Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hol találhatnék nemi szerepekr...

Hol találhatnék nemi szerepekről szóló kutatásokat?

Figyelt kérdés
A lényeg az, hogy a szakdolgozatomhoz kellene nekem olyan tanulmány, de lehetőleg kérdőíves felmérés, ami 1960ból vagy 70ből való. El kéne készítenem a nemi szerepek megváltozásáról szóló dolgozathoz a kérdőívet, de ahhoz hasonlítanom kéne valamilyen korból vett adatokkal. A KSH nem jó. ott nincsenek szubjektív vélemények, meg nem sok régi adat sincsen. olyan dolgok kellenének, amik a nők és férfiak véleményét leírják arról, kinek mi a dolga a háztartásban, gyereknevelésben munkavállalásban. DE SEMMIT SEM TALÁLOK! Biztos nem tudok jó keresni, vagy fogalmam sincs. ha van valaki, aki profi az ilyenben, igazán segíthetne, megköszönném, mert a sírás kerülget, hogy nem találok ilyet!
2011. febr. 5. 18:22
 1/7 Lézer Anton ***** válasza:
100%

Lehet, hogy elsőre humorosan hangzik, de az akkori Nők lapját kellene forgatnod, szerintem érdekes dolgokat találnál.


Tóth Eszter Zsófia: Kádár leányai

Corrin, Chris: Magyar Women: Hungarian Women’s Lives, 1960s-1990s (New York: St.Martin’s Press, 1994)


Amit keresel, az a gender sudies, meg a szociológia egyes témaköreibe is beleillik. (Szociológiai gyűjteményekben kellene keresned, szerintem.) Az ilyen jellegű könyvek, tanulmányok biztosan hivatkoznak olyan felmérésekre, interjúkra, amilyeneket te keresel.

A témavezetőd nem tud segíteni?

2011. febr. 7. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

szia

nem írtál hülyeségeket ehgyáltalán. nézegettem már szociológia könyveket, szinte csak azt. de az az összessel a problémám, hogy közvéleménykutatásoknál a legtöbben csak 1990 illetve régebbi adatokat találok, egy-kettőben van régebbi, de max 1-2 adat. elég kevés. de arra is gondoltam, hogy azért találok nehezen, mert az általam keresett kor a szocialiazmus hazug világa, és a szociológusok akkoriban nem nagyon dolgozhattak, ha meg is tették, a pártideológiával szemben semmit sem írhattak le. kevés felmérés készült akkor arról, hogy az anyukák szeretnének e visszamenni dolgozni, mi az oka annnak, hogy dolgoznak kisgyerek mellett, vagy mennyire érezték a nemi alapú diszkriminációt. mert ilyenekről annyira nem lehetett beszélni. dolgozni kellett, különben közveszélyes munkakerülő volt. ráadásul az 50-es években is azért állítottak annyi nőt munkába, mert kellett az iparhoz, illetve a katonaságot meg kellett erősíteni, ezért sok férfit ki kellett vonni a munka világából. elég nehéz ezekről az időkről rendes helyzetképet kapni, mert a szubjektív véleményét seenki nem akarta elárulni, és senki nem akarta kutatni sem.

2011. febr. 8. 08:05
 3/7 Lézer Anton ***** válasza:
100%

"mert az általam keresett kor a szocialiazmus hazug világa, és a szociológusok akkoriban nem nagyon dolgozhattak."


Ez kicsit erős sztereotípia. Andorka Rudolf, Ferge Zsuzsa, Szelényi Iván, Kolosi Tamás neve biztosan mond valamit. ;)


", ha meg is tették, a pártideológiával szemben semmit sem írhattak le."


Ez biztos így van, de szerintem meg az lehet a probléma, hogy a nemi szerepek kérdésköre nem volt a hazai szociológia figyelmének középpontjában. (Valójában kételkedem benne, hogy a világon bárhol a középpontban lett volna ekkor, hiszen a gender studies viszonylag újkeletű dolog. Lehet, hogy tényleg nincs olyan, amit te keresel.)


Andorkáék a szegénység kutatásával foglalkoznak, Kolosi a társadalmi rétegződéssel, etc.


Mint a két könyvből is látszik, melyet fentebb ajánlottam figyelmedbe, a témakört jellemzően a 90-es években lendítették fel (családokkal, életmóddal Losonczi Ágnes is foglalkozik), interjúkat készítettek, azokból következtetnek a pár évtizeddel azelőtti állapotokra.


