Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Nektek számít, hogy a párotok...

Nektek számít, hogy a párotok ugyanazt gondolja az evolúcióról és a tudományokról, mint ti?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy hülye kérdés, de az utóbbi időben komolyan elgondolkodtam rajta. Én vallásos vagyok, de szekulárisan neveltek. Amellett, hogy hívő vagyok, maximálisan hiszek az evolúcióban és a tudományokban. Nekem fontos, hogy a leendő házartársam is így gondolkodjon. A barátaim szerint ez hülyeség, ez lényegtelen egy kapcsolatban és nem ez alapján kéne párt választanom. Nyilván nálam sem ez az egyetlen szempont, viszont úgy gondolom, hogy ez az evolúció dolog sokkal mélyebbre vezet és ha kicsit tovább tárgyaljuk a témát, kiderül, hogy a kétféle nézet elég különböző világnézetet is feltételez. Vannak barátaim, akik komolyan úgy gondolják, hogy a dinoszauruszok az emberekkel együtt éltek és nemrég egy 36 éves felnőtt férfi kijelentette előttem, hogy a kutya őse nem lehet a farkas. Nekem ez már túl abszurd, de ez nem is baj, hiszen fiatalok vagyunk és a fő problémáink azok, hogy hova menjünk bulizni, meg hogy melyik fiú tetszik. De amint együtt kéne élni és közös értékrend szerint gyerekeket nevelni, az már nem működik ilyen véleménykülönbség mellett. Vagy én gondolom rosszul? Tudom, hogy ez inkább a szerelem, szex témakörbe illene, de talán itt több értelmes választ kapok.
2013. szept. 6. 16:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Fontos. Például egy vallásos emberrel nem tudnék összejönni, mivel magam is tudományos beállítottságú vagyok. És az is fontos, hogy egyáltalán gondolkodjon ilyen dolgokon:)
2013. szept. 6. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Nem az számít, hogy konkrétan az evolúcióról mit gondol, hanem az, hogy mennyire befolyásolja a hit vs tudomány alapú világképetek a mindennapi kapcsolatotokat. Én személy szerint kerülöm a bigott hívőkkel való konfrontációt, mert tapasztalatom szerint teljesen parttalan vitákra vezet az ilyesmi, márpedig egy párkapcsolatban ezek a kérdések elkerülhetetlenek egy idő után.
2013. szept. 6. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Jó helyen van itt a kérdés.

Szerintem az a fontos két kapcsolatban lévő embernél: az emberről, az emberi méltóságról mit gondol.

(1) - mert más az, ha az ember az evolúció terméke, a szerelme kémia, a teremtő képzelete a gondolkodási kéessége az agyának mintha "váladéka" lenne, lelke meg nincs is, vagy az anyag terméke, a gyermek a gének, hormonok "én vérem" stb

(2)- és más, ha az ember Isten gyermeke, a testi-lelki szerelem Istenben nyugvó létezésünk legnagyobb kegyelme (a házasság szentsége mögött ez van), a gyerek kegyelmi ajándék, a születésénél a szellem bukkan világra, inkarnálódik az isteni képmás, benne a "lélekszikra" Meister Eckhart szavával - ami képessé teszi, hogy az emberi szót értse és azzal kifejezze magát, hogy nagy figyelemmel övezve, felelősséggel szocializálva nőjjön fel.

-aa-

2013. szept. 6. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 rajcziz ***** válasza:

Számomra ez teljesen lényegtelen, bár az én világképem és életfelfogásom teljesen "elnéző" ilyen téren. Nem ismerhetem mások életét, lehet, hogy számukra nagyon is fontos a vallás gyakorlása. A párom hithű katolikus, nem tudom, mit gondol az evolúcióról és a tudományokról. (Bár azt nem szokta hangoztatni, hogy az emberek egy időben éltek a dinókkal.) De ennek egyébként sincs semmi köze a közös életünkhöz. Úgy hívják: magánügy. És én ezt teljes mértékben respektálom. Egyszer próbált meggyőzni a maga igazáról (az istenhitről), de én megmondtam neki, hogy már rátaláltam arra a módra, ahogy az életemet élnem kell. Elfogadta.

Gyereknevelés terén tapasztalatokat nem tudok megosztani, mivel ez csak most vár ránk. De bizakodó vagyok. Sőt, szerintem akár még előnyére is válhat a gyermekünknek, ha kicsi korától kezdve két világképet ismer meg. Már most van akkora belé vetett bizalmam, hogy tudom, megtalálja majd azt a világképet, ami a számára a legmegfelelőbb.

2013. szept. 6. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Igazából ezen nem is gondolkodtam sokáig, hogy mások mit gondolnak erről. Aztán valakiről a kutyanevelésről beszélgettünk. Ő kérdezett valamit, amire az volt a válaszom, hogy azért, mert a farkasok így és így csinálják, tehát ezért kell nekünk is így csinálni a kutyával. Erre kiderült, hogy ő nem hiszi, hogy a kutya őse a farkas.

