Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan írjam helyesen?

Hogyan írjam helyesen?

Figyelt kérdés

Van tej és gyümölcs.


De:


Tej van és gyümölcs.

Tej van, és gyümölcs.


A második a helyes, igaz?


Miután elmentem hozzátok, rád néztem és megszerettelek.

Miután elmentem hozzátok, rád néztem, és megszerettelek.


A második a helyes, igaz?


Szép vagy nyakkendővel és nyakkendő nélkül is.

Szép vagy nyakkendővel, és nyakkendő nélkül is.


Szintén a második helyes, igaz?


Majd elmegyek és kitakarítok.

Majd elmegyek, és kitakarítok.


Itt pedig helyes lehet mindkettő, igaz?


Arra kérnék minden egyes kedves válaszolót, hogy ha valamelyik általam annak vélt mondat mégsem helyes, indokolja meg, hogy miért. Ugyanis ezeken régóta gondolkodom, s bár szerintem helyesek így, örülnék, ha végre biztos lehetnék benne – vagy abban, hogy nem az. Csak végre tudjam.


Köszönöm :-)



2012. ápr. 4. 14:25
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

"ÉS" elé akkor kell vessző, ha mondatrészeket választ el (mondhatni: két külön állítmány is van).


Az első példádban sima felsorolás van, oda nem kell. Helyesen: tej van és gyümölcs. (Mert itt véleményem szerint felsorolod, hogy mid van, még akkor is, ha a második szóhoz is odaérthető, hogy van, de nem véletlenül nem is írjuk oda. Úgy gondolom, ez egyszerű felsorolás.)


A másodiknál viszont két külön mondatrészt, ott az és elé kell vessző: Miután elmentem hozzátok, rád néztem, és megszerettelek.


A harmadikba nem tennék vesszőt.

A negyediknél én tennék vesszőt. (elmegyek és kitakarítok, ez két állítmány, nem pedig felsorolás. Szerintem.)

2012. ápr. 4. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Ezzel én is mindig bajban voltam, köszönöm.
2012. ápr. 4. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:

Igen, sima felsorolás van, mégis, nyelvtani szempontból szerintem már két különálló mondatról van szó :-) Tej van, és gyümölcs. Vagyis ezért vagyok dilemmában, mert számomra sem egyértelmű.


A negyediknél én tennék vesszőt. (elmegyek és kitakarítok, ez két állítmány, nem pedig felsorolás. Szerintem.)


Igen, érthető, amit írsz. De ugyanakkor felsorolás is, nem? Elvégre azonos típusú szófajokat választ el egymástól, ez esetben igéket. „elmegyek és kitakarítok” :-) itt szerintem mindkettő helyes, de nem tudom. Határeset, szerintem.


Szép vagy nyakkendővel és nyakkendő nélkül is.


Ide miért nem tennél vesszőt? Tehát a felsorolás nem csak szófajokra érvényes, hanem szócsoportokra is? Mert ez végül is azt jelentené, ha nem kéne vessző. Mert az és után a felsorolandó nem egy szó lesz, hanem három szó. Nyakkendő nélkül is. Így pedig már egy különálló mondatrész, nem? Azaz egy határozói mellékmondat (hogyan vagy szép? nyakkendő nélkül is.)


De persze ez nem több, mint vélemény, szóval továbbra is várom a tippeket, válaszokat :-D

2012. ápr. 4. 15:16
 4/14 A kérdező kommentje:
*Igen, sima felsorolás van, mégis, nyelvtani szempontból szerintem már két különálló mondatRÉSZRŐL van szó :-) Tej van, és gyümölcs. Vagyis ezért vagyok dilemmában, mert számomra sem egyértelmű.
2012. ápr. 4. 15:17
 5/14 anonim ***** válasza:

Nem, ezt rosszul fogalmaztam, nem mondatrészre gondoltam, csak nem vagyok tisztában a nyelvtani fogalmakkal, na. :)


De azt fenntartom, hogy az elsőhöz én nem tennék vesszőt. De ettől még tévedhetek persze. :)

Az utolsónál szerintem is mindkettő elfogadható, de inkább a vesszős felé hajlanék. Amúgy akár hangsúlyozásbeli különbséget is jelenthet:

"Na, megyek, és végre kitakarítok " - az értelme kb. vesszővel írva.

"Elmegyek és kitakarítok" - ebben nem érzek semmi érzelmet, csak kijelentem, hogy most elmegyek valahova, aztán majd kitakarítok valamit... mintha a kettő között nem lenne kapcsolat.


De még egyszer mondom, tévedhetek. :)

2012. ápr. 4. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Félreértettél, a csillagozott résznél saját magam korrigáltam :-))
2012. ápr. 4. 15:31
 7/14 A kérdező kommentje:

Egyetértek veled az utóbbi esetében, valóban mást jelent, illetve alig jelent valamit, ha felsorolásként nézzük.


De ha pl. így írom:


Ha biciklizek és focizok, valahányszor jó kedvem lesz.


Itt felsorolás, egyértelműen. Szerintem. Habár nem tudom, bele lehet-e kötni abba, ha vesszőt teszek a két ige közé.


Az első esetben pedig, hát igen... Necces helyzet :-P Én is fenntartom a magamét, de sajnos nem igazán bízok az igazamban :-)) (kb. 60%-ban :-P)

2012. ápr. 4. 15:35
 8/14 anonim ***** válasza:
Úgy érted, hogy "valahányszor biciklizek és focizok, jó kedvem lesz"? Szerintem ide egyértelműen nem kell vessző, ez színtiszta felsorolás, akár még "vagy" is lehetne köztük.
2012. ápr. 4. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

A negyediknél mindkettő jó. Idézet a szabályzat 243/b pontjából:

"Sokszor meglehetősen nehéz eldönteni, hogy az és, s, meg, vagy kötőszóval kapcsolt rész önálló tagmondat-e: Bevágta az ajtót, és dühösen elrohant. De: Hirtelen fölugrott és elrohant. Ilyenkor az írásjelhasználat ingadozhat."



És még egy kiegészítés: felsorolásnál is használunk vesszőt, ha az "és" szó hátravetett mondatrész(eke)t vezet be. Pl. "Vodkát, viszkit, Jägert ivott, és pálinkát."

2012. ápr. 5. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszod! Sokat segítettél :-) (főleg az utóbbi mondatoddal)
2012. ápr. 5. 21:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!