Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Ki találta fel az iskolát?

Ki találta fel az iskolát?

Figyelt kérdés
Kinek jutott először eszébe, hogy a gyerekeknek tanulni kell csoportosan? A szülők nem tudták volna tanítani őket írni, olvasni? A többi dolgot pedig megtanítaná az élet. Mária Teréziáról tudom, hogy köze volt, de előtte nem volt senki?

2014. okt. 8. 22:59
 1/9 anonim ***** válasza:
hjajjj
2014. okt. 8. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
39%
Mária Terézia? Nagy a baj... Már az ókori görögöknél is voltak iskolák, a keleti kultúrákban még régebb óta.
2014. okt. 8. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
A szülők akkoriban 0-24 a megélhetésükért fáradoztak, és ugye ők se voltak túl intelligensek. Nem hiszem hogy a gyerekek oktatására idő és intelligencia hiányában alkalmasak lettek volna.
2014. okt. 8. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Nem nem voltak intelligensek, hanem nem voltak iskolázottak. Igen nagy a különbség!
2014. okt. 9. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Amikor az ősember megtanította a fiát gyűjtögetni, vadászni és túlélni. Ekkor kezdődött a suli.
2014. okt. 9. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Kedves 2-es: Mi az, hogy nagy a baj? Nekem azt tanították, hogy Mária Terézia vezette be először az iskolát, mint intézményt. Olvass utána...
2014. okt. 9. 19:19
 7/9 A kérdező kommentje:
Arra értettem a kérdésem, hogy először mikor voltak csoportos tanítások az iskola falain belül?
2014. okt. 9. 19:20
 8/9 anonim ***** válasza:
IE. 3500 - Egyiptomban oktatják a papokat.
2014. okt. 9. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 gyurgyo95 válasza:

Elég nehéz választ adni a kérdésre, ez kicsit bonyolult. De maga a kérdés az jogos, egy gyereknek aki akkor lárt iskolába (gondolom, hog sulis voltál még) És tudom elég későn válaszolok, de csak most akadtam a kérdésedre.

Röviden szólva iskola már nagyon régóta létezik, ahogy a fentebb válaszolók is írták egyiptomban például papokat tanítottak.

- de ott volt az ókori mezopotámia, ahol tábla házának nevezték a sulit, és ékírásra tanították a gyerekeket, ráadásul a gyerekek verése is elfogadott volt. szinte szószerint beleverték a gyerek fejébe a tudást.

De persze általánosságban elmondható, hogy a írni-olvasni tudás egy szűk réteg kiváltsága volt. nem volt általánosan elterjedt az a gyermekkép, hogy a gyereknek 6-7 éves korától suliba kell járni.

A középkorban sokszor előfordult, hogy maguk a királyok és a nemesek sem tudtak írni-olvasni főleg a kora középkorban. De pl. Magyarországon először Mária Terézia rendeletben szólt a tankötelezettségről, de az iskolahálózat kiépítetlensége és egyéb okok miatt ez kb. hamvában holt kísérlet volt. DE A LÉNYEG: ez volt az első alkalom arra, hogy az állam szabályozza az oktatásügyet, mert felismerték, hogy az emberek oktatása a közjót szolgálja. (korábban az oktatás az egyházak magánügye volt). Még konkrét tantervet is előírt a ratio educationis, meg órarendet minden évfolyamra stb.

De alapvetően a társadalom felől sem volt evidens, hogy a gyereknek iskolába kell járnia. gondold el, Magyarország nagy részén a mezőgazdaságból éltek az emberek. kb 5-6 éves korától kezdve már befogták a gyereket dolgozni, ha iskolába ment volna akkor kiesett volna egy dolgos kéz a munkából. Az emberek akkor az oktatásnak a jelentőségét nem ismerték fel.

Később 1868-ban az Eötvös József kultuszminiszter nevéhez fűződő népiskolai törvény írta elő a gyermekek tankötelezettségét, imáron törvényi szinten. A szülőket kötelezték a gyermekek iskolába való beíratására, elvileg ennek elmulasztása büntetőjogi következményekkel járt. Más kérdés, hogy még ekkor sem volt mindenhol kiépítve a népiskolai hálózat, ergó ténylegesen nem volt meg mindenhol erre a lehetőség, másrészt, még ekkor is voltak olyan családok, ahol nem akarták szánt szándékkal a gyereket iskolába járatni mivel kellett a munkaerő a földekre. Egyszóval 1868-tól volt kötelező a gyerekeknek 6 éves koruktól iskolába járni, aztán hogy ki meddig akart eljutni, vagy meddig volt lehetősége eljutni az más kérdés.

Mi az a népiskola? Röviden szólva a dualizmus korában bonyolultabb volt az iskolarendszer mint ma. És már nem is emlékszem annyira jól, de népiskolába 4 vagy 6 évig jártak, utána lehetett jelentkezni azt hiszem polgári iskolába, meg gimnáziumba (8. osztály), és reáliskolában (6 osztály). és utána lehetett egyetem. Aztán az 1940-es évek végén ezen variáltak és létrejött a "klasszikus" felosztás: 8 osztályos általános, és 4 osztályos középiskola. persze azóta mindenféle osztályos középiskolák is megjelentek (5, 6, 8 évfolyamos gimik például)

Hát összességében ezt tudom felelni a kérdésedre nagyon röviden. (igen, ez rövidnek számít) De hogy személy szerint KI volt az aki ezt kitalálta arra nem igazán van korrekt válasz, meg az is attól függ, hogy melyik országban, melyik korszakban. Meg Eötvös Józsefnek sem magától jött a felismerés, elhiheted, már előtte is biztosan sokan kardoskodtak amellett, hogy szükség van a gyermekek oktatására.

Az meg más kérdés, hogy az "élet" mit tud megtanítani vagy mit nem. azt például biztosan nem hogy hogy kell programozni meg angol-német nyelven beszélni. meg sok minden mást sem.

2020. dec. 29. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!