Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért használunk ékezetet ha...

Miért használunk ékezetet ha nélküle is tudunk írni, olvasni?

Figyelt kérdés
Ha például egy ékezetek nélküli szöveget olvasol,akkor is tökéletesen érted hogy mirol szol.Miert van hat akkor szukseg az ekezetekre?
2011. okt. 7. 17:05
 1/10 anonim ***** válasza:
91%
Hogy ne keresd hosszú órákon át megveszekedetten a fókabelet a raktáron, amikor a leltári lapon valójában főkábel áll.
2011. okt. 7. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
91%
Egyáltalán nem érted ugyanúgy, ezt ne próbáld bemesélni senkinek. Ráadásul sokszor félreértéshez vezethetne, pl. mar-már, sör-sor, kar-kár
2011. okt. 7. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Jajajaj le ne harapjátok a fejem :) Sok nyelvben egyáltalán nincsen ékezet mégis egészen jól megértik egymást.

A felsorolt példáitok nem voltak jók,mert a raktárban nem fogok fókabelet keresni mert nem vagyok idióta,főleg ha az egy FOKABEL raktar :)))

Szóval szövegkörnyezet drága barataim...az szerintem megoldja az értelmezés gondjait.

2011. okt. 7. 17:23
 4/10 anonim ***** válasza:
89%

"Sok nyelvben egyáltalán nincsen ékezet mégis egészen jól megértik egymást."


- Mondjál erre egy meggyőző példát.


Egyébként a logikád alapján még csak a betűk sorrendjére sem kellene annyira figyelni, cska hogy az első és az utolsó betű a helyén legyen.

2011. okt. 7. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
87%

Egyébként egyszerűen a helyesírás, és kész. Annak van vele baja, aki nem szereti megtanulni. Vannak olyan helyesírások, amelyek nem foglalkoznak azzal ,hogy pontosan vetítsék a kiejtést, másokra inkább jellemző ez. Mindegyik ben vannak végletek, és mindegyiknél elmondható, miért nem mozdul el inkább egyik irányba: ahogy Te kifogásolod az ékezetek, feleslegesnek tartva, úgy más meg azt veti fel, miért nem pontosabban jelzi amagyar helyesírás a kiejtést, és pl. miért nem azt írjuk, hogy 'aggya'.


Ha valahol már problémás, túl szélsőséges a helyesírás, akkor azt rendszerint javítják. (van erre példa angolban, törökben) De így magában a felvetés nem jogos.

2011. okt. 7. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
90%

Mert az ékezettel megkülönböztetett hangok jelentéskülönbséget is okozHATnak, azért. Az hülyeség lenne, hogy csak azokat a szavakat írjuk ékezettel, ahol valóban a jelentés múlik az ékezeten, meg az is, hogy csak szövegkörnyezetben hagyjuk el, mert van, aki kitalálja azonnal, van, aki lassabban, és van, aki félreértené... szerintem egyébként a magya nyelvben egy anyanyelvű számára igazán nem bonyolult megjegyezni, hogy az a-ra nem rakunk vesszőt, az á-ra meg rakunk, és hogy az elnyújtott ó-ra rakunk, a rövidre meg nem. Nem értem, mi vele a gond.

Ott van egyébként a pont, aki írta, hogy akkor is el tudod olvasni, ha csak az első és az utolsó betű stimmel, a többi össze van keverve. Más kérdés, hogy nem ugyanannyi agykapacitás emészt fel. Sokkal kényelmesebb egy "becsületesen" kiírt szöveget olvasni. És mihelyt nem csak a feliratot kell elolvasni a csipszeszacskón, hanem ötszáz oldalból felkészülni a vizsgára, rögtön nem mindegy, hogy négy vagy hat napig kell-e felette görnyedned. Ez olyan, mint a rosszul beállított vezetőülés a kocsiban, persze, hogy a boltba úgy is el tudok ugrani, de ha Nyíregyházára is úgy megyek, azt nagyon meg fogom érezni. Kamionsofőrről nem is beszélve.

2011. okt. 7. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Kicsit félreértettetek.Ez csak egy ártatlan kérdéske volt,kíváncsi voltam rá.Nem tudom hogy mi a sz@rért kellett így leugatni.Nekem semmi problémám nincsen a helyesírással és az ékezetek használatával,csak egyszerűen nem értem miért van rájuk szükség.De úgy látom jó magyarhoz méltóan belém kellett marnotok,meg ki kellett oktatnotok :)

Ennek az okostojásnak " A válasz írója 66%-ban hasznos válaszokat ad.

A válasz megírásának időpontja: tegnap 17:39" pedig szeretném felhívni az okos figyelmét hogy a

"mindegyik ben"-t azt a magyar helyesírás szabályai szerint egybe kell írni,tehát így: "mindegyikben"



Többet ne írjatok,gondolom mást már nem tudtok hozzátenni.

2011. okt. 8. 13:01
 8/10 anonim ***** válasza:
89%

Kedves Kérdező, itt egyedül Te ugattál le bárkit, aki egy gyorsan levetett megjegyzésben is csak a gépelési hiábkat kerested, de a tartalomra nem reagáltál (a "magyarhoz méltóan", meg a "felhívom az okos figyelmét" típusú megjegyzéseket most hagyjuk). Már két válasz után sem értettem, hol találtál "leugatást", de most sem könnnyebb a helyzetem.


Látod ennyit arról, hogy ígyis-úgyis könnyű az olvasás: még jelenlegi helyesírással is rosszul értelmezheted a hangsúlyt egy szövegben, és azt így támadónak véled, amelynek a következménye, hogy Te támadsz. Én sokkal inkább arra lettem volna kíváncsi, hogyan fejted ki az érveidet, de ehelyett csípőből elvetetted a miénket. Ezek után valóban nehéz bármit hozzátenni az eddigiekhez, drága barátom.

2011. okt. 8. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Hát akkor lehet hogy túlreagáltam,félreértelmeztem.

Bár ha megnézem a százalékokat erősen le lettetek pontozva.

2011. okt. 10. 21:01
 10/10 anonim ***** válasza:

Azért, mert nálunk ez lett a "divat"; a korábban használt ábécéből hiányzó hangok egy részére ékezetes betűket találtunk ki. Több nyelvben meg csak dupla-tripla-stb. betűkkel fejezik ki, mások meg szinte csak ékezetes betűkkel oldották meg. A kérdésed pl. így is kinézhetne:

Mieert hasznaalunk eekezetet, ha neelkuele is tudunk iirni, olvasni?

Ha példaaul egy eekezet neelkueli szoeveget olvasol, akkor is toekeeletesen eerted, hogy mirooel szool. Mieert van haat szuekseeg az eekezetekre?


vagy így:

Miért hasnálunk ékezetet, ha nélküle iş tudunk írni, olvaşni?

Ha például eğ ékezet nélküli söveget olvaşol, akkor iş érted, hoğ miről van szó. Miért van hát akkor sükşég az ékezetekre?

2017. jún. 3. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!