Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Kiváncsi vagyok, mi a vélemény...

Kiváncsi vagyok, mi a véleményetek a forditott kulturális sokkról?

Figyelt kérdés
Sehol nem jelenik meg semmi róla, holott emberek ezrei érzik, ugyanis nem csak az okoz sokkot az embernek, ha más kulturával találkozik, hanem az is, amikor megszokja a más kulturát, de valamilyen okból haza kell jönnie. Ilyen esetben gondolok pl. balesetre vagy egyéb váratlan dologra.

2022. okt. 21. 02:36
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Én például mióta külföldön élek (4 éve), másra sem vágyok, minthogy végre otthon legyek, és soha többé ne térjek ide vissza. Mégis halogatok és nehezemre esik hazaköltözni. Ne érts félre, utálok itt lenni, de megszoktam... Szerintem a körnnyezetváltozás az, ami nehéz.
2022. okt. 21. 04:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Értem, mit irsz, de a kérdésem nem az volt, hogy milyen külföldön, hanem az, hogy milyen érzés évek után hazajönni és beilleszkedni itthon.
2022. okt. 21. 07:12
 3/19 A kérdező kommentje:
Van egy kulturális sokk, amikor kiméssz és megpróbálsz beilleszkedni. Néha sikerül, néha nem. A kérdésem olyan emberekhez szól, akik már beilleszkedtek külföldön, de évek után valamiért váratlanul haza kell jőjjenek és még egy kulturális sokk éri őket, teljesen idegennek érzik magukat a szülőföldjükön, kúlföldiként tekintenek rájuk, és úgy érzik, az egész otthon zajló élet már nem az övék... Ez tulajdonképpen a forditott kulturális sokk.
2022. okt. 21. 07:29
 4/19 anonim ***** válasza:
66%

Nyugaton élek sok éve. Amikor kimentem nem volt igazán komoly kulturális sokk számomra, nem voltak nagy eltérések - legalább is én nem vettem észre ilyet.

Most ha visszalátogatok MO-ra, az viszont minden alkalommal sokkol, egyszerüen nem értem, hogy élhetnek így emberek - nem az anyagi helyzetre értem, hanem az emberi, szociális helyzetekre -, és két hetes látogatás akkora negatív sokk, hogy megerösít abban, hogy soha ne akarjak visszaköltözni oda.

2022. okt. 21. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

Én félig Magyarországon is élek, viszonylag sűrűn járok haza, évente úgy 3-4 hónapot otthon töltök. Egyre borzasztóbbnak érzem az "otthonlétet". Finnországban élek, mindenhol természet van, tavak, erdők, nyúl, mókus, sün. Otthon hiába élek a Mátra lábánál, ha természetben akarok lenni, az vagy egész napos kirándulás, vagy kocsival kell menni. Itt naponta sétálok az erdőben, gyakorlatilag egyik irányba 400 méterre megy a villamos, másik irányba 400 méterre már igazi erdő van. Nekem ez a legnagyobb sokk, hogy mennyire távol vagyunk a természettől Mo-n.

Készpénzben eurót nem is nagyon láttam, még ha használt cuccot veszek magánszemélytől, akkor is fizethetek neki a telefonszámára mobillal. Otthon mindig érzem a rosszallást, ha pl. a fodrásznak kártyával fizetek😀

A boltokban sokkal civilizáltabbak a finnek, nem állnak a seggedbe, a kasszánál mindenki szépen elpakol, nem kapkodnak és tolnak le a szalagról.

A buszon a sofőr köszön és leszálláskor az utas is odaint és köszön 🙂 Ez mondjuk nem 100%, de elég általános.

Szelektív a szemétgyűjtés. Nem hulladékudvarokba kell elszállítani kocsival a szelektív szemeted. Otthon nálunk megszüntették a szelektív gyűjtőket, mert nem emberi módra használták őket. Meg otthon erőmű sincs, ahova kerülhetne a nem újrahasznosítható hulladék, szóval amúgy is hiába válogatom. Kivéve a komposztot, amit megoldok a kertben.

Szóval az sokkol, hogy mennyivel rosszabb életminőség van általánosságban és milyen kicsi dolgok is számítanak ebben. Pl. a sofőrnek köszönés vagy a türelem a boltban még pénzbe sem kerül, csak hozzáállás kérdése.

2022. okt. 21. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, de meg kell ismételnem, amit már irtam....

Értem, mit irsz, de...stb.stb. lásd fennebb

2022. okt. 21. 11:20
 7/19 anonim ***** válasza:

5-ös vagyok. Hogy konkrétan milyen érzés visszamenni? Lehangoló, elszomorító. Olyan, mintha visszafelé mennék az időben. Korlátozva érzem magam, nincs rendes kenyér és zöldség a boltban, mint amihez külföldön hozzászoktam. A jövedelmem értelemszerűen nem rosszabb, de egyszerűen nem tudok belőle olyan minőséget venni, amit szeretnék, mert nem elérhető otthon. Veszítek az életminőségemből, mert nem elérhető otthon ugyanaz. A legrosszabb, hogy otthon a legtöbb embernek az a program, hogy igyunk meg egy (rekesz) sört. Ha azt mondod, menjünk el sétálni, kirándulni, tollasozni, néz, hogy minek az. A településen, ahol lakom, Betty Love-ok a sztárfellépők a rendezvényeken...:D Nincs hova menni programot csinálni. Bezárva érzem magam.

Nem tudom, ez válasz-e a kérdésedre:)

2022. okt. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:

5-os, igen, ez a válaszod már sokkal jobban megközeliti a kérdésem megválaszolását, de még nem az igazi :)

Az igazi választ keresve úgy érzem, nekem is pontositanom kell dolgokat, tehát: -nem az anyagi dolgok vagy a szabadidő program másságai érdekelnek, hanem az emberi, személyes kapcsolatok megváltozása több évtized kint töltött idő után, és hogy sikerült-e valakinek elfogadtatnia magát otthon, mint egy olyanvalaki, aki kint élt, magyarként érzett kint is, és most is magyarnak érzi magát,a kúlönbség csak annyi volt, hogy anyagi megfontolásból kint dolgozott évekig, évtizedekig, de soha nem tudott, nem is akart az illető állam állandó polgára lenni, hanem egyszerüen pénzt akart keresni, majd haza jönni... azonban itthon nem találja már a helyét, egyszerüen nem fogadják el a kinti nézeteit, gondolkozásmödját, tapasztalatait, hanem lehurrogják és visszaküldik oda, ahonnan jött, "áruló"-ként kezelik, ami legalább annyira sokkoló (sőt, talán egy picivel még jobban is!), mint amikor először kiment az ember és egy vadidegen kultura megismerésének problémáival kellett szembesüljön...

2022. okt. 21. 16:35
 9/19 anonim ***** válasza:
38%
Az előítéleteket kell levetkőzni. Aki előítéletes, azt nem fogadják be. Sem itthon, sem külföldön. A költözés iránya mindegy is.
2022. nov. 1. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

9/9 -es

Hogy érted, hogy aki előitéletes, azt nem fogadják be?

Kit? Miért? Hova? Elolvastad a kérdésemet?

Ez a válasz ismét nem tartozik a keresett válaszaim közé...

LÉCI, mielőtt a kérdésemre válaszoltok, olvassátok el azt is, hogy mit kérdeztem... Ha meg nem tudjátok a választ, inkább ne irjatok a tárgyra nem tartozó hülyeségeket.

2022. nov. 2. 20:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!