Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Nem túlzás ez? Vagy mindenhol...

Nem túlzás ez? Vagy mindenhol így van?

Figyelt kérdés

20 irodalom tételem közül (érettségi) 17 magyar költő/író és csak 3 világirodalom. Nagyon szeretem a magyar költőket egyébként, sőt a kedvenc költőim magyarok, szóval nem ezzel van a bajom :D

De azért szerintem illene több külföldi szerzőt is belerakni, nem csak a magyarok tartoznak hozzá az általános műveltséghez...



2013. máj. 2. 08:15
1 2
 1/17 gelazso ***** válasza:
57%
igazad van. ez az új beteges ( nemzeti) magyarkodás terméke
2013. máj. 2. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
58%
Szerintem aránylag egyenlő arányban kellene legyen a magyar irodalom a külföldivel.
2013. máj. 2. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
85%

Te jó ég! Ez tényleg durva.

Fogalmam sincs, hogy milyen irodalom tételek vannak manapság, de ha nekem kéne 20 irodalom tételt kitalálnom, ezek biztos közte lennének:

-Voltaire és a francia felvilágosodás

-Zola és a naturalizmus

-József Attila

-Petőfi

-Hemingway

-Dosztojevszkij

-Tolsztoj

-Csehov

-Gogol

-kortárs magyar irodalom

-Márai

-Radnóti

-Homérosz és az ókori irodalom

Ezek közt már kapásból több, mint 3 a világirodalom, pedig szerintem kb. ezek azok, akik és amik kihagyhatatlanok. Szóval egyetértek veled.

2013. máj. 2. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Jajj, hát az csak az érettségi - vajmi kevés köze van az általános műveltséghez.

Aki szereti az irodalmat, az úgyis foglalkozik vele szabadidejében, a többieknek meg gondolom volt kötelező tananyag amit számon is kért a tanárbácsi/tanárnéni. Ha valakit nem érdekel többet nem lehet tenni. Aki kettessel akarja átlébecolni a középiskolát, azt nem lehet bottal ütni, hogy márpedig megszereted Hemingwayt, Csehovot, a Bronte-nővéreket, Byront meg mindenki mást...

2013. máj. 2. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:

Egyet értek, #4! Én személy szerint nagyon hiányolom Dosztojevszkij-t és Gogolt, Kafkának is örültem volna, és tényleg, most veszem észre, a francia felvilágosodásról sincs semmi...

Szophoklész, Shakespeare és Baudelaire a három egyébként.

Persze nem szeretném, ha 20 helyett 40 tétel lenne, inkább beiktatnék néhány cserét a jelenlegi tételsorba :D

2013. máj. 2. 09:32
 6/17 anonim ***** válasza:
22%
A tantargy neve MAGYAR irodalom, innentol kezdve nem tudom miert vagytok meglepodve. Egy Mikszath meg Kazinczy helyett nehogy mar Gogol, Goethe meg Kafka keruljon be...
2013. máj. 2. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Nem tudtam, hogy magyar irodalom a tantárgy neve, az én időmben még csak "irodalom" volt. Amúgy a kérdező is irodalom tételeket írt, nem pedig magyar irodalom tételeket...

Persze, senkit sem lehet rákényszeríteni arra, hogy megszeresse Gogolt meg a többieket, de legalább meg kéne ismertetni velük. Amit meg kell tanulni, azt szükségszerűen elolvassák, megismerik az emberek, így legalább egy esélyt kapnak arra, hogy megszeressék azt, ami jó. Míg az ajánlott olvasmányokat alig olvassa el valaki, és sokan azokat a szerzőket is ignorálják, akiket nem "nyomnak" eléggé, akiket kevésbé kérnek számon.

2013. máj. 2. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
71%
Szerintem is túlzás, hogy csak 3 nem magyar tétel van benne. Valóban néha túlzásba viszik a magyarkodást. Attól, hogy magyar irodalom a tantárgy neve, nem csak a magyar írókat, költőket kellene ismernie mindenkinek, mert a legtöbb magyar íróra, költőre hatással volt a külföldi irodalom, hiszen ahhoz, hogy saját stílusuk kialakuljon először meg kellett ismerniük a másét. számos költőnk, írónk úgy indult el, hogy külföldieket fordított, vagy éppen kortársként személyes kapcsolatban volt külföldi már ismert alkotóval és ő indította el az irodalom irányába. Tehát legyen 5 tétellel több, de legyen benne a felvilágosodás, Byron stb.
2013. máj. 2. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Igen most hogy mondjatok igen, igazatok van. Sot, tovabb megyek, mivel a magyar es a finn nyelv rokonok, szerintem finn nyelvtani szabalyokbol is erettsegizzenek a diakok. Es aki mondjuk nemetbol erettsegizik az nehogy mar csak nemetul beszeljen hiszen mas idegen nyelveket is illik ismerni, legyen mellette angol meg francia is. A matekot meg vegul is a kozgazdasagban meg az informatikaban is hasznaljuk, ezeket is vonjuk ossze. Amikor meg tortenelmet tanulunk akkor meg tudjuk ugye hogy az eppen aktualis diktator meg hadvezer elmeallapota igencsak kozrejatszott a tortenelem alakulasaban, ezert en a tortenelem melle egy pszichologia vizsgat is javaslok.


Huzzunk egy hatart a baromsagnak en azt gondolom.

2013. máj. 2. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Utolsó, bár gúnyolódásnak szánod, de szerintem valóban taníthatnának pl. pszichológiát :D

Egyébként, ha csak MAGYAR irodalom lenne, akkor minek bele bármiféle világirodalom? Így viszont elég érdekesen jön ki az arány. Persze, nekem annyira nem fontos, így is olvasok külföldi szerzőket, csak felmerült bennem ez a kérdés :)

2013. máj. 2. 10:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!