Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ki a valaha élt legjobb...

Ki a valaha élt legjobb magyar író?

Figyelt kérdés

2020. júl. 6. 14:14
A kérdező szavazást indított:
Jókai Mór
Kosztolányi Dezső
Móricz Zsigmond
Gárdonyi Géza
Mikszáth Kálmán
Fekete István
Tamási Áron
Rejtő Jenő
Molnár Ferenc
más
24 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:
15%
Gárdonyi Géza. De Petőfi Sándor miért nincs köztük?!
2020. júl. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
# mert ő nem volt író
2020. júl. 6. 15:17
 3/7 anonim ***** válasza:
95%
Nem szavaztam, mert ez egy teljesen szubjektív megítélésű kérdés. A felsoroltak mindegyikétől olvastam már, és valamennyi mű között találtam nagyon jót, és olvastam olyat is, ami kevésbé nyerte el tetszésemet. De a maga módján mind különleges. Mondhatnám, hogy szerintem X.Y. a legjobb. De ez nem igaz, mert más szerint meg másvalaki.
2020. júl. 6. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 _Gabe_ válasza:
73%
3-as. Igy van. Ha eleg sok szubjektiv velemeny van, az ad egy objektivet...
2020. júl. 8. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%

Én „más” nevű írót, nem ismerek! Viszont nincs a felsoroltak között a valaha élt LEGJOBB magyar író! (Aki történetesen a világirodalom legjobbja is egyben.) Pedig echte zseni az istenadta!

Úgy híják: Baksay-Róka Béla.


Íme – csak ízelítőül – készülő nagyregényének „nyitánya”, egy döbbenetes erejű, többszörösen összetett mondatból álló prózavers:


● A Mindenség káprázata


Ha majd egyszer Te is állsz szikrázón tiszta, rejtek-sötét éjszakában szabad ég alatt – távol a fénnyel hivalgó, füstgomolyos várostól –, s feltáruló lélekkel pillantasz a káprázatos mennyboltozatra fel – csak, hogy elvágyó képzeleted repítsen a Fenséges Végtelen térségein át, s mert ismerned kell A Mindenható számolatlan, tünékeny-valóság csodáit –, hát merülj el gondolatban a messze-mélyűr csillagvajúdó gázködjeiben, s már látod is, amint idegen másik testvér-világok titok-rejtelmes bolygó-gyermekei vonulnak el sorra napjaik ellenfényében előtted;


S ha majd ekkor kaleidoszkópban kevert színekkel pompázó egyikükhöz az értelem remény-remegésével közelítvén felsejlik már benned is, hogy ott – nehéz metánfelhők alatt – a zabolátlan őskáosz-szabdalta felszínbe ékelt forrva-bugyborékos tengeröblök mélyén milliomnyi évtől fogva készül lappangón az Élet – hogy majdan szétáradhasson rajt’ –, hát ne feledd, mily’ sérülékeny szálak egymásba fonódásán is múlik mindez;


Mert ha tovább hatolsz a gyémánttal szórt távol-tér fekete-bársony szövetén, tovább a Hattyú-csillagkép legendás űr-szegletébe, ahol is az iszonytató Cygnus X-1 infernó tárja fel lenyűgöző rettenetét előtted, akkor ott a tapasztalás felkorbácsolta érzetek eufóriájától eltelve tanúja leszel, amiképp’ e láthatatlan-fekete szingularitásba görbedt csillagszörny-pöttöm, midőn korszakokkal elébb a saját bolygó-füzérén viruló civilizációt szupernóva-végítéletként semmisíté meg, most egy gigászin tobzódó örvénylésben falja fel fénygömb-óriás társát közönyösen!;


Ám ez önmagába zárult energia-mælstrom – e felfoghatatlan stella incognita –, egyszer még tán szolgálhat szülőplanétájukat mindörökre elhagyó űrvándorokat, amiként ők azt – egy lelkesítőn-fájdalmas Új Exodus állomásaként okosan, óvatosan megközelítvén – ravaszul megcsapolják majd, hogy azután az űr méhében megbúvó Új Ígéretföldje-bolygó iránt kutatva vezessék tovább tér-óceánt hasító hajóikat;


És ha amint Te is nem fáradva, nem pihenve – a végső válaszhoz új meg új célt keresve – rendre magad mögött hagyod majd a fényéveknek ezer meg ezreit, s A Teremtő eme véghetetlen űrbe sajtolt kéznyomai közt – a gondolat eme határ nem-szabta sebességével tovasuhanva – végre is már túlnan jutsz a Tejútrendszer legkülső tartományain – túl a ritkásan derengő galaktikus halo különc rendbe ömlesztett gömbhalmazainak fénylabdáin is –, hogy egy még távolibb cél: az M31 Andromeda testvér-galaxisának halovány ködkorongja felé vedd útadat, s akkor egy pillanásnyit megtorpanva visszatekintesz a karspirálok szivárványszín, ölelő íveire, s az elmondhatatlantól gyönyörűség-félelem-zokogásban kitörve hirtelen a magány ragadja meg fémmarokkal szívedet – mert nem találod a messze hagyott Földanyát –,


Te is rádöbbensz majd:

A Mindenség egy mély sóhaj az Idő tükrén, és Isten célja, hogy társra lelj benne!

2020. júl. 16. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Akik a másra nyomtak, azok kit gondolnak a legjobbnak?
2020. júl. 29. 14:10
 7/7 anonim ***** válasza:
31%
sok jó író volt,de talán Janikovszky Évát mondanám,ugyanis neki volt pár novellája is,de a legeslegjobb szerintem Szabó Magda
2020. aug. 6. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!