Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Csak mostanában vagy régebben...

Csak mostanában vagy régebben is ennyire szokás volt hogy a nők nem vették fel a férjük nevét? Miért ciki már felvenni a férj teljes nevét?

Figyelt kérdés

Anyukámmal erről beszélgettünk(ő 53éves én 33). Azt mondta amikor ő ment férjhez még nem volt ez szokás,és meg sem fordult a fejében hogy ne vegye fel apám teljes nevét.

Mikor elmondtam neki hogy sokan csak a párjuk vezetéknevét veszik fel,a reakciója az volt hogy "olyan mint ha testvérek lennének".



2013. febr. 24. 22:33
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
100%

Mármint Kis Jánosné?

Én anyukám 60. éves de ő is Kisné verzióba vette fel, 30. évvel ezelőtt. Szóval akkor is volt ez a verzió is.

2013. febr. 24. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 anonim ***** válasza:
91%

Nem ciki, mindenki úgy veszi fel/vagy nem veszi fel a férje nevét ahogy akarja. Ez az ő döntésük.


Én azért nem vettem fel, mert nem értem miért kellene nevet változtatnom csak mert férjhez mentem. Ez a nevem, ezen születtem, ezen ismer mindenki, a férjem sem veszi fel az enyémet, én miért venném fel az övét? Nekem nem tetszik az XY-né forma, de aki akarja az használja.

Nem attól család a család, hogy anyukát átnevezik.

2013. febr. 24. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/38 anonim ***** válasza:
49%

Az eggyel lentebb lévő kérdéshez írtam, hogy a férjem teljes nevét felvenném, ha valamilyen állatnév lenne a vezetéknév,most 33 %-ra lepontoztak, várom, hogy valaki jelentse a moderátoroknak, hogy ilyen pimasz voltam.

De ha nekem az tetszik, hogy a férjem teljes nevét felvegyem, akkor felveszem. Ezzel nem szűnik meg a személyiségem.

2013. febr. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 anonim ***** válasza:
61%
Én csak akkor venném fel a legszívesebben a férjem nevét, ha valami állat név. Itt egy példa: Borz Lujza. Hát nem gyönyörű? Amúgy 2-vel értek egyet.
2013. febr. 24. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 anonim ***** válasza:
100%
Anyukám se vette fel apukám nevét. A nagymamám ugyan felvette nagypapám nevét, de élete végéig a lánykori nevén publikált, szóval mindenki úgy ismerte. Szóval ha hivatalosan Takács Jánosné volt, de a publikációin Kis Rozália, néhol elvétve T. Kis Rozália áll.
2013. febr. 24. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:
100%
A szüleim 20 éve házasodtak össze, édesanyám megtartotta a leány kori nevét, semmilyen formában nem vette fel édesapámét.
2013. febr. 24. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:
92%

Ennek sok oka van. TÖbbek között a liberalizmus, feminizmus előretörése áll az első helyeken, és ezt nem negatív értelemben írom.


24 évvel ezelőttig "szocializmusban" éltünk, előtte pedig kommunizmusban. Ezekhez bizony maga a közösség, a közvélemény, az átlag nagyon erősen hozzátartozik. Ennek pedig az volt a velejárója, hogy a család ezen belül egy egység, melynek része az, hogy a tagjai összetartoznak, egy vezetéknévvel élnek - valószínűsíthetőleg a könnyebb azonosíthatóság, egyszerűbb papírmunka miatt is.

A másik része a hagyomány volt: évszázadok óta ez volt a megszokott mód európán belül: a lányt férjhez adták; a férj családjánál élt; a férj lett a "gondviselője" az apja helyett ezután; az ő nevére került.


Ez a kettő a nők munkalehetőségeinek megnövekedésével, az önállósodásuk egyszerűsödésével, a politikai-és szociális életben való részvétel lehetőségeinek a kiszélesedésével változni kezdett. Új családkép, új nőkép alakult ki az emberekben, ahogy az individualizmus, modernizáció egyre gyorsabb hódításnak indult. Ez egy hosszú folyamat volt, de Magyarországon igazán a rendszerváltás után gyorsult fel.


Mára már elfogadott nézet, hogy egy család 2 félen alapszik: a férfin és a nőn. Régebben a nő a férfi hozzátartozója volt, a család "segítőeleme", otthoni kisegítő alappillére (lásd: alacsonyabb fizetés ugyanazon munkáért, kevesebb munkalehetőség, otthoni foglalkoztatottság, háztartásbeliség). Ha ezt vesszük alapul, és azt, hogy a férfi és a nő pénzügyileg és természetben is ugyanannyit ad bele a házasságba (értsd: manapság a közös házimunka, közös kereset, közös gyermeknevelés a norma, ami szintén egy új fejlemény), akkor sokan nem érzik jogosnak hogy feladják a saját individualitásukat a "család" nevében. Ezért népszerű manapság a kötőjeles megoldás, hiszen ez egy teljesen egyenrangú megoldás a pároknak az összetartozás kifejezésére.


Szerintem ez nem egy rossz folyamat. Ha valaki 25-30 évet leél egy névvel, az hozzánő, az egyénisége része lesz. Bármennyire is szeretjük a párunkat, bármennyire is összetartozunk, nem kell egymásba belemászni ahhoz, hogy ezt kifejezzük, mások tudtára juttassuk. Valószínűleg a férfiak nagy része sem nézné jó szemmel, ha a házasodásuk a családnevük elvesztésével járna. Arról nem is beszélve, hogy rengeteg nőnek ez a családja, vagy esetleg az édesapja iránti kötődés egyik kifejeződése is. Az ilyen kötelékeket egyszerűen egyre nehezebb feladni az erősödően egyéniség-központú világunkban.

2013. febr. 24. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
92%
Régebben általában felvetté a férj teljes nevét. ma már ez kevésbé egyértelmű, sokan megtartják a lánykori nevüket v kötöjelesen illesztik a férjük vezetéknevét az övékhez. szerintem ezzel nincs semmi gond. kötetlenebb, szabadabb, van választási lehetőség. annak, aki pedig továbbra is "régiesen" szeretné, ugyanúgy ott van rá a lehetőség. semit nem veszítettünk, csak nyertünk ezzel a trenddel.
2013. febr. 24. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
75%
Ha jól emlékszem a '70-es évekig kötelező volt felvenni a férj nevét (teljesen: tehát Kovács Gézáné formában). Ennek hatása sokáig megmaradt és csak a '90-es években kezdett divatba jönni a lánykori név megtartása.
2013. febr. 24. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:
88%

Ha 25 éven át Varga Jolán voltam, nem fogom megváltoztatni a nevem Kis Pistára csak azért mert ez volt a szokás.

Én V

2013. febr. 24. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!