Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Nektek van olyan szó/kifejezés...

Nektek van olyan szó/kifejezés, ami nagyon idegesít benneteket, hogy legtöbbször rosszul használják? (Nem nyelvtanilag, hanem jelentés szempontjából. )

Figyelt kérdés
2012. nov. 24. 21:16
1 2 3
 11/26 BringaManó ***** válasza:

Dehogy várom: elég egyértelműen jeleztem, hogy poén volt, aki olvasni tud, az azt is tudja, hogy mivel kapcsolatban (valóban a szexizmussal), úgyhogy csak harsány kacajokat várok, és elismerő hahotázást. :-))


---


Nem egészen értem az alábbi különbségtételeidet:


– "sima" szavak vs. "orvosi fogalmak":

az utóbbiak jelentése is változhat, sőt sokszor van olyan, hogy bizonyos szakmában mást jelent valami, mint a köznyelvben (pl. súly);


- jelentés változása vs. szavak keverése:

ez nem két külön dolog: (főleg) attól változik a jelentés, hogy valakik keverik/torzítják, és egyre többen alkalmazkodnak ehhez, és így végül megváltozik, ill. bővül a jelentés ("hivatalosan" is).

Hasonlóan ahhoz, ahogy azt sem lehet, mondani, hogy mindenki írjon helyesen, és ha majd változik a szabályzat, akkor majd mindenki írjon helyesen az új szabályok szerint. Ez is értelmezhetetlen, hiszen éppen attól változik meg egy szabály, hogy valakik – és aztán egyre többen, és végül negligálhatatlanul sokan – nem tartják be a "régi" szabályt.

2014. jún. 24. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 A kérdező kommentje:

A jelentésváltozás alatt azt értettem, hogy van egy szó, és az a szó egy új jelentést kap, csak úgy önállóan, minden más szótól függetlenül.

Az összekeverés abban más, hogy a használó az eredeti szót akarja használni, csak elrontja.

2014. jún. 24. 20:03
 13/26 anonim válasza:
Engem az irritál módfelett, mikor agyba főbe "úgymond"-oznak. Nagy divat lett minden mondatban legalább egyszer azt mondani "úgymond", holott nem tölt be funkciót, nincs kihangsúlyozandó, semmi amihez jól funkcionálna az úgymond vagy lenne éppen erre rossz helyre mondják a mondatban. Szerintem azt gondolják szegény úgymondozók, ettől választékosabban beszélnek.
2014. júl. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 BringaManó ***** válasza:
Szerintem pedig választékosabban beszélnek, mintha ugyanazokon a helyeken azt mondanák, hogy "ööö", vagy hogy "ilyen/így" – vagy pl. azt, hogy "b..meg". Minden relatív. :-)
2014. júl. 1. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 anonim válasza:
Hát a te logikáddal Bringamanó semmiről ne értekezzünk akkor, mert nyilván mindig mindennél és minden szempontból találunk rosszabbat... Nem is maradt másnak értelme így, mint mindent egyszerűen csak tudomásul venni, nemde?! Hoppácska :o
2014. júl. 1. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 A kérdező kommentje:
Én az úgymondozást azért nem tartom rossznak, mert ha csak 1-2x hangzik el, akkor nem zavar. Ha meg mindenben mondatban van, akkor meg nem csak ez idegesítene. Van aki mindig azt mondja, hogy "hogy is hívják", van, aki azt, hogy "mit tudom én", a lényeg, hogy sokat mondanak valamit.
2014. júl. 1. 22:44
 17/26 anonim válasza:
Nem inkább azért nem zavar, mert te is az notórius úgymond használók közé tartozol esetleg? ;)
2014. júl. 1. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 A kérdező kommentje:
Nem, sosem szoktam használni. Tényleg. Én azt szoktam, ami esetleg zavaró lehet, hogy mit tudom én.
2014. júl. 2. 13:37
 19/26 BringaManó ***** válasza:

OK, OK, nem is gondoltam egészen komolyan ezt a relativizálást, meg a tárgytól is eltértem, úgyhogy bocs, térjünk vissza "on-topic"-ba:

Mit jelent az úgymond? Tudnátok rá egy két olyan köznapi – mai nyelvhasználatnak megfelelő – példát mondani, ami "helyes"?


(A klasszikus "Hadd látom, úgymond, mennyit ér / A velszi tartomány." megvan, de én mai példát szeretnék, ami nem bántaná a füledet.)


Apropó: az megvan nektek, hogy mostanában(?) a "megvan" szónak is hogy kitágult a jelentése? Sokszor mondják mostanában, hogy "Az [a vicc] megvan, hogy...?", "Az a sztori megvan, hogy ...?", "Nem értem a fizikát: Newton első törvénye még megvan, de utána már..."

2014. júl. 2. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 A kérdező kommentje:

Ismétlem, nekem semmi bajom az úgymonddal.

(A klasszikus "Hadd látom, úgymond, mennyit ér / A velszi tartomány." megvan, de én mai példát szeretnék, ami nem bántaná a füledet.) -- itt még úgy érti arany János, hogy a szereplő azt mondja, úgy mondja.

ma inkább az úgynevezetthez tudnám hasonlítani, de nem nevekkel, hanem... nem is tudom...

2014. júl. 2. 17:34
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!