Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Miért nem túl népszerű manapsá...

Miért nem túl népszerű manapság a klasszikus irodalom?

Figyelt kérdés
Hihetetlen fontos tartalmú, társadalom egészét érintő, örök aktualitású tartalommal rendelkezik ezeknek a könyveknek nagy része. Persze van olyan is, ami nem ennyire jelentős, de akkor is meg tudták alkotni a klasszikus írók azt a világot, ami miatt érdemes a műveiket olvasni. Értem én, hogy sokszor ezeket a nyelvezetük miatt (is) nehezebb megérteni, mint a mai könnyű, szórakoztató írásokat. Csak én látom így, vagy tényleg kezdik elveszteni az olvasottságukat a klasszikus irodalmi művek?

2020. nov. 24. 23:40
 1/7 anonim ***** válasza:
84%
Én amondó vagyok örüljünk, hogy olvasnak a fiatalok. Ha fanatsy vagy romantika területén klasszikus helyett legyen.
2020. nov. 24. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
71%
Egy mai, szórakoztató írásban is ott lehet ugyanaz az üzenet, az örök aktualitású tartalom, mint egy "klasszikusban". Nem vagyunk egyformák, nem mindenki ugyanolyan formában vevő erre.
2020. nov. 25. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
96%

A klasszikus irodalom a történelemkönyvekbe van vésve, szóval mindig lesz olvasótábora. Maximum, nem óriási, de akkor is lesz.

És érthető módon, sokan nem nyitottak a klasszikus irodalomra, annak stílusjegyei miatt. Sokan egy fárasztó nap után elsősorban szórakozni akarnak, aztán vágynak csak a nagy mondanivalókra. Sőt, mai szemmel, azért elég sok mondanivaló már nem jön át igazán, nem érzi át a ma embere az akkori helyzetet.

Ráadásul, ahogy írtad, sok klasszikus nyelvezete nehéz és sok elég vastag is.

2020. nov. 25. 03:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
87%
Szerintem csak te látod így. A művelt felnőttek manapság is főleg klasszikus irodalmat olvasnak. A tinik pedig száz évvel ezelőtt is tini irodalmat olvastak (Cilike stb).
2020. nov. 25. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
84%

Mark Twain mondta azt, hogy a klasszikusok azok a művek, amiket senki se olvas :DD


Én ezt mondjuk cáfolom húsz évesen, illetve gyerekkorom óta szeretem a klasszikus irodalmat, kedvenc szerzőim közé tartozik Wilde, Shakespeare, meg Dosztojevszkij. De olyan is van akit ki nem állhatok, pl. Jókait nem bírom olvasni.


A klasszikus irodalomnak a saját korában se volt annyira széles olvasóköre mint a korabeli ponyvának, szórakoztatóirodalomnak.


Egyébként érdekesség még, hogy van most egy trend tumblr-ön, a dark academia ami kifejezetten a klasszikus művek ismeretére épít fel egy esztétikát, hozzá társít öltözködési stílust, stb. Meg nekem is van több barátom, aki olvas klasszikusokat.

2020. nov. 25. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerre olvasok és klasszikus könyveket mindenféle témában és műfajban és mindkettőnek megvannak a maga erényei és hátrányai. Nem lesz olyan, hogy egy ember élvezni fog minden kort és minden műfajt, de ajánlatos nyitottnak lenni.


Az adaptációk ellenére a klasszikus irodalom kevésbé van az emberek elé tolva. Mindig az újdonságokat mutatják, arról írnak cikkeket, azok kerülnek a blogok elejére (filmeknél ugyanez). Hamarabb futsz bele idén kiadott könyvekbe, mint 150 évvel ezelőttiekbe. Ez már csak így működik.


A kötelező olvasmányok kétélű pengék, mert egyrészt könnyen megutáltathatnak a diákkal nem csak egy könyvet, hanem egy egész műfajt. A másik oldalon pedig ismertetnek is. Ha a gimnáziumban nem ismerkedek meg bizonyos művekkel, lehet sose ásom bele magam igazán Shakespeare munkásságába vagy adok esélyt az orosz irodalomnak.


Időszaktól függetlenül lehet egy könyvnek mondanivalója. Mostanság is íródnak könyvek erős üzenettel és tartalommal és az irodalomtörténelem is tele van ostoba, semmiről se szóló írásokkal.


A kedvenc íróim közt van például Neil Gaiman és J. R. R. Tolkien, akik mindketten fantasy-t írtak/írnak, nagyon másképp teszik és több helyen is szembetűnik, hogy miképp hat az írásukra a környezetük, valamint, hogy Gaiman (és más sok író) merített Tolkien stílusából. Fordítva ez már nem mondható el.


Jane Austen amondó vagyok, hogy az egyik legjobb író a romantika terén és míg manapság nagy kérdés, a "hogyan írjál jó női karaktereket?" kérdés, ő addig az ujjából kirázta ennek a művészetét és olyan nőket (és férfiakat) alkotott, akikre a mai napig van példa és könnyűvé teszik az azonosulást.


Oscar Wilde "The Picture of Dorian Gray" (fogalmam sincs hogy van magyarul, pár éve angol könyvet csak eredeti nyelven vagyok hajlandó elolvasni) című könyve, amit 1890-ben adott ki, pont arról szólt és az volt az üzenete, amit a 18 éves énemnek olvasni kellett egy író. Több, mint 100 év telt el, mégis tudott olyan mondanivalóval szolgálni, amire szüksége volt a jövő fiataljainak.


Amit az #5-ös megemlített, a Dark Academia, na annak vagyok nagy szeretője és követője én is.

20/L

2020. nov. 25. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Nagyon örülök hogy többen is ismerik és szeretik a dark academia stílust vagy irányzatot.

Sajnos ismerőseim közül nem igazán hallottak idáig róla :(

Egyébként a klasszikusokat olvassák mai napig is, pont azért, mert örökérvényű igazságokról és máig releváns dolgokról írnak.

Persze nem az összes, de amiben emberi kapcsolatokról vagy alapvetően emberi érzésekről esik szó az általában mindig talál magának hűséges olvasókat.

Szerintem amúgy egyáltalán nem baj hogy a tizenévesek nem rögtön a Háború és békével kezdenek, mert ez lenne a normális.

Illetve aki szeret olvasni vagy érdekli az úgy is eljut egyszer a hasonló könyvekhez, de miért ne kezdhetnének mondjuk Leiner Laura könyvekkel?

Szóval a lényeg az hogy a klasszikusok lehet hogy nem népszerűek vagy trendik, de attól még olvassák őket az emberek és fogják is.

15/L

2021. ápr. 8. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!