Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ha kiadok egy könyvet, melyben...

Ha kiadok egy könyvet, melyben konkrét személyekről is írok negatív dolgokat, de nem nevezem meg őket, azért perelhetnek?

Figyelt kérdés

Például nagyon sok rész az iskolai élményeimről szól, konkrétan nem nevezem meg a személyeket, még a keresztnevükön sem, az iskolák neveit sem említem, a várost sem, viszont a könyvem szerzői kiadás lesz, abban a városban, ahol élek, és aki ismer, az felismerhet benne dolgokat. Előfordulhat, hogy olyan emberek kezébe kerül a könyv, akik magukra ismernek. Lehet valami következménye ennek? Akikről negatív dolgokat írok, az nagyrészt kölcsönös, szóval nem éri nagy meglepetés, ha meg problémázik, én továbbra is vállalom, amit írok róla és neki is a szemébe mondom, meg előbb-utóbb biztos lesz is ilyenre példa (bár napi szinten nem találkozom az illetőkkel, de kicsi a világ). Engem csak az érdekel, hogy meddig lehet elmenni. Mondok is egy példát:

Pl. leírom hogy a gimnázium, ahóvá jártam milyen volt, mit műveltek egyes osztálytársaim, vagy tanárok.

Aki ismer, esetleg oda is járt, az könnyen rájöhet, kiről van szó, de ha mondjuk az ország másik végén olvassák akkor nem. Részletes külső személyleírást nem használok, inkább az értékrendjüket, cselekedeteiket bírálom. Ugyanígy a pozitív dolgoknál sem írok konkrét személyeket.

Konkrétan megnevezett emberek is vannak a könyvemben, de ők ismert személyek, főleg amerikai sztárok. Ővelük mi a helyzet? Olyanokról is írok, akik már nem élnek. Hol van a határ a szabad véleménynyilvánításban?

A híres személyekkel finomabban bánok, a negatív dolgokat is burkoltan fogalmazom, nem használok csúnya szavakat vagy személyeskedő jelzőket. Ott is inkább az életvitelüket, gondolkodásmódjukat bírálom.

Félreértés ne essék, ez nem egy mindenkit pocskondiázó könyv lesz, legalább ugyanannyi dícséret és rendete más téma is lesz benn, de vannak benne ilyen részek is.


2014. máj. 12. 01:16
 1/2 anonim ***** válasza:
Ha nem említesz neveket, nem sértesz személyiségi jogokat, tehát néhány acsarkodón kívül nem lesz más következménye.
2014. máj. 12. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 nagylzs ***** válasza:

Mondjuk a kérdés nem ez volt, hanem hogy perelhetnek-e. A válasz pedig az, hogy igen. Bárki beperelhet, még az is akiről nem írtál semmit (de pl. azt hiszi hogy igen).


Ha annyira meg vannak változtatva a nevek és helyszínek hogy ebből a személyekre nem lehet következtetni, akkor elvileg ez személyiségi jogokat nem sért. Kérdés, hogy mennyire az annyira? Erre a választ akkor kapod meg, ha valakit (pl. a bíróságot) valaki megfizeti azért hogy gondolkodjon rajta.

2014. máj. 12. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!