Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A műveltség és olvasottság...

A műveltség és olvasottság tényleg kezd egyre inkább a süllyesztőbe kerülni? Ha igen, az tényleg rosszat jelent, vagy csak túl van lihegve?

Figyelt kérdés

Minden érmének két oldala van. Én személy szerint 39 éves fejjel egyre inkább azt látom, hogy manapság a fiatal, gimnazista korosztály alapműveltsége a nullához konvergál. Ez nem feltétlenül jelent rosszat legalábbis az én szememben biztos nem. Próbálok nem ítélkezni és az ő szemükön keresztül látni a világot. Engem természetemnél fogva érdekel a történelem és a művészet például, ezen felül természettudományos végzettségem van, így ehhez értek a "legjobban". A kérdés az, hogy szabad-e hibáztatni a mai 14-25 közötti fiatalokat azért, mert ők másban jók és már nem nagyon mutatnak érdeklődést azon dolgok iránt, amit egy korombeli műveltségnek könyvelne el. Én abban az időben a fél karom odaadtam volna, ha olyan idegen nyelv tanulási lehetőségeim lettek volna mint ma nekik. Az is kétségtelen, hogy a mai technológiákban sokkal jártasabbak és ahogy mondani szokás, ők hordozzák azt a tudást, ami a jövőt fogja építeni.


Szerintetek ez lehetséges az alapműveltség hiányában? Ki fogja tovább adni azt a sok tudást, amit az én fiatalkoromban még illett ismerni, de ma már nem annyira? Lehet, hogy írnak 4-es meg 5-ös töri és irodalom érettségiket, de pár év múlva azt sem tudják, mik voltak a tételek. Ez lenne a fejlődés természetes velejárója? Végül is, ha bárminemű információra van szükségünk, csak pár kattintás és a világ szinte minden elérhető tudása elénk tárul.


Más kérdés persze, hogy bizonyos körök felett már egyfajta íratlan szabály és elvárás az, hogy az embernek minden téren legyen egy felületes tudása és minden beszélgetésbe be tudjon kapcsolódni.


Mind az én korosztályomat, mind pedig a szóban forgó korosztályt kérdezem: Mi erről a véleményetek?



2021. febr. 13. 22:00
 1/1 uyscuti ***** válasza:

Szia,

Az biztos , hogy ennek az internet orientált helyzetnek van jó és rossz oldala is. Hasznos lehet az ,hogy pillanatok alatt rákereshetsz bármilyen témára , de hátrány az , hogy a megszerzett ismeret értéke éppen ez miatt halványulni látszik.

Igaz -szerintem- , hogy mi tekintendő általános műveltségnek idővel változhat és a 80-as,90-es évekhez képest ma már lehet , hogy máshol tartunk.

Arról , hogy a mai fiatalok ,,másban jók" -ahogy írod-,szerintem nagyrészt nem ők tehetnek. Ahogyan megváltozott a világ és a kütyük , számítástechnika egyre inkább a mindennapi élet részévé váltak , sok változást hoztak -sajnos- olyan területeken is , ahol jobb lett volna , ha minden marad a régiben. Pl. ma sok esetben egy szülőnek azért kell küzdenie a gyermekével , hogy kimozduljon otthonról és az online világból , míg régebben talán az volt a gond, ha nem ért haza időre.

A legnagyobb gond pedig az erkölcsi értékek drasztikus változásával van és azzal , hogy sokak szerint az emberi kapcsolatok sem olyanok már , mint régebben.

2021. márc. 3. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!