Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Jól érzem, hogy a korábbi...

Jól érzem, hogy a korábbi civilizációk és a mai kor kultúráit átitatja sokszor az erőszakosság témája is?

Figyelt kérdés

Régen az ókori civilizációkban népszerűek voltak a gladiátor viadalok, véres cirkuszok, emberáldozások isteneknek stb... A középkorban a lovagi torna, boszorkány égetés, nyilvános kivégzések szintén nem az erőszak mentesség elvéről tanúskodtak. A mai kor kultuszához szorosan kötődnek pl a filmek is, amik esetében az úgynevezett "alapmű" filmek túlnyomó része (még ha csak a tartalom bemutatása céljából is) rengeteg brutalitással rendelkezik. Nem tudomást venni ezen filmek esetében az igenis jelenlevő erőszakosságról hazugság lenne. Vagy sorolhatnánk még ezernyi mai példát is, oldalakig lehetne ezt nyújtani.


Én ezt valahol igen szomorúnak és lehangolónak tartom. De be kell ismernünk, (sajnos) egy agresszív faj vagyunk. Olyan a világ, amit az emberek teremtenek maguknak, erőszakosság pedig erőszakosságot szül. Az erőszak ugyanúgy része az életünknek, mint a szerelem, halál, boldogság stb... Nem tudomást venni erről pedig hanyag struccpolitika lenne. igenis tudni kell (vagy legalábbis erősen ajánlott) szembenéznie mindenkinek a világ undorítóan erőszakos részével is.


A kultúrák mindig is gazdag motívum kincsekkel rendelkeztek, de mindig jelen volt szerintem az erőszak is. Ti mit gondoltok erről? Mi a véleményetek?


2012. febr. 20. 14:28
 1/6 anonim ***** válasza:

Mintha némi ellentmondás lenne a soraidban.Hol ellenzed, hol elfogadod az erőszak jelenlétét.Na, mindegy.

Mi a véleményem?Nos, nekem olyan szinten elegem van az értelmetlen erőszak bámulásának, hogy tulajdonképpen nem is nézek TV-t, csak tudományos csatornákat, meg néha vígjátékot nagy ritkán.Krimiket nem olvasok, mert untat, hogy egyik megölte, másik kinyomozza, egy kaptafára van az összes.

Én a tartalmas, építő jellegű dolgokat szeretem, bármiről is legyen szó de az erőszak nem ilyen, úgyhogy kerülöm, ahogy csak lehet.Jó lenne, ha mindenki hasonlóan vélekedne, de sajnos sok az ostoba, rossz felé hajló ember.

2012. febr. 20. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Szia 14:55!


"Én a tartalmas, építő jellegű dolgokat szeretem, bármiről is legyen szó de az erőszak nem ilyen..."


Először is, köszönöm a válaszodat!


Maga a színtiszta, értelmetlen, céltalan erőszak valóban borzalmas. Ugyanakkor véleményem szerint (de ez csak egy szubjektív vélemény) az erőszak szorosan kötődhet egy építő jellegű dologhoz, vagy akár filmhez. (Tudod, az az érzés, hogy "Többnek érzed magad utána") Ehhez jó példa szerintem a Keresztapa. Egy eléggé erőszakos film, de a hatás és a tartalom miatt (sajnos vagy nem sajnos) szükséges erőszakot alkalmazni! Egyszerűen megköveteli a téma, éppen ezért elkerülhetetlen az akkoriban elterjedt feleség verés, lövöldözés, mészárlás bemutatása. Az akkori kor és a maffia világ bemutatása erőszak nélkül hiteltelen lenne, valamint hatástalan. Márpedig ez a film fájdalmasan közel jár a szomorú és agresszív valósághoz... (A film tartalma nagyon tömören ugye az, hogy a gengszterek is emberek, akárcsak mi)

2012. febr. 20. 15:06
 3/6 anonim ***** válasza:
Egyet értek az első válaszolóval, tényleg ellentmondásos a gondolatmeneted. A magam részéről azt gondolom, hogy minden kétpólusú. A negatív szüli a pozitívat és fordítva. Ergo az erőszak (pl háború) hatására tapasztalhatjuk meg (esetleg erősíthetjük fel) a legnagyobb csodák egyes válfajait, ilyen például az összetartás, a kitartás, az élet értékelése, a hősiesség stb.
2012. febr. 20. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nézd, ha egy másokat sanyargató, kártékony despotát agyoncsapnék, akkor az talán nem lenne értelmetlen erőszak, hisz sok embernek jót tennék vele, és ettől talán még többnek is érezném magam.De jogosabb indokot az erőszakra nem látok.Még az állatok sem ölik egymást sportból, csak akkor vetemednek erőszakra, ha félnek, vagy éhesek, vagy mert ragadozónak lettek teremtve.Ezek szerint rosszabbak lennénk az állatoknál? Sajnos ez ember nem tudja a teremtés koronájához méltó szerepet betölteni, de azért próbálkozni kell.

Egyszer olvastam egy nagyon gyönyörű bibliai idézetet,ami megerősített abban, hogy jól teszem, ha elfordulok mindentől, ami kellemetlen, erőszakos.


"Továbbá atyámfiai,csak ami tisztességes,ami igazságos,ami tiszta,ami szeretetreméltó, ami jó hírű,csak ami erény és dicséretre méltó, azokról gondolkodjatok."


Hihetetlen, mennyi felesleges lelki szeméttől megkíméli magát az ember, ha az idézet szerint cselekszik!

2012. febr. 20. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Összetartás, a kitartás, az élet értékelése, a hősiesség stb."


Ezeket, ha valaki normális lelki szinten van, szerencsére háború nélkül is meg tudja tapasztalni, csak keresni kell kell az alkalmakat, az összetartást kezdeményezni kell, a kitartáshoz hit, erő kell, a hősiességhez bátorság.Nos, az erőszakhoz pedig semmi sem kell, azt szerencsére nem feltétlenül kell kezdeményezni, készen kapjuk tálcán, csak be kell kapcsolni a televíziót.Ez a legegyszerűbb, hát ezért ragadnak le legtöbben ennél..

2012. febr. 20. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Félreértettél, 15:31. NEM CSAK az erőszak útján tapasztalhatjuk meg, az viszont rendesen felerősíti a fentieket. (Pl. egy korábban széthúzó közösség a szükséghelyzet eredményeképp összekovácsolódik, lappangó tulajdonságok jönnek a felszínre) Hatás-ellenhatás törvénye. Egyszerű pszichológia.
2012. febr. 20. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!