Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A levéltárban való "kutakodás"...

A levéltárban való "kutakodás" hogy működik?

Figyelt kérdés

szeretnék utánanézni a családomnak, azt atanácsot kaptam, hogy a levéltárban kutakodjak. de hogyan? oda csak úgy be lehet menni és megnézni mindent? én győri vagyok, de apukám egy kisebb városban született(Dudar). anyukám pedig győrben született, de amúgy egy győr melletti faluban(ma már város) nőtt fel. de már vagy 18 éve ők is győrben élnek, ott házasodtak. melyik levéltárban keressek? és milyen iratokat találhatok ott meg?

köszönöm!


2010. febr. 2. 09:46
 1/3 anonim ***** válasza:

Levéltár szakon vagyok, úgyhogy sztem pár dologban tudok segíteni.

Gondolom családfát szeretnél kutatni.

Először is, családfa esetében a megyei központi levéltárak őrzik a születési anyakönyvi kivonatokat! Ha valamelyik ősöd nem Gy-S-M megyében született, hanem mondjuk Vas megyében, akkor nagy valsózínűséggel a Vas megyei levéltárban fogod megtalálni az ő adatait. Tehát a születési hely, és az ahhoz tartozó megyének a levéltára őrzi. Tehát a megye a lényeg.

Bemész oda, és megmondod, hogy mit szeretnél. Adnak egy halom papírt amit majd ki kell töltened. Most részletesen nem sorolom fel, majd úgyis meglátod. Ezekre felviszik a személyes adataidat + felvezetik majd hogy pontosan hol fogsz kutakodni. Ez egy kicsit bonyolult, az a lényeg, hogy ők tudni fogják mit kell csinálni és a legtöbb esetben segítőkészek.

Hozzá kell tenni, hogy csak 1894-ig (azt hiszem '94, de lehet hogy '95) visszamenőleg találsz polgári anyakönyveket, az előttről, annál régebbről egyházi anyakönyveket találsz.

Azt is meg kell adnod, hogy egyedül akarsz kutatni, vagy levéltári segítséget kérsz. Én elsőre javasolnám hogy kérj segítséget mert elég kacskaringós kézírások voltak abban az időben, és a régebbi iratok latinul íródtak, még a 19. század közepén is.

Ha bővebben érdekel küldj privátot, és akkor még pár részletről tudok mesélni.

2010. febr. 2. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
értem, köszi. és ezért fizetni kell? főleg ha segítséget kérek. illetve ott milyen rendszerben őrzik az iratokat(pl évenként vannak-e csoportosítva az anyakönyvek)?
2010. febr. 2. 10:27
 3/3 anonim ***** válasza:

nem, ez ingyenes szolgáltatás

egyedül akkor kell fizetni, ha a talált iratokról fénymásolatot szeretnél

2010. febr. 2. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!