka csinálni, azért ezt én Magyarországon is így csináltam. Bútort nyilván sose nagyon sürgős összekalapálni, de a 20 kg-os bőröndömet nem fogom a vállamon vinni, és nem is várja el senki. Persze, ha peched van, kifoghatsz egy olyan szomszédot, aki folyton nyafog valamiért, de rossz szomszédok bárhol lehetnek.


A lakástulajdonos csak előzetes bejelentéssel jöhet, nálunk még sose volt ebből gond. Ok nélkül sose jött még senki.


"És arrafelé nincs az, hogy porosak a könyvek, na majd 2 hét múlva leporolom őket." De van. Láttad volna a régi kolimat... nem volt gusztusom a konyhában enni. Itt is teljesen különbözőek az emberek, van aki rendmániás, van aki tök rendetlen, van minden. Ha nem egyedül laksz, érdemes olyan lakótársat keresni, akivel hasonló mértékű tisztaságot tartotok nomálisnak, de ez Magyarországon is úgy van.


Az igaz, hogy Bajorországban a boltok 8-kor zárnak, és vasárnap is zárva vannak, ezt én nagyon utálom. (Szerencsére ez nem egész Németországban ilyen szigorú, én jól kifogtam. Maximalizált heti óraszámnál a dolgozóknak is lenne elég idejük pihenni, és az esti és hétvégi pótlékoknak is örülhetnének.) Talán ez volt az egyetlen dolog, amire át kellett szoknom, a többi alapvető emberi figyelmesség.


És a többiek szabálykövetéséből én is profitálok, pl. az orvosok és a nővérek nem engedhetik meg maguknak, hogy úgy beszéljenek és bánjanak a betegekkel, mint otthon, és hálapénzt sem kell adni nekik.


Én azt is szeretem, hogy a tömegközlekedési eszközökön szabad enni, inni, így rossz lelkiismeret nélkül meg tudok reggelizni a (tiszta) metrón.


Azért az én tapasztalatom szerint egy jobb biciklit lánc nélkül jó eséllyel ellopnak, lánccal azért nagyon valószínűtlen. Azért itt is vannak bűncselekmények, betörések stb., ez sem a Mennyország, de sokkal ritkábbak, mint Magyarországon. Ha elhagysz valamit az utcán vagy a buszon, jellemzően utánad futnak, és visszaadják.


Túró: a német túró (Quark, Topfen) nagyon más mint a magyar, nem rögös hanem krémszerű, pl. túrógombócot nem lehet belőle csinálni. De nálunk van magyar bolt :)

2020. febr. 18. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 anonim ***** válasza:

''Pedig a túrós rétes osztrák nemzeti étel (Topfenstrudel), folyton ettük síeléskor a Hüttében.''


Svájcban élek. (#11)

2020. febr. 18. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim válasza:

"Hangoskodásra viszont nagyon oda figyelnek."


igen. odafigyelnek. hogy lehetoleg minél hangosabb legyen, akar ejszaka is. nem tudom melyik reszen éltél, de a bajor az egy külön (állat)faj... 3 helyen laktam eddig, mindenhol a némettel volt probléma... ejszaka se tudnak kussolni, ugy kefelnek mint valami hangos bagzó elefant, vagy epp ejjel alltak neki asszonyt verni, szekrenyt borogatni es még sorolhatnam. a roman, az orosz, de meg a magyarral se volt gondunk, de a nemet... most is az alattunk levő ejjeli bagoly, minden ejszaka kitalal valamit, amire te egyszer tuti felebredsz...

2020. febr. 18. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 anonim válasza:

Svájcban élek. Itt is több a szabály de azért nem ennyire túlzóak.


- Szelektív hulladékgyűjtést nézik nagyon. És nem csak a szelektívet, de a háztartási szemetet is, ha nem olyan zsákban van, vagy nem olyan matrica van ráragasztva amilyet ők elfogadnak, nem viszik el. Pl itt Bernben csak egy bizonyos kék szemetes zsákba teheted, különben nem viszik el. Másik városban matricázni kellett a zsákokat.

