Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mennyire lehet beleszólni a...

Mennyire lehet beleszólni a legjobb barátnő életébe? Kicsit hosszú a történet, bocsi.

Figyelt kérdés

28 éves nő vagyok, legjobb barátnőm szintén 27. 6 éves korunk óta ismerjük egymást, olyanok vagyunk kicsit, mint a testvérek. Nagyon szeretjük egymást.


Rettenetesen szeretem a barátnőmet, okos, szép lány, de érzelmileg nagyon labilis. Kétségbeesetten keres társat magának (mivel én nemrég mentem férjhez, a harmadik barátnőnk 5, a negyedik lány pedig már 10 éve él kapcsolatban, mindketten menyasszonyok), úgy érzi, le van maradva, hogy ő kevesebb minden korabelinél, mert még "nem tart sehol" másokhoz képest. Ezt mondta is nekünk, meg nem is kell mondania, nagyon egyértelmű, hogy szomorú emiatt.


Nagy igyekezetében állandóan párt keres, és rendszerint rosszul választ. A legutóbbi barátja egy állat volt (nem mennék részletekbe, de az érzelmi- és tényleges zsarolástól kezdve, a lelki terroron át, a fenyegetésig és a megaláztatásig minden volt a pasas részéről), és még mindig nem heverte ki, pedig már több mint egy éve szakítottak. Mikor együtt voltak, akkor is volt egy eset, hogy barátnőmet a mentő vitte el, annyira bestresszelte magát a srác miatt (a lelki gondok fizikai testet öltenek nála, képes pl. pánikrohamot előidézni magánál), az meg, hogy állandóan beteg és depressziós volt a kapcsolatuk alatt, mindennapos volt.

Mint írtam, már jó ideje nincsenek együtt, de egy évvel a szakításuk után a srác ismét felkereste, és a barátnőm annyira belehergelte magát megint a dologba, hogy ismét elvitte a mentő (az orvosok azt mondták akkor neki, hogy nem ritkaság, hogy olyan eredményekkel, amelyeket akkor produkált, emberek kómába esnek vagy meghalnak). És mindezek után barátnőm GONDOLKODOTT rajta, hogy kibéküljön-e a sráccal...

Első kérdésem: mit gondoltok erről? Mit kellene barátnőmnek tenni? Mit tanácsoltok neki párkapcsolatok terén?


A másik kérdésem pedig az, hogy mennyire szabad beleszólni egy másik ember életébe? Mostanában sok olyan kérdéssel találkoztam itt, amikor emberek mesélték, hogy szemtanúi mások gondjainak-bajainak, és kérdezték, mit tehetnének. És az az ilyen kérdésekre az általános válasz (tisztelet a kivételnek), hogy "ne avatkozz bele, felnőtt ember a másik, majd ő eldönti, mi a jó neki".

Kérdem, akkor én is maradjak ki a barátnőm életéből, akit úgy ismerek, mint a tenyeremet, és látom, hol követi el a hibákat az életében? Ne szóljak neki? Hagyjam, hadd tegye tönkre magát, hadd süllyedjen depresszióba, mert nem az én dolgom kirángatni onnan?

Nagyon nehezen viselem, hogy ilyen helyzetben van, és nagyon szeretnék neki valahogyan segíteni. Mivel ránk, barátaira már nem hallgat, úgy gondolom, szakember segítségére lenne szüksége, akivel rendbe tennék a lelkét. Hiszen hogyan akar új kapcsolatot, barátot, szeretőt, ha az előző, rettenetes kapcsolat még mindig kísérti, és a srác szimpla megjelenése ismét a sürgősségire juttatta?

Amúgy gyermekkori traumák is állnak a háttérben (alkoholista szülők, rendszeres verekedés), szerintem ezeket sem ártana megbeszélnie egy hozzáértő emberrel. Mivel nincs pénze barátnőmnek, arra gondoltam, finanszíroznám a pszichológust neki én. Mit gondoltok erről? Ennyire belefolyhatok az életébe, vagy más túlzás? Mit tanácsoltok, mit tegyek én, és mit tegyen ő?


