Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A romák miért nem elfogadóbbak...

A romák miért nem elfogadóbbak mint a magyarok, ha nekik is van élményük a kirekesztéssel?

Figyelt kérdés
Egy aránylag jó középiskolába járok. Általánosban is ki voltam rekesztve, de most jobb a helyzetem, kivéve az osztálytársaimat. Oda jár két roma gyerek, az egyik ugyanúgy kóstolgat, hülyeségeket kérdezget (pl. mekkora a fszod), a másik értelmesebb, de ő csak flegmáskodik, de ha neki kell valami a büféből, akkor jó vagyok. Amúgy nincs vele bajom, néha szokott normális lenni is. Csak általában fura.
2022. ápr. 3. 23:47
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Mert nem így működik a bántalmazás és a kirekesztés pszichológiája.


Aki veri a gyerekét, azt általában szintén verték gyerekkorában. Azt gondolná az ember, tudja, milyen kiszolgáltatott, rettegő kisgyereknek lenni, aki szeretet helyett csak agressziót kap, és épp ezért nem tenne ilyet, de... a valóság máshogy fest.


Végeztek az USÁban pszichológusok kísérleteket az 50-es években. A tanárnő a hét elején bejelentette, hogy a barna szemű gyerekek buták, ügyetlenek, csúnyák és alsóbbrendűek, míg a kék szeműek okosak, tehetségesek, szépek és különlegesek. Az osztály rögtön a megjelölt szempont szerint kettéoszlott, és a kék szemű gyerekek feljogosítva érezték magukat a barna szeműek vegzálására. A hét végén bejelentette a tanárnő, hogy tévedett, és valójában a barna szeműek az okosak, ügyesek stb. és a kék szeműek az alsóbbrendűek. Na, mármost azt várnád, hogy mivel egy héten keresztül kollektív kirekesztésben és szekálásban volt részük, a barna szeműek nem kezdték el ugyanazt csinálni, mint ami nekik is fájt. Pedig igen. Ugyanúgy viselkedtek a kék szeműekkel, mint korábban azok velük. Amikor letelt egy újabb hét, elmagyarázta, hogy a szemszínnek semmi jelentősége, és hogy mit szeretett volna tanítani ezzel. A kísérlet fő irányvonala az, hogy a csoporthoz tartozás érzéséből hogyan alakul ki a másik csoport gyűlölete, és random pozitív, illetve negatív tulajdonságok társítása ezekhez a csoportokhoz.

De benne van az is, hogy a diszkrimináció során keletkezett frusztráció, düh és tehetetlenség ugyancsak diszkrimináló, erőszakos magatartást szül.


Ezzel megérkeztünk a kérdésedhez: Ezek afféle ösztönök. Vannak olyanok, akik felülkerekednek rajtuk, és racionalizálják, hogy ami nekem fájt, azt nem akarom másnak. Viszont, akit magára hagynak egy ilyen szituációban a frusztrációjával, és nem mutatnak neki egyéb alternatívákat, lehetőséget az önreflexió kiépítésére azt legtöbbször felemészti ez a frusztráció, pláne, ha kisebb korban történik. Felvázolódik a fejében egy olyan kép, hogy amit vele csináltak, az a normális, és így lehet érvényesülni, ezt a mintát pedig tovább viszi.

2022. ápr. 4. 03:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!