Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mi történt a kinyomtatott, de...

Mi történt a kinyomtatott, de forgalomba nem hozott pénzekkel?

Figyelt kérdés
1946-ban bevezették a pengő helyett a forintot. Az egymilliárd b.-pengőt kinyomták, de nem hozták már forgalomba. Mi történt ezekkel a darabokkal. Honnan lehet tudni, hogy egy eladó darab igazi-e. És az egyoldalú nyomatoknál ahol van világosabb folt az hamis?

2013. máj. 18. 22:08
 1/4 polarbeer ***** válasza:

Az egymilliárd b.-pengőket, mikor kiderült, hogy nem hozzák forgalomba, felvágatlan ívekben félretették a banki dolgozók. Később, az íveket felvágva, vagy felvágatlanul értékesítették, bárki meg tudta venni, de főként banki dolgozók családtagjai vásároltak belőlük pár darabot. Ezek hajtatlan állapotú papírpénzek voltak, és zömük ilyen állapotban maradt meg napjainkig. Az egyoldalú (fázis) nyomatok olyan pénzek, amik hibásan láttak napvilágot, valami hiba következtében a papírlapnak csak az egyik oldalára kerül pénznyomat. A forgalmi pénzeknél az ilyen hibásakat kiselejtezik. Viszont a forgalomba nem került pénzeknél az ilyet elteszik, és több száz "normál" pénzre jut 1 hibás.

A fázisnyomatnak a vert fele teljesen meg kell, hogy egyezzen az eredeti bankjegy azonos oldalával. Ha valami nem egészen ugyanúgy néz ki rajta (pl. egy világosabb folt), akkor nagy valószínűséggel a bankjegy hamis.


Remélem, tudtam segíteni!

Üdv.:

polarbeer

2013. máj. 19. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Teljes mértékben hasznos volt!


Én a fázisnyomatoknál arra gondoltam, hogy már nem hozzák forgalomba, akkor a másik felét nem nyomják rá, miért is kéne? Kíváncsi vagyok most mennyivel többet/kevesebbet ér, mint akkor.


Megdöbbentő, hogy hamis fázisnyomatot árulók mennyire nyíltan a szemembe hazudnak, akár Vaterán, hogy szakértő mondta, hogy nem hamis, és az értékeléseik is eléggé hamis a valósághoz mérve!

2013. máj. 21. 16:44
 3/4 polarbeer ***** válasza:

Amikor kinyomják a pénzt, akkor még nem tudják, hogy nem fog forgalomba kerülni. Ha az összes pénzt lenyomják ugyanabból a típusból, akkor nézik meg őket, akkor kerülnek forgalomba, és a fázist akkor selejtezik ki.


Az Egymilliárd b-pengőket elkezdték nyomni (mint minden forgalmi pénzt), ám a nyomtatást félbeszakították. Ezért létezhet ilyen (relatív sok) fázis.

Egy UNC Egymilliárd b-pengő kb. 25.000 Ft, míg egy UNC fázis Egymilliárd b-pengő kb. 15.000 Ft. (régen foglalkoztam inflációs pengők áraival, nem garantálom, hogy ezek az árak most is tartják magukat)


Itt tudsz nézelődni:

[link]

(itt rámész a kék P betűs "Pengő (1926-1946)" feliratra, majd lefelé görgetsz egészen hosszan)

(ezen a honlapon egyébként a náci pengőkre is választ kapsz)


Ez hamis:

[link]


Ez is hamis:

[link]


Nézd meg jól, hogy mit veszel! :D

(pl. megszaporodtak a hamis 1900-as "ezüst" 5 koronák, és az amerikai ezüstpénzek kínai replikái is)

Üdv.:

polarbeer

2013. máj. 21. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hasznos volt. Ismerem az oldalt :D.
2013. máj. 21. 17:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!