Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Első albérletem. Mire figyelje...

Első albérletem. Mire figyeljek oda?

Figyelt kérdés
Először költözök albérletbe, ráadásul egyedül. Mire kell odafigyelnem lakás keresés közben? Szerződéssel vagy anélkül? Van, amire különösen figyelni kell, mert átvernek?
2013. febr. 28. 09:48
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Én saját tapasztalatból nem mennék többet távfűtéses lakásba, illetve megnézném az ablakokat jobban. Nekem a fürdő és konyha állapota számított, a szobákban elviselem a régebbi bútorokat, de ezek legyenek felújítva.

Amúgy szerintem ne hagyd, hogy veled fizettessék a biztosítást is. Szerződét nem írnék rögtön, mert lehet nem jön be végül valamiért az ott lakás.

2013. febr. 28. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Kaució nélkül esélyes lakást találni?
2013. febr. 28. 10:14
 3/9 anonim ***** válasza:
Te kiadnád kaució nélkül?
2013. febr. 28. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem igazán. Két havit el szoktak kérni. Amúgy pénzzel engem még sosem vert át főbérlő, pedig laktam már párban. Inkább a lakásban voltak olyan hibák, amikre később jöttem rá, de kibírható volt, így maradtam.
2013. febr. 28. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Saját tapasztalataim alapján: soha ne vegyél ki olyan lakást, amelyiket külföldi személy vagy cég ad ki neked közvetítő útján. Minden rossz volt, befizetetlen számlák tömkelege az előző lakó (egy izraeli orvostanhallgató) után, a végén még a kauciót sem akarták visszaadni.
2013. febr. 28. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 zabmester ***** válasza:

Kaució szinte mindenhol van, enélkül szinte esélytelen.

A szerződés szerintem nagyon fontos, téged is véd, a tulajt is. Alaposan olvasd át, nézd meg, hogy mi az, ami benne van, és mi az, ami nincs.

A továbbiakban azt is fontos lenne tudni, hogy milyen albérletet keresel: bútorozottat, vagy bútor nélkülit? Én speciel most már nem vennék ki bútorozottat, egyrészt mert már összegyűjtöttem a sajátomat, úgyhogy az el sem férne, ha van a lakásban más. Másrészt meg nem szeretem, ha ki van találva, hogy a nyamvadék szekrényt én összekarcoltam, vagy akármit csináltam vele, amikor már amúgy is egy romhalmaz volt, és a természetes kopáson kívül nincs semmi baja. De persze, ha nincs saját bútorod, akkor marad a bútorozott lakás.

Nekem régebben szokásom volt, hogy a házban lévő bútorokról készítettem fotót, ha eredetileg is volt rajta sérülés, és megmutattam a tulajnak, hogy kiköltözéskor ne legyen vita, hogy az már ott volt-e eredetileg is, vagy sem. De pl. a mostani lakásban is ezt csináltam, mert a mennyezeten van egy vékony repedés, már amikor beköltöztem, akkor is itt volt.


A másik, amire fontos figyelni, maga a főbérlő személye. Még mielőtt bármit aláírsz, beszéld meg vele, hogy ő hogy képzelte el ezt az egészet, például hogy bejelentés nélkül megjelenik a lakásban, vagy ilyesmi, mert vannak ilyenek is, akik állandóan oda járnak szaglászni. Pedig ehhez igazából joguk sincs.

2013. febr. 28. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Köszi. Amúgy mit jelent, hogy van főbérlő vagy nincs? Mert olyan hirdetést is találtam, hogy főbérlő nélküli albérlet.
2013. febr. 28. 22:25
 8/9 A kérdező kommentje:

Ha szerződést nem írunk, akkor még valamilyen papírt célszerű aláíratni, amivel tudom bizonyítani, hogy átadtam a lakbért?


Olvasom, hogy milyen nehéz albérletet találni. Ez is olyan, mint az álláshirdetés, egy ilyen albérletes hirdetésre jelentkeznek nagyon sokan és vagy neked adják ki vagy másnak? Nem vagyok tisztában a kereslet-kínálat szabályával ezen a téren.


Ha nem tudok kauciót fizetni, viszont két havi lakbért és rezsit igen, akkor van esélyem?


Hogy lehet, hogy vannak oldalak, ahol nagyon drága az albérlet, viszont vannak, ahol meg olcsó. Pl. van egy oldal, ahol szobát már 30-35.000-ért ki lehet venni rezsivel együtt.


Légyszi minden infot írjatok le, mert tényleg nagyon tudatlan vagyok albérlet témában.

