Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Csak az egyetemisták az...

Csak az egyetemisták az értelmiségiek vagy aki főiskolát végzett, az is?

Figyelt kérdés

Tudom, leginkább orvosok, jogászok, mérnökök, tanárok a kemény értelmiségi mag, de aki főiskolán szerez diplomát, az is mondhatja esetleg erről a rétegről, hogy értelmiségi?

Tudom, lesznek, akik majd azt mondják, hogy nem a diploma osztja az észt, én csak ennek a gyűjtőfogalomnak a határaira vagyok kiváncsi. Ki az értelmiségi szerintetek? Csak az egyetemen diplomát szerzettek vagy a főiskolai diplomások is? Köszönöm annak, aki értette a kérdést és válaszol rá.


2013. júl. 15. 09:45
 1/6 SzilKa ***** válasza:
75%
Értelmiségi szerintem az, aki sokat olvas, rendszeresen tájékozódik, kultúrális érdeklődésű (múzeum, színház, stb) és tanult ember. Számomra ebbe a kategóriába belefér az érettségizettek zöme is, viszont a felsőfokú végzettséggel rendelkezők közt is vannak nem-értelmiségiek...
2013. júl. 15. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
97%
általános értelemben szellemi pályán dolgozó embert jelent
2013. júl. 15. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Igen, számomra is a szellemi, gyógyitó pályán tevékenykedő embert jelent az értelmiségi. Tehát aki főiskolai diplomás és hivatalban dolgozik, hiába olvas rengeteget, nem vámpiros könyveket, újságokat, jár vita találkozókra, érdekli a politika, a gazdaság, gyermeket nevel tudatosan (hagyományőrzésre, hazaszeretetre, zenére, néptáncra), az nem értelmiségi.
2013. júl. 15. 09:58
 4/6 anonim ***** válasza:
100%
Ha nem az értelmiségi fogalmára gondolok, csak a kérdésedre koncentrálok, akkor úgy gondolom, igen, egy "csak" főiskolát végzett ember is épp annyira számíthat értelmiséginek, mint egy egyetemi diplomás.
2013. júl. 15. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Nekem van egy egyéni elképzelésem erről. Értelmiségi -egy társadalom szerkezetére utaló kifejezés - Robinsonnál nincs értelme ezt vizsgálni- így ebben határoznám meg. Értelmiségi az, aki emberi, értelmes relációban van a duálisával - a "nem értelmiségi"-vel, tehát kiegészítőleg hatnak egymásra és együtt alkotnak egy egészt. Ahogy a yin-yang, éjszaka -nappal, férfi-nő.

Az egész több mint a részek összessége- mondja Arisztotelész- és itt épp ez a "többlet" a fontos, ami létrejöhet, ha az értelmiségi és nem értelmiségi szociálisan érzékenyen és empatikusan, egymást segítőleg viseltetik egymással. Ha ez nincs, lehet bármily művelt, akárhány diplomás, értelmes ember lehet, de nem értelmiségi. Így gondolom.

-aa-

2013. júl. 15. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A szó eredeti jelentése szerint értelmiségi, akinek diplomája van. Nem vizsgáljuk, milyen. Ez általában egy életstílust jelent, amelyet régebben egyes, diplomával rendelkező emberek alakítottak ki a maguk természetes módján, és amelyet aztán követésre érdemesnek találtak bizonyos rétegek. Abban a korban még csak egyetemek adtak diplomát.

Ezért aztán mondhatjuk, hogy eredeti jelentése szerint értelmiségi az, akinek van diplomája (bármilyen). Viszont mára ez az állapot sok vonatkozásban kezd zülleni, ezért megkülönböztetünk úgynevezett értelmiségi viselkedést is, amely nem papírhoz, hanem életstílushoz kötődik. Ez nem elsősorban gazdasági jellegű, hanem viselkedésbeli. Egy magát értelmiséginek tartó ember például nem szokott megengedni magának olyan alpári stílust, ami itt néha található. De azt nem állítanám, hogy aki alpári, annak nincs diplomája.

2013. júl. 15. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!