Harmadik: attól, hogy valaki hisz az evolúcióban meg általában a tudományban, nem feltétlen alacsonyítja le az életet. Pl. tudom, hogy orgazmus hatására oxitocin termelődik, ami kötődést okoz. Ezért van például, hogy sokan halálosan szerelmesek lesznek akár egy egyéjszakás kaland hatására is. De oxitocin termelődik akkor is, ha megsimogatok egy kisállatot, mégsem vagyok szerelmes a kutyámba. Ez a része már az isteni kegyelem jele számomra.

2013. szept. 6. 19:23
 6/13 anonim ***** válasza:

Szia! Amiket írsz, szerintem következmények és nem kiindulási okok. "hisz az evolúcióban meg általában a tudományban, nem feltétlen alacsonyítja le az életet."

- nem gondoltam ezt. Másról írtam: hogy az emberkép a fontos. Az, ami az élet nagy pillanatiban fontos, a születés, a nász, a halál pillatanaiban. Nem gondol egy tudós sem ilyenkor az ősrobbanásra, a génsebészetre, a szerves molekulák alakulására, a tudomány mai állása szerinti dolgokra: egész más lesz villanófénybe: ki vagyok én? ki vagy te? Eredetem? Az eredetről való tudomás- ami a gserkenél velszületetetten megvan- nagyon fontos Istengyermekség- Luther írt erről elementáris erővel. "Nézzétek, mekkora szeretettel van irántunk az Atya: Isten gyermekeinek hívnak minket, és azok is vagyunk. Azért nem ismer minket a világ, mert őt sem ismeri. Szeretteim, most Isten gyermekei vagyunk, de még nem nyilvánvaló, hogy mik leszünk." 1Jn3,1 Ez- egy párkapcsoltaban, gyerekneveléskor fontos, nagyon fontos: "még nem nyilvánvaló, hogy mik leszünk." Ez ugyanis életünk folyamán - szándékaink, gondolataink, cselekedeteink révén folyamatosan változik!!!

"Az őssejtig vagyok minden ős" - írja József Attila- ez fontosabb, mint az evolúciót bolhászni a nem szaktudósnak, (neki az a dolga, az más)

K vagyok én? mi a feladatom? Honnan jön a teremtő képzeletem? Szóval ilyesmi. Szerelem, élet-halál, munka, alkotás közben ezek felmerülnek.


És ebben kell valahogy egymást fényben látni.


Ha én máshogy élem meg ezeket, mint valaki: nem fogjuk megérteni egymást és ketten leszünk egyedül... és ha gyerek van hárman, négyen..

"az igazat mondd, ne csak a valódit,

a fényt, amelytől világlik agyunk,

hisz egymás nélkül sötétben vagyunk." (József A.)


üdv:-aa-

2013. szept. 6. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

*Az eredetről való tudomás- ami a GYERMEKNÉL veleszületetten megvan. A gyereknek mindig van az eredetről tudomása, ez adja dignitását. Erről most napokig írhatnék, hogy s miért, de időhiány miatt ennyit.

üdv-aa-

2013. szept. 6. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

..de hogy ne legyen túl komor, amit írok, szóval, azért ezek a világnézeti különbségek gyakorta eltörpülnek,(és együtt is alakulhatnak) ne olyan legyen, mint amilyen volt egy vicc, szüleink, nagyszüleink mesélték:

Grísa üldözi Mását, Mása sikoltozva menekül, Grísa utoléri, elkapja és lihegve mondja:

-Csak azt akarom mondani, neked Másenyka, hogy beléptem a Komszomolba..

2013. szept. 6. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
90%
Annyira nekem nem fontos, ugyanakkor egy elvakult hívővel biztos nem tudnék egy fedél alatt élni. Reformátusként meg vagyok keresztelve, de nem járkálok templomba, és nem hiszek ebben, sajnálom. Tőlem eljárhat a lány templomba, de legyen talpraesett, ne "adja át magát" teljesen Istennek. Szóval higgyen, de ne legyen fanatikus. :)
2013. szept. 7. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Tehát összességében nézve a válaszokat és pontozásokat, kialakult, hogy valószínű nagyon szomorú és elkeserítő lenne olyannal élni, aki más világkép miatt hátunkba vágja a kést (jelesül itt lenullázza a névtelenség álarca alatt 6/7 válaszokat) Azok a válaszok is ezt sugallják, amelyek azt fejtegetik, lehetsz más gondolkodású, de kushadj róla, osonj a templomba, és így tovább.

Tehát, jól gondolod, kedves Kérdező ezt:

"De amint együtt kéne élni és közös értékrend szerint gyerekeket nevelni, az már nem működik ilyen véleménykülönbség mellett."

2013. szept. 11. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!