Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az a szó, hogy "valag" ennyire...

Az a szó, hogy "valag" ennyire archaikus, kihalt lenne, vagy inkább tájszólás?

Figyelt kérdés
Számomra nagyon fura, már itt a GYIK-en is tapasztaltam, hogy kevesen ismerik, mert a saját tapasztalatom szerint teljesen hétköznapi használatú. Viszont a legtöbb online fordítóprogram képtelen lefordítani (google, bing, translator.eu, fordito24). Egyedül a DeepL tudja néha-néha jól lefordítani.

dec. 11. 20:54
 1/8 anonim ***** válasza:
Ha a fordító nem is, azért szerintem a legtöbb embernek van róla legalább sejtése, hogy mit jelenthet, nem olyan bonyolult
dec. 11. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Én ismerem.
dec. 11. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

valag – ‘ülep, far, fenék’.

Ismeretlen eredetű szó. Legkorábbi ismert jelentése ‘női szeméremtest’, majd értelme a szomszéd testtájra vonódott át.

dec. 11. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Eredet [valag < ómagyar: valag, válag (fenék, női szeméremtest, „szétváló”) < vál(ik) + -ag (főnévképző)]
dec. 11. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Az én környezetemben mindenki ismeri, bár kevesen használják aktívan.
dec. 11. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
0%
Roma szó
dec. 12. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Ritkán hallom én is itt Budapesten, bár otthon a Dél-Dunántúlon ismert szó. Használják a "fenék" és a "sok" jelentésében is.
dec. 12. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a Vas megyei rokonaim közül többen is valog formában használták. Sok éve az Indexen találkoztam vele egy vicces hajdani településneveket felsoroló listán valami összetételben (pl. Walogpuszta, de nem pont ez volt), de sajnos most nem találom nyomát.
dec. 12. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!