2013. márc. 2. 09:29
 9/9 zabmester ***** válasza:

A főbérlő nélküli lakás azt jelenti, hogy a főbérlő (a lakás tulajdonosa) nem lakik ott. Azaz az egész lakás ki van adva, vagy úgy, hogy egy bérlő veszi ki az egészet, vagy úgy, hogy több embernek van kiadva, és akkor ők lesznek a lakótársaid, mondjuk ilyenkor sokszor a bérlők hirdetnek, hogy lakótársat keresnek.

Ezzel szemben van olyan, hogy valakinek van egy lakása, ott is lakik, de van egy plusz szobája, amit nem használ, és azt kiadja, na az ilyen lakás nem főbérlő nélküli. Mondjuk nem minden esetben írják oda, hogy nincs főbérlő, én úgy vettem észre, hogy egyre kevesebben adják ki csak egy szobájukat, szóval sokan magától értetődőnek veszik ezt a dolgot.


A kaució egy olyan dolog, hogy tényleg nem szívesen adják ki anélkül, ez egy biztosíték a tulajnak, hogy ha valami kár keletkezik, és a bérlő nem akarja kifizetni (vagy nem tudja), akkor van mihez nyúlni. Ha azt mondod, hogy kéthavi lakbért ki tudnál egyben fizetni, akkor végül is van esélyed, hiszen vannak, akik csak egyhavi lakbért kérnek kaucióként. Tehát kifizeted azt első havit, plusz még egyszer ennyit odaadsz kaucióként.


Na most, hogy albérletet találni könnyű-e vagy nehéz, ezt mindenki ítélje meg maga, de nagyban függ attól, hogy az ember hol keresi. Vannak települések, ahol viszonylag kevés a kiadó lakás, viszont sokan szeretnének bérelni, itt nem könnyű nyilván, és itt az árak is magasabbra mennek. Van, ahol sok a kiadó lakás, és kevés a bérelni kívánó, itt nyilván könnyű, mert örül a tulaj, hogy végre ki tudja adni valakinek. Meg van, ahol mindkettőből sok van, viszonylag kiegyenlítik egymást.

Persze, a tulajnak joga van eldönteni, hogy kinek adja ki a lakását és kinek nem, de azért lakást találni egyszerűbb, mint állásra jelentkezni, legalább is én így tapasztaltam. Én eddig amit ki akartam venni, azt ki is tudtam venni - kivéve persze, ha már pár hetes volt a hirdetés, és kiadták már valakinek, mire én megtaláltam. De olyannal még nem találkoztam, hogy azt mondták volna, hogy nekem nem adják ki, vagy hogy majd értesítenek, hogy én kaptam-e meg. Ha egyben le tudtam tenni a kauciót, akkor megkaptam a lakást és kész.


Ja és igen, arról mindenképp legyen papír, hogy te átadtad a pénzt. De még egyszer elmondom, én semmiképp NEM vennék ki úgy lakást, hogy nem írtunk rendes, normális szerződést! Ha nincs szerződés, akkor én jogilag nem is lakom ott, bármikor azt mondhatja a tulaj, hogy figyelj öcsi, holnaptól kell nekem a lakás, cuccolj ki. Vagy mondhatja azt, hogy jövő hónaptól duplájára emeli a lakbért. Vagy azt, hogy beköltözik melléd a Jolika néni, ha tetszik, tetszik, ha meg nem, akkor húzzál el. Ellenben a szerződésben benne van, hogy a lakás mennyi időre van neked kiadva, mennyi a felmondási idő (mindkét félre vonatkozik persze), mit lehet a lakásban csinálni és mit nem, meg úgy egyáltalán, hogy ki az, akinek ki van adva.

Pl. emlékszem, az első albérletemnél jött nekem pattogni a tulaj, hogy nem szabad dohányozni a lakásban (amúgy csak a konyhában cigiztem, és nem is állandóan). Oké, hogy ez zavarja, na de: a szerződésben nem volt benne, hogy a lakás egész területén tilos dohányozni, sőt, meg sem volt említve! Amikor erre felhívtam a figyelmét, kitalálta, hogy akkor módosítjuk a szerződést, és ezt is belevesszük. Én meg mondtam neki, hogy én ilyen feltételekkel nem vettem volna ki a lakást, úgyhogy ha ez belekerül, én elköltözöm, viszont mivel ott a felmondási idő, van rá két teljes hónapom, hogy másikat keressek.

Na, hát például az ilyen dolgok miatt is fontos a szerződés.

2013. márc. 4. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!