Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan írjam helyesen?

Hogyan írjam helyesen?

Figyelt kérdés

Sokat jelentene, ha magyarázattal (szabályokkal) is tudnátok szolgálni. Nagyon szépen köszönöm!


1.

a.) Felesége, Goody kislány kora óta velünk él.

b.) Felesége, Goody, kislány kora óta velünk él.


2.

a.) A kötetet visszaemlékezések és a krónikákból származó eredeti bejegyzések gazdagítják.

b.) A kötetet visszaemlékezések és a krónikákból származó eredeti bejegyzések gazdagítják.


3.)

a.) A választási eredmények elemzésén és a jövő latolgatásán túl az aktuális politikai elit kialakulását is boncolgattuk.

b.) A választási eredmények elemzésén, és a jövő latolgatásán túl az aktuális politikai elit kialakulását is boncolgattuk.


4.

a.) A jó helyszín, a széles látókörű előadók és az aktív hallgatóság is hozzájárult a rendezvény sikeréhez.

b.) A jó helyszín, a széles látókörű előadók, és az aktív hallgatóság is hozzájárult a rendezvény sikeréhez.



2012. ápr. 17. 02:51
 1/4 A kérdező kommentje:

Az első más típusú kérdés, és kb. már meg is találtam rá a választ (akár mindkettő helyes lehet, attól függ, mit akarunk kihangsúlyozni). Már, ha jól néztem utána.


Viszont a másik három mondat azonos problémát jelent a számomra. Ha jól tudom, akkor a felsorolásos verziónál nem kell az és elé vessző (a kötetet visszaemlékezések és bejegyzések gazdagítják), viszont ha bővítem (visszaemlékezések, és a krónikákból származó eredeti bejegyzések), akkor már tudtommal igen, hiszen akkor tagmondatokat kapcsol össze az és, nem pedig szavakat.


S csak most látom, a második példának a b.) pontjánál kimaradt egy vessző. Tehát az így néz ki:


2.

a.) A kötetet visszaemlékezések és a krónikákból származó eredeti bejegyzések gazdagítják.

b.) A kötetet visszaemlékezések, és a krónikákból származó eredeti bejegyzések gazdagítják.

2012. ápr. 17. 03:14
 2/4 A kérdező kommentje:

Vagy egy még egyszerűbb (s egyben nagyobb zavart okozó) példa:


Nagyon masszív és igencsak szívós testfelépítésű gyerek volt István.


Vagy:


Vörös előlapja és kék hátlapja volt a könyvnek.


???


Szerintem indokolt a vessző valamennyi esetben, de pontos meghatározást még mindig nem találtam a helyesírási szótárban... A legtöbb helyen (napilapokban, hivatalos dokumentumokban stb.) pedig nem tesznek vesszőt hasonló esetben.


Nagyon jó volna, ha egy szabállyal is tudna valaki szolgálni.


Köszönöm!

2012. ápr. 17. 03:19
 3/4 anonim ***** válasza:

Az utolsó hozzászólásod utolsó két példájában az elsőnél nem szükséges a vessző, de használhatod, a másodiknál semmiképpen nem kell vessző. (szerintem)


szevasz!

2012. ápr. 17. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A 2. mondatnál szerintem azért nem kell a vessző, mert bármilyen hosszú is a mondat, egyetlen állítmány van benne. Ha elválasztod vesszővel, akkor az első tagmondatban nincs állítmány.

Ha jobban megnézed, akkor ez is felsorolás.

visszaemlékezések

krónikákból származó eredeti bejegyzések

ugyanúgy az és köti össze.


A harmadikban nem vagyok biztos, annak utána kell néznem, de a 4. feladatodban szerintem az a./ a jó, mert ez egy felsorolás és a felsorolásnál az és előtt nem teszünk vesszőt.

Tipikus példája ennek:

orr, fül és gégeszakorvos


Ha azt a szabályt veszem alapul, hogy minden tagmondatban legalább egy állítmány legyen, akkor az egészet egybe kellene írni.. De ebben nem vagyok biztos.

Mármint a 3. feladatnál.

Most így elolvastam még egyszer a mondatot, és szerintem ez akkor is felsorolás, ha bővítve van.

A választási eredmények elemzésén /ez az egyik/

a jövő latolgatásán túl / a másik/

az és kötőszó köti össze őket

Ezért szerintem nem kell az és elé a vessző.

Üdv: Ági

2012. ápr. 19. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!