Ennek ellenére sokszor van az hogy a szelektív gyűjtők mellé csak le van bszva egy zacskóban a sok üveg meg pet palack, nem gondolnám hogy helyiek hagyják ott, sokkal inkább külföldről betelepültek. Ja és úgy értsd hogy nagyon figyelnek a szelektívre, hogy a mi háztartásunkban pl a joghurtos dobozról is levesszük a papírt és külön gyűjtjük. A férjemnek ez volt a természetes, én pedig megszoktam.

- Mosás: nem azért nem moshatsz akkor amikor akarsz mert zavarsz másokat (na jó ez is benne van) de a fő ok az hogy sok lakásban nincs saját mosógép. A társasháznak van egy mosókonyhája 5-6 géppel. Ezért napokra be van osztva ki mikor mos, ott a táblázat és beírod magad hogy mikor szeretnél mosni és akkor aznapra, vagy x órára a tiéd a mosókonyha.

- Boltok: Svájcban vasárnap kizárólag a nagy vasútállomásokon vannak nyitva élelmiszerboltok. Minden más zárva. Hétköznap reggeltől este nyolcig, szombaton este ötig vannak nyitva.

- Lakástulaj nem jön akármikor. Mi cégtől bérelünk nem magánszemélytől, sose járt nálunk senki, csak akkor mikor beköltözéskor leltárt csináltunk és a teraszon a térkövet egy helyen javítani kellett.

- Szomszédok: hát igen, vannak fura sztorijaim. Még másik városban laktunk és kitettem az ajtó elé a szemetet, hgoy ha indulok leviszem. Addig szrakodtam hogy majdnem lekéstem a vonatot, kivágódtam az ajtón, kulcs ráfordít és rohantam az állomásra. Na a kukazsák meg ott maradt az ajtóm előtt. Papírszemét volt benne, semmi olyan aminek szaga lenne vagy ilyesmi. Hazajöttem két nap múlva és a szomszéd néni este már csöngetett is át hogy ott maradt a szemét, legyek szíves levinni. Másik sztorim nemrég, már abban a házban ahol most lakom. Jövök a lifttől a lakásajtómig, kopog a cipőm. Kijön a szomszéd nő, hogy lassabban sétáljak mert hangos a cipőm és nem tud aludni (délután kettő óra volt)

- Tisztaság: közterületen ügyelni kell rá, de sajnos egyre kevesebben teszik, nem tudom mennyire szankcionálják. De azt hogy otthon a lakásodat mennyire takarítod senkit se érdekel, csak kiköltözéskor legyen minden úgy ahogy beköltözésedkor átvetted.

2020. febr. 27. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/19 A kérdező kommentje:

Este 8 nagyon koránnak tűnik, de gondolom annyival jobb a helyzet, hogy ott nem is divat a túlóra. A többi dolgot meg tudnám szokni.


Az lehet gond, ha pl. esténként tanfolyamra jársz! Én például itthon jártam szuperintenzív nyelvtanfolyamra, ami hétköznap 18-20 között volt, minden nap. Szombatonként meg kirándulni mentem a hegyekbe, már hajnalban indultam. Emellett elég lehetetlennek tűnne bevásárolni, hacsak nincs egy párod, aki szabadabb.


Edzeni is csak bevásárlás után tudsz lemenni vagy kocsival kell járnod. Direkt megnéztem most pártucat konditermet német városokban, szerencsére azért lazábbak tűnik a nyitvatartás (6/7 - 22/23).

2020. febr. 28. 07:07
 18/19 A kérdező kommentje:
Azt néztem még, hogy a nyitvatartás reggel is korlátozott. Szinte minden 7-kor nyit, előtte marad a vasútállomás.
2020. febr. 28. 07:24
 19/19 anonim válasza:
#16 vagyok. Itt Svájcban - legalábbis a mellettünk lévő bevásárlóközpont - 6-kor nyit, a fitness terem is. A boltok ahogy írtam nyolcig vannak nyitva, a fitness este 10-ig kivéve vasárnap, akkor hamarabb, nyolckor bezár. Ha fél hatig dolgozol bőven bele fér a vásárlás, vagy az esti tanfolyam előtt. Szóval azért meg lehet oldani bőven este nyolcig. Pénteken pedig a boltok 10-ig vannak nyitva, ezt az előző kommentemből kifelejtettem.
2020. febr. 28. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!