Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » NAGYON FONTOS! Ez plágiumnak...

NAGYON FONTOS! Ez plágiumnak számít? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés
Épp egy esszét írok idegennyelven, és az anyaggyűjtés során felfedeztem egy magyar könyvet, aminek az elejében nagyon jól össze van foglalva az esszémhez szükséges információ egy része. Mivel ez nem véleményt közöl, hanem puszta történelmi tényeket, amiket interneten is megtalálhattam volna, úgy döntöttem, hogy az esszémben kissé lerövidítve, lényegre törően lefordítom és kiegészítem a saját gondolataimmal, 1-2 plusz információval, amik még odaillenek (de ebből kevés van). Természetesen a bibliográfiában megjelenítem a könyvet, mint forrást, de ez nem számít plágiumnak, ugye? Nem foghatják rá, hogy csak úgy összevágtam a dolgozatomat?
2010. okt. 21. 18:44
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Ha pontosan megjelölöd, melyik a forrás és melyik a saját gondolat, nem plágium.
2010. okt. 21. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De éppen ez a probléma, hogy akkor ugye idézőjelbe kéne tennem kb. 2 oldalt és itt-ott lenne 1-1 mondat, ami nincs idézőjelben...Akkor hogyan foglalhatom bele az esszémbe úgy, hogy ne legyen plágium, de mégse kelljen idéznem? Megpróbálom vázolni egy sarkított példával a helyzetemet.


Mondjuk írok egy esszét a természet színeiről, és hogy mi mért olyan színű. Egy könyvben megtalálom szépen leírva, hogy "Az ég kék, mert a levegőben található víz részecskéken úgy törik meg a fény, hogy pont ezt a színt adja ki."

Én ezt mondjuk angolra lefordítom így: Az ég - általában - kék színű, mert a levegőben található víz részecskéken a fény úgy törik meg, hogy pont ezt a színt adja ki, és ez csak akkor változik, amikor beborul, mert akkor szürke lesz.


Az esszé végén, ahol felsorolom a forrásokat, leírom, hogy Kovács Péter - Az ég című könyvének 100-102. o. lett felhasználva.


Ez így plágium? (Persze az én igazi szövegem hosszabb, és nyilván bonyolultabb is)

2010. okt. 21. 19:32
 3/8 anonim ***** válasza:
Csinálj egy külön fejezetet annak a két oldalnak (vagy valami beszúrást), a két mondatot lábjegyzetben írd hozzá.
2010. okt. 21. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igen, de az esszém csak 10 oldalas lesz. Külön fejezetet csinálni két oldalnak elég furán venné ki magát :D
2010. okt. 21. 22:53
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Lehet így is:


"Az ég kék, mert a levegőben található víz részecskéken úgy törik meg a fény, hogy pont ezt a színt adja ki."


Te ezt mondjuk angolra lefordítod így:


Az ég - általában - kék színű, mert a levegőben található víz részecskéken a fény úgy törik meg, hogy pont ezt a színt adja ki (Kovács, 1981), és ez csak akkor változik, amikor beborul, mert akkor szürke lesz.


És ami nem a saját gondolat - vagy jó esetben rá tudod fogni egy szóra vagy félmondatra hogy "na ezt mondta Ő", akkor az nem olyan látványos idézés, mintha szó szerint beleraknád az idézetet.

Ráadásul: Szakdolgozatban (és jobb helyeken eszékben is) a szó szerint idézett részeket kell csak idézőjelbe tenni, amit átfogalmaztál, ahhoz nem kell idézőjel (hanem zárójelben beszúrod a szerzőt és az évet az idézet végére). Szó szerinti idézet nem lehet a szövegben 4 sornál vagy 40 szónál több, mert ha ilyen van, akkor azt külön bekezdésbe kell írni dőlt betűvel és be kell húzni a margót is, mintha egy "szöveges ábra" lenne a lap közepén.


Úgyhogy igen, fogalmazd át, mert általában át szokták, csak arra vigyázz, hogyha a bekezdés végén van a szerző megjelölése (Kovács, 1981), akkor az olyan, mintha az egészet Ő mondta volna. Én ezért azt javaslom, hogy lehetőleg a mondat közepébe szúrd be pont az után a mondatrész után, amiről nem szégyelled, hogy más mondta; és utána a mondat folytatódhat a Te gondolataiddal, ez így nem annyira feltűnő idézési módszer, mert nincs idézőjel, viszont mégis meg van jelölve rendesen a forrás. A


References részben pedig ne felejtsd el odaírni a könyvet ahonnan van, vagy a weboldalt(pontos dátummal). Oldalszámot - ha jól emlékszem, - csak szó szerinti idézésnél kell kiírni.



Remélem, tudtam segíteni, nálunk ezt az angol tanszéken nagyon szigorúan vették.

2010. okt. 23. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek! :) Akkor tehát nem elég, ha csak a bibliográfiában tüntetem fel a könyvet...Valószínűleg úgy fogom csinálni, mint az utolsó.
2010. okt. 23. 14:08
 7/8 anonim ***** válasza:

Nézd effektíve a te teljes esszéd plágium lesz, mert nem hiszem, hogy tudnál írni olyat, amit előtted még nem írt le senki. Ez egy nagyon érdekes kérdés, de a szakdolgozat, iskolai esszék nem önálló munkák ebből a szempontból.


És ennyi erővel minden szó után odatehetnéd honnan van.

Úgyhogy én szerintem elég a végén feltüntetni. Mert számomra ez úgy hangzik, mintha Kovács 1984-ben fedezte volna fel és írta volna le elsőként, hogy az ég színe azért kék, mert ... Ami nyilván nem így van. Ezt már ő is szedte valahonnan. És biztos nem tüntette fel a forrását. Én ezt csak akkor tenném, ha valóban egy olyan emberről beszélnék, aki legelőször írta ezt le, de azt is csak akkor, ha szó szerint idézném. Egyébként nem.

2010. okt. 23. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Igazából én is így gondolom, de a tanárok olyan szigorúan veszik az egészet, ezért bizonytalanodtam el. Persze azért önálló gondolatokat is tudok bele írni szép számmal, mert nem egy természettudományos esszéről van szó, de a lényeg ugyanaz.
2010. okt. 24. 09:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!