Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A középkori jobbágyok miért...

A középkori jobbágyok miért nem ették meg a csapdákba csalt egereket, patkányokat?

Figyelt kérdés
tilos volt vadászni és nem volt változatos étrendjük, de ezektől a kártevőktől akkoriban is irtóztak, nem tudtak úgy tekinteni rá mint élelemforrás, hús?
2023. febr. 17. 22:20
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem volt mit enni akkor megették.
2023. febr. 17. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
50%
Pl. a fertőzések miatt?
2023. febr. 17. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
fertőzésekről akkoriban még nem tudtak
2023. febr. 17. 22:53
 4/10 anonim ***** válasza:
83%
Nem ismerték pontosan, de már nagyon régen tudtak róla. Nem kell hatalmas ész ahhoz, hogy ha rosszat eszel, baj lesz belőle.
2023. febr. 17. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 UlfOrmson ***** válasza:
85%
Ez csak egy modern legenda, hogy a középkori jobbágyok étrendje nem volt változatos. A régészeti feltárások következtében tudjuk, hogy a gabonafélék mellett nagy arányba fogyasztottak disznót, szárnyasokat, kis kérődzőket (a csontjaik előkerültek a korabeli szemetesgödrökből). Szintén a régészeti leletekből tudjuk, hogy vadakat is fogyasztottak.
2023. febr. 18. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Éhínség idején megették ezeket is. Ha nem volt éhínség, akkor pedig nem fanyalodtak rájuk.
2023. febr. 18. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Jól kellett enniük, mert nehéz fizikai munkát végeztek. Ami egy ideig nem volt és a gyarmatosításokkal került Európába az a kukorica, burgonya, paradicsom, paprika és kávé és jóval 1500 után lettek elterjedtek. Szóval ezek nélkül kell elképzelni az étkezéseket, még a magyar ételeket is. Röviden gyors listaként: baromfi, sertés, marha, birka, pulyka, kolbász, sonka, borsó, lencse, káposzta, répa, vöröshagyma, dinnye, szilva, kökény, szőlő, szelídgesztenye, dió, mandula, barack, cseresznye, meggy, füge. Például a kolbászt már az ókor óta fogyasztják az emberek és nem csak magyar étel. Fogyasztottak még tejet és sajtot is.


Alapvetően fogyasztottak kásaféle ételeket amiket gabonákból főztek tejjel vagy vízzel, főként árpából és kölesből. Ez bár nagyon szegényesnek vélt étel, de lényegében a mai müzli alap környékén kell elképzelni és helyettesítette a kenyeret vagy a rizs és burgonya köretet. Valami olyanról volt szó, mint ma a müzlik alapja, a tejberizs, vagy a tejbegríz. Jellemző volt a gyümölcsök használata és az édeskés ízek is ebből eredően.


Itt egy sűrűbb zabkása ahol a középső az (és alul lencse, fent kolbász):

[link]


1600 környékén már készült a töltött káposzta. :) Ott volt a főtt tészta is, gombócok és más formában is. Érdekes viszont, hogy a nemesek is akik nyilván választékosabban étkeztek a fennmaradt receptek alapján fogyasztották a parasztok összes ételét is. :) A sárgarépának volt egy vörös-lila ízletesebb fajtája és egy zöld-sárga fajtája is. Feljegyzések szerint az 1500 utáni időkben a német parasztok naponta 3-4 alkalommal savanyú káposztát is fogyasztottak, ami az étkezések velejárójaként szintén a rendes étkezésre utal.


1723-ból már fennmaradt részletes feljegyzés a parasztok étkezéséről és közli, hogy (idézem)

"Napjában minden katonának ebédre egy tál étke egy font (0,5 kg!) húsból álló lészen, az mint a szegény ember tisztességesen magának szokott készíteni, laskával, káposztával, lencsével, borsóval, kásával és egyéb házi éléssel; vacsorát is hasonlóképpen. (napi 1 kg hús!)"


A parasztok energia fogyasztása magas volt az erős fizikai munka miatt, elérte a napi 3500-5000 kalóriát és 200 g húsféle mennyiségét. De nagy általánosságban a gabonák és zöldségek adták a kalória java részét, ami változott 1500 utánra és több lett a húsfogyasztás.


A jobbágycsaládoknak naponta jutott nagyjából 0,5-0,8 kg-nyi gabona így nagyságrendileg napi 1 kg kenyér kijött belőle, ami fejenként egy-két zsemlének megfelelő mennyiség. Ez a középkorban később növekedett és elérhette a napi 0,5 kg kenyeret fejenként. Húsból átlagosan fejenként napi 200- esetleg 300 gramm jutott, de az állat tartás nem volt lehetséges mindenkinek így ez a jobb sorban lévőkre érvényes.


Egy 15. századi angol arisztokrata háztartásból részletes feljegyzések állnak rendelkezésre a nemesi étkezésről (kapcsolódóan a kérdéshez) ahol napi 1-1,5 kg húst és napi 0,5 kg kenyeret fogyasztottak. A Bristoli Egyetem kutatása szerint a parasztok egyik fő tele egy húsból és zöldségekből készül pörköltféle volt és fontos volt étrendjükben a sajt is.

2023. febr. 19. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
pulyka sem volt 1500 előtt, az is amerikai
2023. febr. 19. 07:15
 9/10 TappancsMancs ***** válasza:
A dátum sorrendet nem tartottam teljesen, kicsit ilyenre sikerül. Néhol kora középkor, néhol 1500 környéke és máshol későbbi. Azért talán jobb a kép a jobbágyok étkezéséről. A képen is kukorica kása van (elírtam, nem zabkása), de szemlélteti az ételt. A kásaféle ételekhez még hasonló a mai krumplipüré is jellegében, szóval valami olyanról volt szó, változatos gabonákból és a sűrűbbtől a lazább elkészítésig.
2023. febr. 19. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 TappancsMancs ***** válasza:
Az 1723-as feljegyzés idézete például magyar szövegből van, Békés vármegye rendelkezéséből. :) És elég rendes erső ételeket mutat.
2023. febr. 19. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!