Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi a helyzet a szlovén magyaro...

Mi a helyzet a szlovén magyarokkal?

Figyelt kérdés

Kíváncsi vagyok,hogy ott milyen a magyarságnak.Mennyire becsülik meg őket? Milyen az együttélés?

Csak, mert még se jót, se rosszat nem hallottam erről.


2011. dec. 11. 00:54
 1/9 anonim ***** válasza:
Nagyon kevesen vannak. A szlovén kisebbségpolitika ennek megfelelően elég jó.
2011. dec. 11. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
59%
Én ismerek szlovén magyarokat. Nagyon jófejek! :D Speciel ők szlovénul jobban tudtak, mint magyarul, de ebből még nem általánosítanék, lehet, hogy csak ők, akikkel én találkoztam.
2011. dec. 11. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
59%

Én a dobronaki helyzetet ismerem, arról tudok nyilatkozni. Ott kb 60% a magyarság aránya, és mintaszerű az együttélés. Van egy kéttannyelvű iskolájuk, mindenki odajár, tehát nem csak a magyarok tanulnak szlovénul, de az ottani szlovénok is tudnak magyarul.

Sok emberről, akit magyarul rosszul beszélő magyarnak néztem, kiderült, hogy valójában szlovén.

Érdekesség, hogy a falunak van magyar neve is, Lendvavásárhely, de azt senki nem használja. És soha nem is használta. Ezt a nevet budapesti politikusok találták ki a 19-20. század fordulója körül, amikor divat volt mindent magyarosítani, de nem honosodott meg.

Amúgy mindig elmondják, hogy Szlovénia legszegényebb régiója, mégis, ha átérsz a határon, érzékelhetően gazdagabbak. Pedig Zalából és Vasból mész át, nem Borsodból...

2011. dec. 11. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Zala és Vas határmenti részeit 1990-ig stratégiai megfontolások miatt alig fejlesztették.
2011. dec. 11. 04:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Zala és Vas határmenti részeit 1990-ig stratégiai megfontolások miatt alig fejlesztették."


Ez mind igaz, de attól még tény, hogy az általam említett Borsodnál jóval fejlettebbek.


BAZ megye: tönkrevágott iparvidék, sok helyen több mint 50%-os munkanélküliség, etnikai feszültségek, közbiztonság és alapvető infrastruktúra hiánya.


Zala megye: a helyzet itt sem rózsás, de legalább nem egy katasztrófa sújtotta terület. Vannak igyekvő falvak, ahol a település vezetői törődnek is a faluval, munkahelyeket teremtenek. Pl Csesztreg, ahova a közeli, jóval nagyobb Lentiből is járnak dolgozni. Vagy Iklódbördöce, ahol geotermikus erőmű épült.


Dobronak, Muravidék: a föld szlovén -illetve szlovéniai magyar- tulajdonban van, a településen még van állattenyésztés, élelmiszeripar, kavicsbánya, a falu határában biogázüzem, és egy geotermikus energiával fűtött üvegházakból álló orchideaültetvény, mely egész Európába egyik legnagyobb ilyen telepe, kontinens-szerte több milliós forgalmat bonyolít le évente. Továbbá tervezik a közeli tó partján szabadidős központ és hotelek kiépítését. Munkanélküliség gyakorlatilag nincs.

Ja és mint legszegényebb régió, kapnak egy vagon támogatást Ljubljanából.

2011. dec. 11. 05:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező! Én is úgy tudom, az ottani magyar kisebbség helyzete sokkal kedvezőbb, mint a környező országokban bárhol.

Egyre szeretném csak felhívni a figyelmet: SZLOVÉN MAGYAROK nincsenek. Vannak SZLOVÉNIAI magyarok, ROMÁNIAI magyarok stb. stb. Mindannyian MAGYAROK, akik - önhibájukon kívül - más országokban kénytelenek élni. Tudom, hogy Te is jól tudod - de kérlek (Téged és mindenki mást) ne engedjük meg magunknak ezt az aprónak tűnő, de rossz irányba ható nyelvi pongyolaságot. Innen már csak egy lépés ugyanis a saját nemzettársainkat szlovénnek, románnak, szlováknak titulálni. (Olyankor mintha nagykést forgatnának bennem.)

2011. dec. 11. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Értem. Bocsánatot kérek. Nem tudtam kijavítani a hibát. Ja és köszi mindenkitől a válaszokat.
2011. dec. 12. 11:09
 8/9 anonim ***** válasza:

Tegnap 9:18-as vagyok.

A Kérdezőnek:


köszönöm a kedves válaszodat. Semmi okod bocsánatot kérni, de emberileg minősít (kitűnően). Csak azért kértem, amit kértem, mert a legjobb szándékunk ellenére hajlamosak vagyunk nyelvileg pontatlanok lenni. Mégegyszer: örülök a válaszodnak - és minden jót.

2011. dec. 12. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

12:29 - nek.

Köszönöm szépen, kedves tőled, és én is örülök, hogy nem egy arogáns válaszolóval van dolgom, hanem egy értelmes emberrel.

Szép napot! üdv

2011. dec. 13. 11:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!