Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért bántanak a roma származá...

Miért bántanak a roma származásom miatt?

Figyelt kérdés

Budapesten élek a családommal, mindkét szülőm dolgozik, én a nővéremmel még tanulok, mindketten egyetemre/főiskolára járunk. Sokan mondják, hogy csak azokat a romákat nem szeretik az emberek, akik élősködnek, nem dolgoznak, ellógják az iskolát, stb. Mégis, lépten-nyomon azt tapasztaljuk a testvéremmel, hogy hátrány a származásunk. A testvérem tavaly nyáron szeretett volna dolgozni (diákmunka), de elutasították, mondvacsinált indokokkal. Engem "csak" az osztálytársaim bántottak, de szerencsére, ez a gimnázium végével megoldódott.


Szerintetek megengedhető ez velünk szemben?



2015. máj. 7. 13:47
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
65%
Sajnos az emberek általánosítanak.
2015. máj. 7. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
85%

Előítéletek.

Hiába éltek normálisan, ezt nem tudhatják azok, akik csak felületesen ismernek vagy nem ismernek titeket és inkább az előítéleteik alapján döntenek. Ez nem helyes, de érthető az ő szempontjuk is, ha már sok rossz tapasztalatuk volt. De az is érthető, hogy ez nem a ti hibátok és nem titeket kéne ezért bántani.

2015. máj. 7. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
39%

szerintem a származás már egyáltalán nem számít. Ha látják, hogy értelmesek vagytok, akkor vannak olyan munkaadók akik örülnek Nektek, mert fel tudnak mutatni kisebbségi munkaerőt/foglalkoztatottságot is. Ez már divattá lett.

Amugy a diákmunkák borzasztó rosszak, a fehér, egyetemista hallgatók se kapnak egykönnyen, ne vegyétek magatokra. Ez nem megkülönböztetés, csak alig van munka.

2015. máj. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
27%

Nem mindenki bánt titeket. Csak az a kevés agyhalott feltűnő.

Az általánosítás meg sajnos rossz szokás.

2015. máj. 7. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
83%

Sajnos titeket (normális cigány embereket) érint leginkább negatívan, ha a többi cigány úgy él ahogy...


Mondjuk testvéred esetén nem lehetséges hogy nem azért nem vették fel mert sötét a bőre? Általában túljelentkezés van diákmunkákra, sokakat elküldenek mondvacsinált okokkal...

2015. máj. 7. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Én is azt gondoltam, hogy ha azt tapasztalja a környezetünk, hogy normálisak, ktúráltak vagyunk, akkor nem számítanak az előítéletek. Igaz, hogy nem kellene nekem sem ennyire érzékenyen állni ezekhez a dolgokhoz, de minden nap érnek kisebb bántások, amik nekem rosszul esnek. Sajnos, a baráti körömben is előfordult, hogy ha bemutattak egy új embernek, megjegyezte, hogy "de hiszen ő cigány". Nem értem, nem is ismert még akkor...

2015. máj. 7. 14:30
 7/24 A kérdező kommentje:
*kultúráltak
2015. máj. 7. 14:31
 8/24 A kérdező kommentje:
Habár most döbbentem rá, hogy én is tudok általánosítani, mert persze rengeteg olyan embert ismerek, akit sosem érdekelt a származásom és azért kedvelnek vagy nem kedvelnek, amilyen vagyok. :)
2015. máj. 7. 14:34
 9/24 anonim válasza:
72%

Nem megengedhető, de nem tudjátok elkerülni sajnos. Nekem volt barátom hasonló szituban, egyetem alatt közös albérletbe kerültünk, először én is aggódtam, hogy jajmilesz, de aztán megismertem a srácot, és az egyik legjobb barátom lett. Őt is érték atrocitások, de főleg nem a suliból, hanem egyéb helyekről, pl. utcán beszóltak, folyton igazoltatták a rendőrök, meg átvizsgálták a ruháját, meg ilyenek. Végül elvégezte az egyetemet és el is helyezkedett a szakmájában.

Ezeket tudom neked tanácsolni:

- legyél jobb a többieknél, tanulj keményen, akarjad megmutatni a tehetségedet és a szorgalmadat (a haverom mondjuk tök lusta volt, de mindegy :))

- ne takargasd és ne szégyelld, hogy cigány vagy, hallgass cigányzenét nyugodtan, beszélgess a társaiddal a kultúrádról (a haverom pl. gyakran csinált cigány kajákat, buliztunk egymás zenéjére, stb.). Ha ez teljesen nyilvános és egyértelmű, akkor nem lesz annyira érdekes szivatni téged;

- próbálj meg nem begubózni, a sündisznó üzemmód nem a legjobb a barátkozáshoz, legyél vidám, nyitott a többiekre;

- álláskeresésnél nem tudom, mi lehet a jó módszer, de szerintem próbálj meg összehozni egy személyes találkozót, és ott tisztázd az elején, hogy cigány vagy, ettől függetlenül ezek és ezek a képességeid, ezeket érted el eddig, stb.


Sok barom van etnikumtól függetlenül, de szerencsére nem mindenki az.

2015. máj. 7. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
100%

Két cigány szaktársam is volt az egyetemen. Egyikről messziről látszott, a másik csak büszke volt rá. Az egyik menedzser állást tölt be, a másik technikusit. Az egyetem körül voltak cigányok akik télen téglával betörtek a boltba és megvárták a rendőrt, hogy a telet fegyházban ellátással, fűtött szobában tölthessék, tavasszal loptak, bodzásztak, vasaztak...

Minden ép eszű képes volt különbséget tenni az értelmes ember és a tolvaj között, pedig mind3 cigány egy utcában lakott.


Ugyan ez az előítélet megvan a fehér, egyetemista férfiaknál is. Ott sem mindenki drogozik, bulizik állandóan, rongál, garázdálkodik, de sokan ezt tartják róluk, amikor albérletet keresnek.


Mutass példát, hogy te nem vagy ilyen. Ha vannak barátaid, be tudnak ajánlani cégekhez, kereskednek. Ez működő dolog. Segít elkerülni az félreértett helyzeteket.


Kopaszodó fejemre sokszor hívtak bizonyos homokos területén elők leszármazottjai rendőrt. Get used to it!

2015. máj. 7. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!