Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A német nyelvben mikor használ...

A német nyelvben mikor használunk tárgyesetet (akkusativ) és részes esetet (dativ)?

Figyelt kérdés
2011. máj. 12. 17:04
 1/9 anonim ***** válasza:

Mármint egy szó a mondatban?

Vagy ha van előtte elöljárószó?

2011. máj. 12. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
38%

aus,bei,mit,seit,von,nach,zu csak részes

ohne durch für, gegen,um csak tárgy

an,auf, hinter,unter,vor,in,neben,über,zwischen Hol kérdésre részes, hová kérdésre tárgy.

Amúgy meg hasonlóan, mint a magyarban

2011. máj. 12. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Hogy mikor használunk tárgy ill. mikor részes esetet, az az ige vonzatától függ.

A legtöbb hiba abból adódik, hogy a magyar igevonzatot átvisszük a német igére.

Ezt nem szabad, hanem ki kell keresni a szótárban az ige vonzatát, ha mondjuk elfelejtetted. Egy igét ugyanis akkor nevezhetünk ismertnek, ha tudjuk a négy alakját: főnévi igenév, jelen id. 3. személy, Präteritum, és Perfekt, valamint a VONZATÁT, ami részben megegyezik a magyarral, részben eltér.

pl. Sich freuen über + T.e. vagy auf + T.e.

Örülök az utazásnak. (Hibás lenne úgy próbálkozni a fordítással, hogy -nak, -nek, az részes eset, stb.)

Ich freue mich auf die Reise. (előre örülök)Ich freue mich über die Reise.

Vagy: találkozni: begegnen, begegnet, begegnete, ist begegnet + Ré. e.

Találkoztam vele a városban. (ha azzal kezded, hogy -val, -vel, "mit + ré. e., nem lesz jó. A németben ez az ige nem áll "mit" + ré. esettel)

Németül: Ich bin ihm (vagy nőnemben "ihr") in der Stadt begegnet. (elöljárószó nélküli részes esettel áll.)

Hogy melyik elöljárószó milyen esettel áll, azt már előttem leírták.

Arra meg nincs szabály, hogy melyik igének milyen vonzata van. Egyszerűen meg kell tanulni.

2011. máj. 12. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
17%
Nem írtad meg, hogy érthető-e számodra a válaszom. Elolvastad egyáltalán?
2011. máj. 13. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Utolsó válaszoló!

Elolvastam a válaszokat, de csak most volt rá időm. Egyébként te tulajdonképpen hányadik válaszoló vagy az előzők közül?

Amúgy mindegyik kérdésemre szoktam írni választ.

Egyébként kezdő németes vagyok még és mi nem 4 vagy hány alakba tanuljuk a szavakat hanem csak 1-be. Amúgy többnyire a részes esettel van problémám.

2011. máj. 13. 18:12
 6/9 anonim ***** válasza:
63%

Ha jól számolom, a harmadik vagyok.

Kollégákat nem kritizálok, csak annyit erről, hogy annak komoly hátránya van, hogy kezdő nyelvtanulóknál csak a jelenidőt kell megtanulni, és később ömlesztve a többit. A nyelviskolán mindig olyankor ábrándultak ki a hallgatók a német nyelvből, amikor utólag egyszerre meg kellett tanulni 150 igének a többi alakját is. Enek az okát igen könnyen meg fogod érteni. Ha egy éven keresztül a "menni" igét a "gehen"-nel azonosítottad, és egyszerre valaki azt mondja, hogy ennek az egyik múlt ideje a "ging", a másik "ist gegangen", neked is elmenne tőle a kedved. Az utóbbi kettő soha nem lesz már olyan természetes a számodra, mint a "geht". Ezért kell egy igének mind a négy alakját egyszerre megtanulni. Amióta így tanítom, már k.b. 30 éve, senki nem ábrándul ki a németből, hanem a tanítványaim mind nagyon szeretik a nyelvet. Kivétel nélkül néhány hónapi tanulás után már a németet szerették jobban azok is, akik "bígott" angolpártiak voltak.

És képzeld el, hogy már mondjuk egy évig tanulod a németet, és az igéknek csak egy alakját, a jelenidőt. És egy évi tanulás után nem tudod megmondani németül, hogy pl. Tegnap moziban voltam.

2011. máj. 15. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Írd meg nyugodtan, milyen problémáid vannak a részes esettel. Ha tudok, válaszolok.
2011. máj. 15. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
0%
mi úgy tanultuk h aus bei mit nach aus bei mit nach seit von zu immer mit dem dativ immer mit dem dativ dem der dem dem der dem...
2012. máj. 15. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

elöljáró szavak

[link]

2015. márc. 8. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!