Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Az erdélyiek miért magázzák...

Az erdélyiek miért magázzák egymást az interneten? A valóságban is ilyenek?

Figyelt kérdés

Nekem ez olyan furcsa, mert ugye azt szoktam meg, hogy a neten még a gyerekek is tegezik a felnőtteket. Az erdélyiek meg folyton magázódnak és mindig virágnyelven beszélnek. Sosem írnak egyenesen, folyton csak finoman, gyakran negédesen csak utalgatnak dolgokra.

Bele sem merek gondolni, hogy nekik milyennek tűnhet az én stílusom :D

A mindennapokban is így beszélnek? Vagy csak a neten adják elő?



2013. ápr. 4. 19:42
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem szabály, hogy az erdélyiek magázódnak.

Én is erdélyi vagyok, de egyrészt megszoktam a nettes tegeződést, másrészt a mindennapokban is tegeződök azzal, akivel olyan viszonyban vagyok, viszont nem vagyok mindenkivel tegező viszonyban.


A fogalmazásra nézve relatív az, hogy mit tartasz finomnak és mit nem, én személy szerint nyitottan és gátlástalanul beszélek például alapvetően a barátokkal, viszont más a helyzet mondjuk egy egyszerű ismerőssel, akinek lehet nem mondanám ugyanazt, mint egy közeli haveromnak, ugyanis az utóbbi venné a lapot, de az előbbi lehet, hogy félreértelmezné, amit mondok.


Szerintem viszonylag egy tiszteletbeli dolog is az, hogy az ember figyeljen arra, hogy miként fogalmaz, mert ezzel sokkal inkább ellehet kerülni a félreértéseket és a sértődéseket, amik amúgy egyszerűen kialakulhatnak, ha valakinek hamarabb jár a nyelve, mint az esze.

2013. ápr. 4. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Persze, nem azt mondom, hogy mindenki ilyen. Viszont nekem akkor is furcsa, hogy felmegyek erdélyi hírportálokra, és ott mindenki magázódik, mindig úgy szólítják egymást, hogy "Kedves xy", -ezzel kapcsolatban nekem hetek után esett le, hogy nem sértegetni akarják egymást a "kedvesezéssel", hanem csak simán megszólítják.

Azzal azonban nem értek egyet, hogy így könnyebb elkerülni a félreértéseket, mert pont a félreérthetőség miatt nem tudtam soha megszokni a stílusukat. Az egyenes beszédet jobb, ott nincs zsákbamacska(és most nem arra gondolok, hogy meg kell sérteni a másikat)

2013. ápr. 4. 20:48
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Neten altalaban mi is tegezodunk, de mondjuk, ha olyan forumba vagyok, ahol olyanok vannak inkabb, akik megadjak a tiszteletet (nem arra celzok, hogy tegezodve nem lehet tisztelni egymast, mielott valaki belekotne:)), akkor ott en is magazodok. A valo eletben viszont mindenki magazodik, ha nem ismerik egymast regebbrol szemelyesen. Pl uzletbe, hivatalba utcan meg amugy barhol, ha ket ember talalkozik es valtnia kell par szot, akkor azt magazodva teszi. Nekem pl furcsa volt, hogy a cegnel, ahol dolgozom, nehany magyarorszagi vendeg rogton letegezett, elvegre nem egyutt huztunk zoknit :)) En magazodva valaszoltam, mert igy vagyok megszokva es szerintem igy helyes.

-egy erdelyi-

2013. ápr. 4. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Az egyenes beszéd nem zárja ki a megfontoltságot.


Én tudom te mire érted, hogy a túlzott finomkodás vezet sokszor pont a problémákhoz, de megfontoltság alatt én nem ezt értem, hanem azt, hogy amit mondani akarunk azt egyenesen és érthetően fogalmazzuk meg, viszont emellett arra is figyelünk, hogy ne legyünk tapintatlanok.

2013. ápr. 4. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Ezek szerint az erdélyiek még a régi erkölcsöt tartják. Magyarországon is csak az utóbbi években lett divat ismeretleneket letegezni. Ezen a fórumon érthető, mert senkinek a korát nem tudjuk. Az én fiatalabb koromban csak a rokonokat és a nagyon közeli barátokat tegeztük.
2013. ápr. 4. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ez attol is fug, hogy mit irnak, vagy kivel beszelnek. Szerintem ez a tisztelet jele is.

En az erdelyi-medenceben lakok, kozel az erdelyi-szigethegyseghez, Feher megyeben. Itt mar kozel se az a helyzet. Nagyon el vannak romanosodva az itt elok.(foleg a varosiak) Maneleket hallgatnak, csomot romanul beszelnek, roman baratjuk\baratnojuk van stb. Nem ellenzem, de azert legalabb a magyar baratjaikkal\osztalytarsaikkal nem kene, hogy romanul beszeljenek.

A hetkoznapokban nem nagyon beszelnek igy az erdelyiek. A szekelyeknel es az oreg falusi embereknel maradt meg legjobban ez a beszedforma.

15\L

2013. ápr. 5. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

En erdelyi vagyok, es nekem az a nagyon furcsa, hogy a magyarorszagiak vadidegeneket letegeznek (utcan, boltban stb), "Szia"-t koszonnek nekik stb.


Tegezni csak a kozeli rokonokat, baratokat szoktuk, bar ez sem volt mindig igy! Egy-ket generacioval ezelott az emberek me'g a sajat szuleiket, hazastarsukat is magaztak.

2013. ápr. 5. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!