Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért van kevesebb balkezes,...

Miért van kevesebb balkezes, mint jobbkezese? Sokan miért nem kedvelik a balkezeseket?

Figyelt kérdés
2011. febr. 4. 08:14
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Az első kérdésedre nem tudom a választ, bár szerintem a jobbkezességnek megvan az oka. Pl. a bal csuklón vannak fontosabb erek, és mivel nem azt használjuk gyakrabban, így kevesebb veszélynek vannak kitéve.

A második kérdésed viszont szerintem alaptalan, én még sose találkoztam olyannal, aki kimondottan nem szeretné a balkezeseket. Van egy csoporttársam, aki tök jó barátnőm, és balkezes. Általában egymás mellett ülünk órán, és abból néha adódik kellemetlenség, ha a jobb oldalamon ül, mert akkor löködjük egymás könyökét, de most ezért nem hiszem, hogy lenne okom, hogy ne kedveljem. Inkább helyet cserélünk :)

2011. febr. 4. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Azért írtam, hogy sokan nem kedvelik, mert sok felnőtt átszoktatja a gyerekét balkezességről jobbkezességre.
2011. febr. 4. 08:57
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
Azért szoktatták át bal kézről jobb kézre, hogy az iskolában és óviban könnyebb dolga legyen a nevelőnek,tehát nem a gyerek érdekét nézték,hanem az akkori nevelési irányelveket. A sportban pl előny a bal kezesség.
2011. febr. 4. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
89%
Tény,hogy sokan idegenkednek a balkezesektől,mégpedig azért,mert az előző generációba belenevelték,hogy a balkezesség betegség. Anyámkorú embertől hallottam már,hogy 'ez olyan furcsa,nem hibás a balkezes ember?' S ezért is szoktatták át őket jobb kézre,hogy 'meggyógyuljanak', 'ne legyenek hibásak'.
2011. febr. 4. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
93%

A legtöbb embernek a bal agyfélteke a domináns, ezért jobbkezes. Vannak azonban néhányan, akiknek a jobb agyfélteke dominál, ők lesznek balkezesek. Hogy ez miért van, nem tudom.

Az viszont egészen egyszerűen NEM IGAZ, hogy sokan nem szeretik a balkezeseket. Régen valóban szokás volt, hogy a balkezes gyereket átszoktatták a jobb keze használatára, de ez nem azt jelentette, hogy magát a gyereket nem szerették, csak azt hitték, így jobb lesz neki! Ma már tudjuk, hogy ezzel nagy kárt okoztak, de nem ártó szándékkal tették. Viszont ilyesmi tudtommal már évtizedek óta nem szokás, talán a mai 50-es, 60-as korosztály az utolsó, akikkel ez még előfordult.

2011. febr. 4. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Jómagam is balkezes vagyok, a nővérem '72-es születésű, ő szintén. Akkor, amikor született, szüleim a nagyszüleimmel éltek, és anyám észrevette, hogy mindig átveszi bal kezébe a kanalat, bal kézzel firkálgat, stb. Papám teljesen kikelt magából, hogy balkezes lesz a szegény gyerek, de csak azért, mert anyám mondja neki :) Akkortájt törölték ezt el. Két fia van a nővéremnek, az egyik bal kezes. Másik nővérem jobbkezes, neki 3 lánya van, az egyik szintén balkezes, illetve a férje is az. Bátyámnak még nincs családja, ő jobbkezes, párom szintén.

Elég sok balkezest ismerek, bár tény, hogy az ismerőseim 75-80%-a jobbkezes.


Viszont az nem igaz, hogy az 50-es korosztály az utolsó, amit átszoktattak. Tanító vagyok, és sok olyan gyerekkel találkoztam, akinél észrevettem bizonyos problémákat. Kiderült, hogy balkezesek, de át lettek szoktatva, mert az anyuka úgy gondolta... egyik nővérem legjobb barátnője is átszoktatta a fiát, mondta is neki a testvérem, hogy nem normális, ne csinálja már, már az ő idejükben sem volt szokás... ismerek egy ügyvédnőt, aki szintén átszoktatta. Beszéltem vele, hogy miért, azt mondja nem tudja, pedg tudja, hogy rossz... tanult, okos ügyvéd, szégyelli magát, de átszoktatta a gyerekét jobbkézre. Manapság is van ilyen, de nem reklámozzák általában, és az is igaz, hogy nem olyan széles körben, mnit régen.


Egyébként pedig előnye is van a balkezességnek, a jobb agyfélteke felelős a kreatív gondolkodásért, az érzékenyéségért, az empátiáért, a művészetekért, ezért a balkezesek ismeretségi körömben sokkal fogékonyabbak, ügyesebbek, legyen szó barkácsolásról, tanulásról, vagy bármilyen művészeti ágról. Gyerekeknél is észrevettem ezt.

2011. febr. 11. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim válasza:
39%
ilyen elbaszott kérdést most komolyan , nem tudom milyen iskola , közösség az ahol ezt figyelembe veszik az emberek de nálunk totálisan leszarják, mi a cigányokat rühelljük nem a bal kezeseket
2011. febr. 11. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim válasza:
100%

a genetika ezt hozta nekik hogy nem jobb kézzel írnak hanem ballal, kb mint az albínók, vagy a melegek is a genetika miatt azok


a másik meg hogy nem utálják őket csak régen az emberek ezt nem tudták hogy ezen nem szabad változtatni és akkor volt nagy ügy hogy uh hát át kell szoktatni


egy bal kezes teljesen máshogy gondolkodik mint egy jobb kezes


(legalábbis ha jól tudom :P)

2011. febr. 11. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
100%
Sokan azért akarják még a mai napig is átszoktatni a gyereküket jobbkezesre,mert a szülők is azok többnyire és úgy gondolják,egy balkezesnek nehezebb megtanítani mindent,pl anyukám is így volt vele-én is balkezes vagyok-hogy sosem tudta megmutatni sem ő,sem más a családban,hogyan vágjak,hogy tartsam az ollót,hámozzak krumplit,írjam pl az N betűt-ez az egyik fő oka annak,hogy nem szeretik,ha a gyerek balkezes lesz.Régen épp ezért,,setének"mondták.
2011. febr. 11. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
100%
Én nagyon örülnék neki ha balkezes lehetnék, még szebben rajzolhatnék mint ahogy most :D Nem a nevelés miatt szoktatták át őket, hanem igazából néphit-kultúra miatt, mert a jobb kéz nevében is szerepel, hogy az a "jobb" de csak mert ők vannak (vagyis mi) többen, ez nem jelent semmit... Amúgy rengeteg feljegyzés szerepel, miszerint balkezes gyerekek radikális átszoktatásánál később súlyos viselkedészavarok léptek fel. Én is megzavarodnék ha balkézzel kéne mindent csinálnom pedig nem megy...
2011. febr. 12. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!