Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Szerintetek művészi pályát...

Szerintetek művészi pályát érdemes választanom a mai világban?

Figyelt kérdés
11.-es vagyok a gimnáziumban. Nagyon szeretek filmeket forgatni, vágni. Eddig úgy volt, hogy rendező szeretnék lenni vagy kameraman. Verseket is írok, írói pályázatokon is indultam már és kaptam díjat. A kettő közül inkább a rendezés érdekel, a vizuális művészet. Mindig is túl érzékeny voltam, csak alkotásokban tudom kifejezni az érzéseimet. Művészi hajlamaimat az apámtól örököltem, ő zenész, valamint ír novellákat is (bár nem élünk együtt). Lényeg, hogy ezen a területen szerettem volna továbbmenni ezidáig. Mostanában viszont azon gondolkodtam, hogy vajon megyek-e majd művészként valamire ebben a világban, hiszen szép dolog az, ha azt csinálom, amit szeretek, de fontos az is, hogy meg tudjak élni a munkámból. Manapság egy rendező -hacsak nincsenek kapcsolatai- nem igazán tud pénzt keresni a munkáiból, max elismerést kaphat. Írással pedig annyira nem szeretnék foglalkozni, inkább hobbi szinten. Gondolom, már a fenti leírásaimból magától értetődik, hogy humán beállítottságú vagyok, a matekkal sincs különösebb gondom, de azt csak muszájból tanulom meg. Szerintetek mégis inkább valami gazdasági cuccot kéne választanom majd? Mert abból lehet megélni, arra van kereslet. Az anyukám is azt mondja, hogy lehet, hogy én művész akarok lenni, de majd az osztálytársaim meg, akik a Corvinusra mennek vagy a BMF-re, huszonévesen vigyorogva fogják újságolni, hogy milyen munkájuk van, míg nekem nem lesz pénzem. Persze ő támogat a céljaimban, de azért felnőttként próbálja reálisan felvázolni a helyzetet. Szerintetek mit tegyek? Kicsit hosszú lett, de szeretnék tanácsokat kérni akár hasonló dilemmában velem egykorúaktól is, meg felnőttektől. Már jövőre tudnom kell, hogy mit akarok, most meg azért jó lenne gondolkodni ezen.
2010. nov. 30. 23:06
 1/7 A kérdező kommentje:
Légyszí válaszoljatok nekem is! Fontos lenne!
2010. dec. 1. 01:20
 2/7 anonim ***** válasza:

Nehéz kérdés...Igazából Te tudod, mi érdekel igazán, mi tenne boldoggá.


Egyetem alatt viszonylag sok embert ismertem, aki a Művészi Karon tanultak Pécsett (festők, szobrászok). Igazából egyiknek sem sikerült a "művészetből" megélni később, max. rajztanári állást tudtak szerezni maguknak. De ez még nem jelenti azt, hogy Neked nem sikerülhet...


Állítólag a nagy festőkben, írókban, művészekben közös az, hogy nagyon hisznek, nagyon nagy az öntudatuk, amikor a saját tehetségükről van szó. Végülis kell ez, mert a nagy tehetség mindig újító, úttörő. Ehhez kell az, hogy mélységesen higgyen magában, akkor is ha a környezete nem ezt mondja.


Ha művészi pályára mész, az biztos nagyon nehéz lesz, és benne van a pakliban, hogy tényleg nem tudsz érvényesülni. A kérdés az, hogy így is megéri-e Neked, így is bele akarsz-e vágni. Ha igen, akkor hajrá...Ha nem akkor, tényleg Corvinus, vagy valami hasonló...A művészet meg maradjon hobbinak.

2010. dec. 1. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Igen, érdemes. Ha a művészet eltűnne a világból, semmi sem maradna a világon, ami emberré teszi az embert. Ha tehetséges vagy, boldogulni fogsz.
2010. dec. 1. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Én 'rendes' szakmát választottam művészi hajlamaim ellenére, van is munkám, de undorral megyek be minden nap, alig várom, hogy leteljen a munkaidő....
2010. dec. 7. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

15:04!

Akkor hagyd ott a munkahelyedet, és tedd azt, amire születtél. Megéri.

2010. dec. 7. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, kérlek,késő van, hogy végig olvassam amit írtál, de fejből ismerem a traumát. A kettő kizárja egymást? Válassz egy gyakorlati és egy művészi szakmát IS.
2012. máj. 27. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Régi kérdés, de írok. Sok alkotó van manapság, ezekkel csak az a gond:

Nincs fejben határozott, megtervezett céltudatosság.

S mindig kell több tervnek lennie.

Pl nem jön össze "A"terv megyek a "B" tervre.