Én csak mint történész szagoltam bele a szociológiába a 20. századi társadalomtörténet témaköreinek kapcsán, úgyhogy újra csak azt tudom javasolni, hogy a témavezetőddel beszélj és/vagy szociológussal, megcáfolhatnak, ha nincs igazam.

Nekem az a véleményem, hogy te is csak azt tudod tenni, hogy azt veszed irányadónak amit előtted Losonczi vagy Tóth Eszter kiderített. (Természetesen az interjúk megfelelő forráskritikát, módszertant kívánnak meg.)


Ha megtudsz még valamit a téma kapcsán, írj még, mostmár én is kíváncsi lennék.

2011. febr. 8. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

vasárnap megírom neked mire jutottam, mert pénteken találkozom a témavezetőmmel. gyűjtögettem azóta, ma még elmegyek a könyvtárba, mert találtam még egy-két könyvet ami talán jó, meg az 1980-as évi népszámlálásba belenézek. hátha találok valamit abban is még. egyébként ha érdekel a téma téged is, Pongrácz Tiborné is nagyon sokat foglalkozik ezzel a témával. A Szerepváltozások sorozatában. csak az a probléma vele, hogy leginkább, ahogy te is írod, a 90-es évektől vannak adatok.

Most azt szeretném megtudni a témavezetőmtől, hogy mi lenne, ha 1990-91-el hasonlítanék. lényegében eltelt azóta 20 év, változott azóta sokat az emberek hozzáállása családhoz, gyerekhez, munkához. bár ő azt javasolta, hogy a 70-es évekne kutakodjak, de tényleg kevés adat és közvéleménykutatás (főleg közvéleménykutatás) áll rendelkezésemre.

Mint történész, neked mi a véleményed? érdemes 1990-és 2010 között vizsgálódni? Bár a szakdolgozatom címe az, hogy a szerepváltozások a 20. századi magyarországon, és ennek hatásai a munkaerőpiacra. ezért lenne jobb a 20. századnak talán nem a legvégét nézni, de ha egyszer az a könnyebbik út, és többet lehet írni róla...mert hiába volt 1989ben rendszerváltás, egy év alatt akkor sem változott meg minden...igaz, h akkor rengeteg munkahely megszűnt, de az emberek hozzállása a családhoz akkor is az utóbbi 20 évben változott sokat.

2011. febr. 9. 08:10
 5/7 A kérdező kommentje:

amúgy találtam egy jónak tűnő könyvet, ma kiveszem, szerintem sokmindent találok majd benne: Szabady Egon: A családi élet mai problémái.

1980-ban adták ki. beszámolók vannak benne.

2011. febr. 9. 08:16
 6/7 Lézer Anton ***** válasza:

Veszélyesebbnek gondolom a kilencvenes évekkel való összehasonlítást: 20 év alatt azért annyira könnyen kimutatható markáns változások nem következtek be a nemi szerepekről alkotott véleményekben. (Még egy emberöltő sem telt el, akik akkor születtek, még családot sem alakítottak, azért ez megnehezítheti a dolgod.)

Megugrott pl. a válások száma, de ez nagy hatást nem gyakorol e tekintetben, szerintem. (Az ilyen világképbeli dolgok valójában nagyon lassan változnak.) Az a nézet, hogy a nőnek dolgozni kell, szintén nem újkeletű. Ebből a szempontból vizsgálódva éppen azt emelném ki, hogy a piac igényei változtak hatalmasat a kapitalista gazdaságra történő átállás következtében, s közben a nemi szerepek képe meg szinte "állni" látszik. Némileg jogosan hangsúlyozza folyton a sajtó, hogy versenyképtelenek, "korszerűtlenek" vagyunk. (lásd: kismamák visszailleszkedése a munkába.)

Lehet vitatkozni azzal, amit leírtam, valójában épp ez a nehéz, hogy ebben a korszakban mi is érintettek vagyunk. (Ráadásul én pl. dunántúli vagyok és alapvetően - a nemi szerepeket illetően - liberális szemléletű. Az sem mindegy, ki beszél, ugye...) Ezért "praktikusabb", kevésbé kockázatos, ha régebbi évtizedekkel foglalkozol.

Ez a véleményem, légy vele szemben kritikus, mert a kora újkorász/tudománytörténész alfajba tartozom.

2011. febr. 9. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
majd meglátjuk, mit szól a tanár. én is dunántúli vagyok. köszi a véleményedet. kevés ilyen értelmes ember van itt gyakorikérdéseken.
2011. febr. 10. 07:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!