Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Egyházi "kapucni" és latin...

Egyházi "kapucni" és latin "áruló"? (bővebben a leírásban)

Figyelt kérdés

Egy történetemhez kéne segítség.


1. kérdés: a történetben a papok feje kapucni-szerűen van elfedve, de van egy olyan érzésem, hogy a régi időkben ezt nem kapucninak hívták. Valamiért nekem a "csuha" jut eszembe, de nem vagyok benne biztos, hogy ez a helyes válasz. Tudnátok ebben segíteni?


2. kérdés: a főszereplő neve a latin "áruló" szóból származik, ez egy fontos fordulópontja a történetnek. Viszont nem tudom, hogy pontosan mi az "áruló" latinul, mert több online szótár is más találatokat adott ki. Valaki tudja ezt biztos forrásból?


//gondoltam egybe írom a két kérdést, hogy ne foglalja a helyet//


Előre is köszönöm a válaszokat!

16/N



2014. jún. 18. 12:19
 1/5 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

csuklya, illetve lehet még a kámzsa, bár régen az is a szerzetes egész ruháját jelentette


a csuha a ruha, amin a csuklya van


latinul sajnos nem tudok

2014. jún. 18. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Az online magyar-latin szótár szerint áruló = proditor.
2014. jún. 18. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Első, köszönöm a választ! :)


Második, köszönöm, de én is online szótárban néztem, és más eredményeket kaptam a különböző szótáraktól. Például az egyik szerint "perfidus"-t, a másik szerint "perfidiosus"-t jelent latinul az áruló. Ezért is tettem fel itt a kérdést.

2014. jún. 19. 15:30
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A perfidus és perfidiosus álnokot, hűtlent jelent (pl. Perfidia punica (Pun hűtlenség)kifejezésben.

A dolosus az a gerinctelen, aki csalni igyekszik (elárulja a szent ügyet).

A venditor az az áruló, aki portékát árusít.

A proditor az az áruló, aki katonai titkot ául el az ellenségnek.

Az index az az áruló, aki leleplez valakit a rendőrségnek.

A desertor az az áruló, aki elhanyagolja kötelességét és megszökik.

2014. jún. 19. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Hű, utolsó, szuper vagy!

Köszönöm szépen a bő választ, sokat segített!

2014. jún. 19. 17:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!