A tervek mellett kell egy fix "0"dik terv, ami biztosítja a mindennapokat.


Nem könnyű az alkotásban feltörni (főleg, ha nincs ismeretséged, infóid).


Pl én a "0." tervnek pincérkedtem németben napi 6 órában (ez fontos, mert az alkotáshoz idő kell), később gyógyszerészetben dolgoztam , de ezek mellett az "A,B,C" terveimet építgettem.

Blogot indítottam alkotásaimról, összegeztem melyek azok a "termékeim" amikre több pozitív visszajelzés volt.

Azokat kiviteleztem munka melletti időmben s az eladás csak nőtt.


Amikor eljutottam arra a pontra, hogy van annyi bevételem, hogy alap szükségleteimet és pluszba az alapanyagokat tudjam finaszírozni, akkor felmondtam, szóval a "0." Tervet megszüntettem és csak annak éltem/élek amit szeretek.


A te esetedben nem igen tudnék tanácsot adni, mivel más művészeti ágakhoz értek, de az biztos, hogy rengetegen írnak,fantáziálnak (gyakorin is sokan vannak, de ilyen helyen a fene se fogja őket felfedezni).


Mindenkinek magának kell utána néznie, hogy az adott területen milyen lehetőségek vannak vagy/és mit tud kiépíteni képességeivel.


Pl egy asztalos ismerősöm nem tudott mit kezdeni a szakmájával, csak volt neki...

Véletlen botlottunk egymásba bevásárláskor, amikor szüleimet látogattam meg.

Majd beültünk a kávézóba és egy jót beszélgettünk.


Az a baj, hogy az emberek agya, gondolkodása, mentalitása korlátozott.


Annyit kérdeztem:

Szerinted egy asztalos szakmával rendelkező ember mit tud alkotni?


Elmondott pár tipikus sablonos dolgot, amit bárki más is felsorolna, pedig ő szakmabeli - többet kellene látnia a szakmájában.


Majd mondtam neki, hogy találkozzunk még amíg vagyok s mutatok neki pár dolgot.


Következő találkozóra vittem egy tucatnyi inspirációs képeket, 10db üres A3-as lapot. Nézett s kérdezte is mi lesz ezekből.


Bemutattam neki, hogyan lehetne a szakmájában nem a megszokottan gondolkodni s érdekesebben megmutatni ezt az ágat az emberek számára.

Persze kreativítást és nyitottságot igényel ez, első sorban fejben.


Az emberek nézegettek minket mit csinálunk mi 😃, majd a végén akiknek a tekintete kíváncsisággal volt tele picit "pofátlanul" oda mentem s véleményt kérdeztem.


Azok a rajzok mellé raktunk 1-1 jelet, amelyek tetszettek az embereknek, majd végül a legnépszerűbbeket megkértem kedves ismerőst a top 5 terméket csinálja meg.

A kávézó tulajával lehetett egyezkedni. Szabadon választhatott 5 terméket az oldalamról ingyen, cserébe, ha elkészül asztalos ismi általi termékek: összevágok egy képet azokból s rakja ki "egyik vendégünk munkái".


Azok a vendégek zöme, akiket megkérdeztünk fel is keresték ismimet, idővel pedig elterjedt.


Az internettel hatalmasabb vevőkört lehet kiépíteni.


A kommentek közt lehetett olvasni a SZOBRÁSZATot is.


Elárulom: Ha nem a megszokott módon tálalna ott is az ember többre viheti.


Egy szobrásznak nagyon jó térbeli érzéke van, amit fejben teljesen átlát s a fejben megalkotott 3D t kivitelezi.


Ez az EGYIK ág, amiben dolgozom.


Csak el kellett rugaszkodni a sablonos gondolkodástól s másik anyagok, technikákhoz nyúlni.


Játék figuráktól(pl ami elterjedt: anime, bjd, kerti szobrok, gipsz minták/figurák falra és sarokba stb) kezdve egy díszes domborművel ellátott ékszerdobozig elég sok mindent lehet alkotni.

Így a hétköznapi emberek számára is ideálisabb, nem úgy mint pl egy város szobor, amire felkérnek.


+ lehet sokszorosítani pl szilikon negatívval.


Nos lehetne mesélni.



Az alkotók zöme nem tudja eladni "magát". Ezért vesznek el.


De az emberek is ilyenek.

Nem ismerik önmagukat, az előnyeiket (legyen az tudás, alkotás..stb) nem tudják érvényesíteni magukat, ezért maradnak alul.

Pl nem megfelelő fizetés, olyat csinálnak, amit utálnak, negatívítás éri őket s elmerülnek a szűrke hétköznapok mókuskerekében.


EZT nem szabad hagyni!

2019. ápr. 14. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!