Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a roma és a...

Mi a különbség a roma és a cigány szó között?

Figyelt kérdés
Miért baj ha romákra azt mondjuk cigány? A világ nyelveiben mindenhol a cigány szót használják. Még sehol nem hallotam a roma szót, pl gypsy, Zigeuner, zingaro.
2008. febr. 14. 09:01
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
83%

A cigány cigányozhat , a magyar nem.

A magyar magyarozhat , a cigány miért magyarozhat???

Akkor tulajdonképpen a törvények kinek engedik meg, hogy rasszista legyen????

2008. márc. 12. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
90%

Több helyen is olvastam már, hogy a roma népcsoportból kerülnek ki ugye többnyire a bűnöző cigányok, ezért általánosítják a romákra. A "cigány" szó kriminológiai szótár szerint egy bűnőző fajtát jelent, egy életmódot mutat. Nem csak roma lehet cigány. Egy viselkedés formát neveznek cigány viselkedésnek. A fehér ember ugyanolyan cigány jelzőt kaphat, mint bármely roma.

Pl muzsikus romák többnyire mind rendes állampolgárok, semmi baj velük, dolgoznak és élik zenész életüket. A munkakerülő, mégis családfenntartó romák többségéből jönnek a cigány bűnözők...de asszem ez már nem ide tartozik!

2008. márc. 31. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
91%
Én megkérdeztem egy kedves barátnőmet, aki cigány, és ő azt mondta, hogy inkább ezt a szót használjam, mint a romát...
2008. jún. 7. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim válasza:
88%
romapecsenye....
2008. júl. 3. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
92%

A roma szó a roma nyelvben "embert" jelent.

A cigány szó azért sértő és megalázó,mert Egyiptomban nevezték így őket,ahol rabszolgaként tartották.

A "gypsy" szó "egyiptomit" jelent (pontosabban:Ek Gippe=Egyiptomból).

A cigány szó negatív töltésű jelző,amit jelzőként is használnak olyan tulajdonságok leírására,ami egyenlő azzal,hogy "zsiványság";pedig a kettő nem ugyanaz,nem kéne ám elfogultnak lenni,nem csupán romákkal vannak tele a börtönök,és szerintem nem mondok újat vele,ha azt mondom,a szervezett bűnözés is virágzó iparág kishazánkban,fajra,vallásra,etnikai hovatartozásra való tekintet nélkül. Aki nem hiszi,olvasson romológiával,avagy (roma-származás)tudománnyal foglalkozó könyveket,mert ott legalább tudományos tényekre alapoznak.Egyébként pedig ez a roma kérdés már annyira lerágott csont,hogy már csak azok marcangolják mostanáig,akiknek tényleg nincs min rágódniuk...

Az,hogy az ország vezetése nem éppen magyar állampolgár-centrikus (pedig ez lenne a természetes),arról meg senki nem tehet.

2008. dec. 13. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
84%

A sokadik hozzászólóval értek egyet,sajnos olyan ez a magyar nyelv,hogy könnyen el lehet tévedni a bonyolultságának a sűrűjében (akár a gyűlöletében).

Van ez a szó,hogy "cigánykodni",ami annyit tesz:lopni,csalni,hazudni.Csak úgy árad a szóból a negatívizmus.De tudok a "magyarkodni" szóhoz is kapcsolni fogalmakat:rosszindulat,pesszimus (népbetegség!),nyomulás,taposás.

Végezetül:Cigánykodni vagy magyarkodni?Az egyik rossz,a másik nem túl jó!Egykutya.

2008. dec. 13. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
78%

4.sor korrigálása:

Pesszimizmus!

Hogy is téveszthettem el...!

2008. dec. 13. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 Pajti83 válasza:
100%
Többszáz éves szó a magyarban a "cigány" szó, ami eretedileg igenis a népcsoportot jelenti. Azonban ha egy szóhoz valamiféle negatívum egyre inkább hozzákapcsolódik, erős asszociáció képződik, majd lassan át is veszi a szó értelmét. Egy németet azért lehet lenémetezni, egy angol leangolozni és egy magyart lemagyarozni mert semmi sértő nincs benne. Ha viszont a cigány embert cigánynak hívja, az izraelitát zsidónak, ott már gond van, mivel ezek a népek a "sajátos" életmódjukkal kirívóak, köztünk vannak és a nevük magával az életmóddal párosult. Hogy ezt negatívnak érzik, fémjelzi az életmódjuk megfelelőségét. Azonban hogy új szót találunk nekik, nos, szerintem ezzel erősen átestünk a ló túloldalára, de mi legalább próbálkozunk...
2014. jan. 6. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim válasza:
100%

A roma szó a cigányok összefoglaló neve.

Egyébként én félvér vagyok, és én magamat nem romának hanem cigánynak vallom. A cigány a magyar nyelv része, de az elsőnek igaza van: Okos emberek kitalálták, hogy a cigány szó nem "emberies", de ez hülyeség. Pl.: a rokonaimnak egy része nem vallja magát romának, és minden hivatalos papírban származásuk cigányként van feltüntetve.

2014. jan. 14. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 Gallits Gábor Csaba ***** válasza:
100%
Az én véleményem szerint a két szó alapvetően ugyanazt jelenti,csak más-más nyelven,mert a jelentése folyamatosan vándorló népet/embert jelent,akik hozzá szoktak ahhoz,hogy vándorló életmódot folytassanak.A roma szó önelnevezés a cigány/rromani nyelvből és szó szerint cigányokat/embereket jelent,ez az önelnevezés az 1971.-es Londonban tartott Első Roma Világkongresszuson lett elfogadva az ott jelenlévő különböző népcsoportokhoz tartozó küldöttek által,a cigány szó pedig egy régebbi elnevezés és eredeti alakjában érinthetetleneket jelentett,akikkel az akkori keresztények nem tarthattak fent semmilyen kapcsolatot sem,de hagyjuk,hiszen ma már a romák/cigányok többsége keresztény vallású,az pedig,hogy ki melyiken sértődik meg szerintem nevelés és környezett függő.
2015. ápr. 26. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!