Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért van ennyi helyesírást...

Miért van ennyi helyesírást nem ismerő ember?

Figyelt kérdés
Olyanokat olvasok, hogy a hajam is égnek áll tőle... uly (szövegkörnyezet alapján ez az "új" lenne, most olvastam: kesztetek (kezdtetek) stb. stb... itt nem valami sznob hisztiről van szó, ezek annyira alap dolgok lennének!!! Állítólag a helyesírás és a műveltség között nagy az összefüggés, mert helyesen csak az tud írni, aki sokat olvas. Mi erről a véleményetek?
2009. okt. 4. 21:32
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
94%
Azért, mert vannak jól tanító tanárok és vannak olyan szülők is akiket baromira nem érdekel hogy hogyan tanul a gyerek és hogy érti-e egyáltalán.
2009. okt. 4. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
78%
Sajnos az iskolában nem helyeznek erre elég súlyt.Az olvasástól inkább a szókincs függ,nem a helyesírás.Aki az első néhány osztályban megtanult helyesen írni,az akármennyire siet,akkor sem vét komoly hibát.Gépen esetleg elgépeli a betűt,de nem ír helytelenül.
2009. okt. 4. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
83%

Hát ez engem is elgondolkodtatott, bár talán nem ugyanazért, amiért a kérdezőt. Én nem számonkérni akarok, csak megérteni, és gyakran a borzalmas helyesírás a megértést zavarja (többször el kell olvasni, hogy ki tudjam bogarászni), néha lehetetlenné teszi. Az okok?


1. Kétségtelenül süllyedt az iskolák színvonala. Az én időmben azért ilyenfajta írásokkal nem lehetett volna leérettségizni. De hát mit várjunk, ha értelmesnek, nyerőnek, trendinek látszó fiatalok nem tudják, ki volt Ady Endre, nagyjából melyik században uralkodott Mátyás király, vagy hogy hol van Borneó? Akkor miért tudnák, hogy hogy írják azt, hogy balett-táncos?


2. És persze megváltozott a társadalom. Ahogy a korábbi értékek minden területen szétzilálódtak, eltűntek, ez az írásra is vonatkozik. Ma nem ez a fontos, a helyesírás megtanulásába nem érdemes energiát tenni. Mindenki úgy ír, ahogy akar, megszűnőben vannak ezen a téren is a közös normák.


Én igyekszem helyesen írni, de nem azért, mert ez a szabály, hanem mert én még úgy gondolom, hogy ezzel vagyok udvarias mások felé. De nem vagyok sznob, átsiklok a hibákon ha lehet, nem kötekszem, nem rovom fel senkinek az írását, csak az a baj, hogy nekem kell egyre többet erőlködni, hogy megértsem, nem mindig megy első látásra.

2009. okt. 4. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
85%

Szia!


Volt már olyan, amikor válaszoltam egy kérdezőnek, majd zárójelesen megjegyeztem, hogy talán lehetne helyesebben is írnia. Mire nem csak ő, hanem az összes válaszadó rámförmedt, hogy most nem ez itt a lényeg, mit bántom stb. Senki nem állt ki mellettem, hogy hé, figyelj, igazad van! Ebből látszik, hogy sok válaszadó is ott van rendesen a szeren :) Nem tudom, nekem bántja a szemem a muszály, mutassa, játcik meg társai....

2009. okt. 4. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
92%

A létszi is gyakori jelenség.

Én pl. van amit nem írok helyesen, de az direkt van.

2009. okt. 4. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Jókat írtok!

hármaskának: te SZNOB vagy, jobb ha tudod:)

2009. okt. 4. 22:39
 7/16 anonim ***** válasza:
87%

Nekem is égnek áll a hajam, mikor olyanokat olvasok, hogy ilyesztő, ijen stb..

Szerintem az olvasás rengeteget javít a helyesíráson. Aki könyveket forgat, arra jobban ráragad. Mostanában az emberek nem nagyon olvasnak :S Meg divat is lett szándékosan hülyén írni pl. lécci - aztán egy idő után már azt se tudják, hogy is van helyesen, mert erre áll rá a kezük.

2009. okt. 4. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
90%

A kisebbek között azért, mert az Oktatási Minisztérium néhány éve kitalálta, hogy alsóban, 4. osztályig nem lehet buktatni, tehát a gyerekek továbbmennek felsőbe akkor is, ha az alapokból semmit nem tudnak, és a tanár nem tehet semmit, hiába tanít jól. Ez nem a tanárok hibája.


A felnőttebbek között pedig egyrészt az internet-szleng, másrészt régen is voltak, akiknek problémát okozott a helyesírás, régen is volt dyslexia, ami írásproblémás betegség (nekem is volt középiskolában egy osztálytársnőm, bár nála enyhe volt, 1-2 betűt kevert), náluk akárhogy is tanulják meg, ha később elhanyagolja az írást, visszaesik gyenge szintre.

2009. okt. 5. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
90%
Ja, még valami, én az elgépelést, félregépelést nem tekintem helyesírási hibának. Én vakon gépelek, gyorsan gépelek tényleg, de van, hogy félreütök 1-1 billentyűt, ha nagyon sietek, ez mással is előfordul, tehát én tudom, mi hol van a billentyűzeten, és szembetűnő, ha egy hiba elgépelés (jellemzően egymás melletti betűk), illetve leendő informatikusként ismerem a billentyűzetek tulajdonságait, szóval az is feltűnik, ha valaki beragadt billentyű miatt téveszt.
2009. okt. 5. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
44%

Lehet, hogy le van fektetve szabályokkal, hogy kell helyesen írni és beszélni, de szerintem ezek csak ajánlások.

Olyanok, mint például a különböző szabványok az informatika vagy az élet más területén.

Ezektől el lehet térni.

Ha mostantól a legtöbben úgy fogják írni hogy játcik, akkor az előbb-utóbb be fog kerülni a helyesírási lexikonba, mert az elő nyelv nem követi a helyesírási szabályokat, hanem a szabályok követik a nyelvet.

Az már más kérdés, hogy valaki azért nem ír helyesen mert nem tudja, hogy kell vagy szándékosan torzítja a szavakat, mivel neki úgy jobban tetszik az már más kérdés.

Ha írástudatlan csürhe helyett mondjuk modern kori nyelvújítóknak képzeljük el Őket, akkor máris sokkal könnyebb elfogadni a megmásíthatatlant.

Talán egy napon előáll valaki egy hasonlóan nagy eredménnyel, mint például, hogy most már nem azt kell mondanunk, hogy zengő tambura.

2009. okt. 5. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!