Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A Himnuszban hogy van az a...

A Himnuszban hogy van az a bizonyos sor? Ho-ozz rá vig esztendőt vagy hozz reá vig esztendőt? Hol van a hajlitás?

Figyelt kérdés
Mindkét verziót hallottam már, de melyik a helyes?
2009. jún. 18. 18:33
 1/9 anonim ***** válasza:
96%
A "ho-ozz rá víg esztendõt" a helyes, sajnos sokan mégis a másik változatban éneklik.
2009. jún. 18. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
95%
úgy jó,ahogy az 1.válaszoló írta.
2009. jún. 18. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
74%

Az eredeti szövegben úgy van, hogy

"Balsors akit régen tép,

Hozz rá víg esztendőt,

Megbünhödte már e nép

A múltat s jövendőt"


Tehát "hozz rá", mert így jön ki a szótagszám (azért írtam be az első versszak 4 utolsó sorát, nem azért, mert feltételezem, hogy valaki nem tudná).

A másik változat csak a Himnusz, mint nemzeti zene dallama miatt került a köztudatba, ugyanis ott egy hajlítás van a dallamban, és a magyarnak arra áll rá a füle, hogy minden hangra külön szótagot énekeljen.

Tömören ennyi :)

2009. jún. 18. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
81%
Jaj, nem figyelmesen olvastam el a kérdést. Szóval igen, a hajlítás miatt került bele a szövegbe plusz egy szótag. De az eredeti szövegben nincs, és csak a dallam miatt énekeljük úgy.
2009. jún. 18. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
18:43 - Aki TUD énekelni, annak nem okoz problémát egy hajlítás (ahogy nekem se) :-) Az énekelni nem tudók hamisítottak bele plusz egy szótagot, az eredetiben hajlítás van (ha kell, eredeti kottamásolat is van a neten erről, meg lehet nézni).
2009. jún. 19. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
00:42: nem mondtam, hogy az én fülem is arra áll rá. Én minden gond nélkül leéneklek bármilyen dallamot kottáról, a Himnuszt meg kotta nélkül, tisztán. Csak mint átlagot, mondtam, hogy szerintem a magyar embereknek valahogy könnyebb így. Persze lehet, hogy tévedek. De valamiért csak odakerült egy fölösleges szótag!
2009. jún. 19. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
22%
A hozz reát azért találták ki, mert ritmusra jobban kijön, de mivel Kölcsey nem így írta meg, ezért én nem vagyok ennek a változtatgatásnak a híve, "hozz rá" és kész, ő így írta meg, akkor énekeljük is így, kinek fáj az, hogy az o betűt hajlítani kell? :)
2009. jún. 19. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Itt az eredeti kotta:


[link]

2009. jún. 19. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Jerry22 válasza:

"Akkor most hogy is kell énekelni a szövegét?


A Himnusz éneklését nehezíti, hogy a hatodik sor („hozz rá víg esztendőt”) hat szótagból áll, de a sorhoz tartozó dallam hét hangot tartalmaz. Ezt az ellentmondást a Himnusz modern előadásai úgy hidalják át, hogy a hozz szót hajlítják, a sort „ho-ozz rá víg esztendőt” szöveggel éneklik. (Ez a forma szerepel a Dohnányi-féle hivatalos partitúrában is.) Történelmi érdekesség, hogy Hóman Bálint vallás- és közoktatásügyi miniszter 1939. június 2-án kelt 1939/15.151 sz., a „Himnusz” egyöntetű előadásáról szóló rendeletében ezzel szemben úgy rendelkezik, hogy „a könnyebb énekelhetőség kedvéért” az eredeti szöveg helyett „hozz reá víg esztendőt” énekelendő."

2017. okt. 25. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!