2012. dec. 1. 14:33
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
39%
MIndig is rühelltem az ilyen életképtelen embereket. Meg kellett volna nevelni a barátnődet, aztán akkor nem lenne ilyen szerencsétlen. Ennyi.
2012. dec. 1. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
64%

Ha ő nem akar szakembert bevonni,te nem tehetsz semmit,nem kényszerítheted. Beszélgessetek sokat és -bár nem tudom,így ,hogy mind a hármótoknak van komoly kapcsolata,mennyire értek rá-csináljatok sok közös programot,mint ahogy ezt régen is tettétek és szerintem előtte ne lelkendezzetek,hogy jujj milyen lesz az esküvőtök,meg hasonlók,mert neki ez nyilván mindaddig kellemetlen téma,míg nem talál megértő társat. Légy mellette,de ne telepedj rá és beszélj vele a volt kapcsolatáról,hogy mik szólnak mellette és ellene.Talán ha látja,ha te felnyitod a szemét mennyi rossz volt abban a kapcsolatban "észhez tér".

Bár nekem lenne ilyen barátnőm,mint te :)!

2012. dec. 1. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
54%
Írtam neked privátot.
2012. dec. 1. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha ő is tudja, hogy gondjai vannak, nem árthat, ha éreztetitek, hogy törődtök vele.
2012. dec. 1. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, még ha eddig csak 2 értékelhető is érkezett. Remélem, írtok még. Ha jönnének használható ötletek, tanácsok, szívesen megmutatnám a kérdést a szóbanforgó barátnőmnek, hogy lássa, kívülállók mit gondolnak a helyzetéről.

A pszichológust amúgy barátnőm is igényelné. Beszéltünk erről, és azt mondta, ő is érzi, hogy jót tenne neki, csak éppen:

1. Nincs rá pénze (de én meg azt mondom, hogy adnék neki, csak menjen el, kezdjen el gyógyulni. Mert eddig sajnos úgy áll, inkább homokba dugja a fejét, és bizonygatja magának, hogy minden okés...)

2. A szülei hülyeségnek tartják, és ez is visszatartja attól, hogy elmenjen. Még otthon lakik a leányzó, és nagyon ad a szülei véleményére, szinte mindent megbeszél velük, szerintem már túl sok mindent is. Ez is olyan, nem? Ha ő úgy érzi, erre van szüksége, akkor miért kell kikérnie a szülei véleményét? 28 éves felnőtt nő, ha szakemberhez akar fordulni, forduljon.

Szóval nagyon hajlok rá, hogy befizetem egy pszichológushoz. Hiszem, hogy csak úgy lábalhat ki ebből, ha komolyan szembe néz a problémával, leás a gyökeréig, és feldolgozza az egészet. Fájdalmas lesz, igen, de nincs más út. Jelenleg pedig túl gyenge ahhoz, hogy egyedül oldja meg ezt önismereti procedúrákkal meg elhatározással.

Vagy írtátok azt, hogy elég lenne, ha a szeretteivel beszélné ezt meg. Sajnos ez nem megy, a mi szavunk már hatástalan ebben az esetben. Ezerszer elmondtuk neki, hogy mit gondolunk, felhívtuk rá a figyelmét, hogy mit kellene észrevennie, és ilyenkor mindig mondja, hogy persze, tudja, hogy igazunk van, és egyetért, de tenni mégsem tesz semmit - mert fél és mert gyenge.

Szóval sajnos mi ehhez már kevesek vagyunk. Fogok adni neki pénzt, és lehet, elkísérem az első terápiás ülésre. Majd kint megvárom. De lehet, egyedül sosem tenné meg az első lépést.

2012. dec. 1. 18:52
 6/13 anonim ***** válasza:
0%

Az én válaszom is értékelhető, arról nem tehetek, hogy neked nem tetszik. Talán egy kicsit nyers, de így van akkor is.

Vagy elkényeztették, vagy egyszerűen csak egy rakás szerencsétlenség, amin változtathat, ha erőt vesz magán.

2012. dec. 1. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
84%

Mindenképpen a szakembert javaslom én is. Lehet ingyeneshez is menni, nem kell feltétlenül fizetni érte.

Kérdés: ha többször is annyira rosszul volt lelki okok miatt, hogy mentő vitte el, akkor hogy lehet, hogy nem fogták ott a pszichiátrián?

2012. dec. 7. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:
68%

Sajnos nem sokat tehetsz! Ha beleeggyezik, hogy elmegy a spihológushoz megy, akkor "fel akar állni". Ha nem akar elmenni, akkor valahogy rá kellene ébreszteni arra, hogy NE BÜNTESSE MAGÁT!( Hallottam olyanról, hogy: "családfelállítás"). Meg kellene értenie, hogy nem lehet egészséges kapcsolata, amíg ő maga sem egészséges!

