Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a különbség a roma és a...

Mi a különbség a roma és a cigány szó között?

Figyelt kérdés
Miért baj ha romákra azt mondjuk cigány? A világ nyelveiben mindenhol a cigány szót használják. Még sehol nem hallotam a roma szót, pl gypsy, Zigeuner, zingaro.
2008. febr. 14. 09:01
1 2 3
 21/25 anonim ***** válasza:
100%
Engem már vertek meg romázásért... ergó nem mindenhol tetszik nekik.
2017. júl. 6. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/25 Kiss Éva898 válasza:

Angliába lehet mást jelent,de a világba ezt ott volt Kanada példa rá,Gypsy a nevük ott,ki lettek tiltva. végül is ez egy :népcsoportot jelent


[link]

-a többi jelentése átvitt értelembe használható

-cigány, roma (főnév)

Cigány1.jpg

1. Barna bőrű, sajátos kultúrájú nép. A tizenötödik század elején a Balkánon keresztül Indiából hazánkba vándorolt barna bőrű nép, eredetileg kovácsmesterséggel és zenéléssel foglalkoztak.


A cigányok mai hivatalos neve: roma, ezt az Első Roma Világkongresszuson, 1971-ben, Londonban döntötték el. A romák között ma is sok híres zenészcsalád van. A romákatat sok elnyomás érte az évszázadokon át. A cigányok sok gondja megszűnik, ha sikerre viszik „Cigányok a bűnözésmentes Magyarországért” mozgalmat. A mellékelt képen a cigányok egyik ábrázolása látható: Nyikolaj Jarosenko (1846–1898) orosz festő alkotása.

2017. aug. 25. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 Michael Leroi válasza:
Az 1971-ben London mellett megtartott I. Cigány Világkongresszus résztvevői hozták azt a határozatot, miszerint a „roma” önmegjelölést fogják használni – a pejoratívnak értékelt „cigány” (gipsy, Zigeuner stb.) megnevezés helyett. Amikor a nyolcvanas évektől a politikailag korrekt kifejezésmód hazánkban is előtérbe került, romát kezdtek el mondani minden hazai cigány emberre, pedig Magyarországon többféle roma/cigány csoport él, akiknek az anyanyelvük sem azonos. Az oláh cigányok nyelvén a „rom” oláh cigány férfit jelent, a roma ennek a többes száma. A beások pedig – akiknek más a nyelvük – jogosan mondják, hogy „én cigány vagyok, nem roma!”, és a romungrók is többnyire cigánynak nevezik magukat. Tiszteletben tartva az oláh cigányok egy részének igényét a roma megnevezésre, egyáltalán nem helytelen a cigány népnév használata, hiszen ezen a hazánkban élő valamennyi csoportot értjük. A szakirodalomban a korrektség kedvéért ma gyakran a roma/cigány kettős megjelölés szerepel. A honlapunkon mindkét elnevezést használni fogjuk,általában szinonimaként.
2018. febr. 23. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/25 anonim válasza:
0%
2 közti különbség az,hogy a cigányokat az isten teremtettem,és a romák meg indián törzsből származnak,és én nem merném egy romának a szemnébe azt mondani,hogy cigány,de még megkérdezni sem merném tőle,hogy a két faj közt mi az eltérés.
2021. jan. 30. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 anonim válasza:
0%
2 közti különbség az,hogy a cigányokat az isten teremtette,és a romák meg indián törzsből származnak,és én nem merném egy romának a szemnébe azt mondani,hogy cigány,de még megkérdezni sem merném tőle,hogy a két faj közt mi az eltérés.
2021. jan. 30. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!