Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan írjam helyesen? Hogyan jó?

Hogyan írjam helyesen? Hogyan jó?

Figyelt kérdés

Üdv, mesét írok, de nem tudom, hogyan írjam bele a mondatba a karakter gondolatait szépen, igényesen, helyesen.

Tudnál példát írni? Tudsz olyan oldalt ahol leírják érthetően?


X2: A mesémhez egy részletet mutatnék. A kér írás egy és ugyan az akar lenni, de az egyik az én narrációmmal mutatja be a környezetet, a másik a karakter szemszögéből és itt vág témába az előző kérdésem.

A karakter szemszögi írás gondolatokkal néz ki, jól írtam? Nincs benne hiba? Hogy szokás az ilyet írni?

Ha megtudom, hogyan írják, lehet, szebben is megtudnám ezt fogalmazni:


1. Narrátoros:

A Fehérvár folyosói ugyancsak fából vannak, akár maguk a termek és szobák, csupán rövidebb szakaszok választják el egymástól a fás részeket, hogyha tűz ütné föl a fejét, ne tudjon a kővonalon átjutni. Ezek az egy-két méteres szakaszok hasonlóan fehér márványból vannak, ahogy a vár külseje is. Hisz pont ezért nevezik Fehérvárnak.


2.Gondolatokkal:

A folyosón sétáló Krisztina út közben azon tűnődik, milyen meleg érzetet ad a vár fával burkolt folyosója, „remek volt a tervező” gondolta magában, „még a tűzesetekre is gondolt” fordult meg fejében, mikor áthaladt az egyik fehér márvány kővonalon, ami meggátolná az esetleges tűz továbbterjedését. Ugyan ilyen fehér márványból készült a vár egésze, minden tornya, lépcsője és fala.


EXTRA kérdés(ek):

Szerinted melyik a jobb? És miért tartod életképesebbnek a másikhoz képest?



2015. júl. 12. 00:52
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

EBben az esetben az első verziót választanám.


"mikor áthaladt az egyik fehér márvány kővonalon, ami meggátolná az esetleges tűz továbbterjedését. "


Ez így nagyon erőltetett.

2015. júl. 12. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
2. nekem jobban tetszik
2015. júl. 12. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
*jobban elmondja
2015. júl. 12. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Carragher_x ***** válasza:

A második jobb stílusú, ugyanakkor az első lenne praktikus, csak jobb fogalmazással.

Ha a szereplő gondolataival fested le, akkor szükségtelenül ponyvásítod el az írásodat, teszed egyszerű papírmasévá a karakteredet. Gondolom a szereplőd nem építész, semmiféle motivációja nincs, hogy szakszerűen érdeklődjön egy épület iránt, ilyenformán rettentően erőltetett, ha az ő gondolataiba zsúfolsz bele ilyen narrációs elemeket.

2015. júl. 12. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!:)

A gondolatjeles írás helyesen van? Így szokás kifejezni írásba, személyek gondolatait?

2015. júl. 12. 12:43
 6/11 anonim válasza:
Szerintem először neked kell eldönteni,hogy milyen tónusban közölsz.Ez lehet tárgyilagos vagy szubjektív,amennyiben az utóbbi megpróbálhatod,E/1. személyben is,úgy hitelesebb.Ha pedig megvan az elbeszélő személye és a stílus,a többi jönni fog magától.Nekem a narrátoré jobban tetszett,ebben a formában fesztelenebb volt a leírás,de a saját ízlésedre hagyatkozz,mert te tudod mit szeretnél közvetíteni. :)
2015. júl. 12. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a legutolsó válaszolónak.

Mivel több karakteres történetet írok, így nem elég az E/1 Nem is nagyon használt. A mese és forgatókönyv írásra próbálok hangsúlyt fektetni, de néha az írásképpel vannak nehézségeim.

Annyi módon meglehet fogalmazni dolgokat és néha nem tudom melyik a legjobb a sok közül.

Ezt a részt csak azárt emeltem ki, mert érdekelt az eberek véleménye, melyiket olvassák szívesebben a tájleírást, vagy valakinek a gondolatait, ezáltal új személyt megismerve.

2015. júl. 12. 20:35
 8/11 anonim ***** válasza:

Még az első vagyok.


A második is jó, de más szituban.

Most őszintén, sem egy Krisztina, de egy Krisztián sem arra fog gondolni, hogy tűz esetén mi van.

Kivétel, ha ennek konkrét előzménye van a történetben.

2015. júl. 12. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

És tartom magam, ahhoz, hogy a 2. verzió erőltetett.


AMúgy az egészet nem értem, mert a mese írása legelején kell eldönteni, hogy milyen szemszögből írsz. Ezt váltogatni nem szerencsés, főleg egy mesénél. Ha nagyon hossszú +300-400 oldal, esetleg lehet vegyíteni.

2015. júl. 12. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem biztos, hogy igazam van, de az 1 és 2 gyakori váltogatása zavaró.
2015. júl. 12. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!