Van a közvetelen környezetemben ilyen ember. Egy csodálatos képességű 30 éves, több diplomás lány, aki a berátnőm---először azt hittem róla írsz! De ő még benne van egy borzalmas kapcsolatban, annak ellenére, hogy tudja, hogy borzalmas. Rettenetesen lefogyott, mindenféle egészségügyi problémája van, a szülei is folyton megalázzák. No meg a férjem! A férjem a hivatásában idézi elő újra meg újra a veszteséget--persze nem szándékosan, (pl. úgy hogy "megbetegszik" egy sorsdöntő helyzetben):(. Mivel sok évig tanultam pszhológiát látom, hogy mi történik, de tehetetlen vagyok. Amíg nem működik együtt veled...Tudom mit érzel :(.

2012. dec. 7. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kommenteket!


Kérdezte egyikőtök, hogy miért nem fogták a pszichiátrián a barátnőmet? Szerintem nem mondta el az orvosoknak az okokat. Bár meg kellene kérdeznem pontosan, mit mondott nekik, de szerintem valami másra kente. Hogy stresszes a munkája, vagy hogy aggódik az anyagi helyzete miatt (ami amúgy mind igaz, csak épp nem ezek váltották ki a rohamokat). Abban szinte biztos vagyok, hogy nem árulta el a kórházban az illetékeseknek, hogy rettenetes lelkiállapotban van egy fiú miatt.


Amúgy történtek változások az életében. Nagyon unszoltam, hogy kérjen segítséget, és végül elszánta magát. Az is hozzá tartozik a történethez, hogy kb 3 hete ismerkedik egy új sráccal, és az első 1 hétben még csak leveleztek, aztán elhatározták, hogy találkoznak. És akkor, a randi előtt, szedte össze a bátorságát a bnőm, és egy levélben megfogalmazta, mi mindent élt át az ex mellett.

Azt mesélte nekem, órákon keresztül írt, és közben teljesen leizzadt, meg végigzokogta az egészet, de érezte, hogy jót tesz magával (végre szembe nézett az egésszel). Amúgy azért írt, mert találtam neki egy online, ingyenes segítségnyújtó portált, ahol igazi szakemberek válaszolnak, és nekik akart írni. A csavar az egészben, hogy amikor elkészült a maillel, és a küldésre kattintott volna, leállt a gépe XD. Szóval végül nem tudott segítséget kérni, de én abban bízom, ez is elég lehetett. Végre szembe nézett a múlttal, és talán tudatosult benne, hogy mennyire rossz volt. Azt mondja, most sokkal jobban van.

Ebben persze biztos nagy szerepet játszik, hogy van ez az új fiú, akivel ismerkednek, és rendes srácnak tűnik, jól érzi magát vele.


Még egy adalék: a f*szkalap ex amúgy most is megkereste bnőmet. Kétszer is felhívta az elmúlt 2 hétben, hogy béküljenek, meg járjanak össze hancúrozni, ha bnőmnek épp nincs senkije. Bnőm, állítása szerint, úgy elküldte a csávót, hogy ihaj. De azért szerintem nagyon nem jó dolog, hogy a pasas csak úgy hívogatja. Mert az egy dolog, hogy most csajszikám jól van, és ezért nem viselte meg, de mi van ha (ne adj Isten) ezzel az új sráccal sem fog működni, megint padlón lesz, és AKKOR keresi meg az ex? Akkor megint a kórházban fog kikötni...

És még valami: még mindig ismerőse bnőmnek az ex F.bookon. Ez csak szerintem nem normális dolog? Ha engem valaki így sárba tiport és kikészültem miatta, akkor miért jó az nekem, miért MEGNYUGTATÓ, hogy ismerősöm FB-on? Annyiszor kértem már bnőmet, hogy törölje onnan. Csak egy kattintás, és szimbolikusan le van zárva az egész, de nem... Nem meri.


Amúgy privátban ajánlottak nekem egy könyvet (Byron Katie), ami ilyen lélek-helyrehozós-öntréninges cucc, és szerintem meg fogom neki venni. Hátha úgy is jut előre.

2012. dec. 9. 14:09
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem azt kellene megmutatni neki, hogy mi nem jó, és mit csinál rosszul, hanem azt, hogy ő hol jó és hogyan erős.

Eleinte nem fogja elhinni, de az nem baj.

Az ex pedig addig fogja keresni, míg azon a ponton meg nem erősödik.

2012. dec. 9. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!