Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Valaki tud segíteni nekem egy...

Valaki tud segíteni nekem egy kicsit Weöres Sándor: Psyché-vel kapcsolatban?

Figyelt kérdés

Nem egészen értem a felépítését. Tehát az egészet Weöres írta, kivéve néhány beillesztett verset ami Unvárnémetitől származik.

Meg még van benne sok írás Ungvárnémetitől, de azt már Weöres írta. De mi köze ennek az egésznek a Psychéhez? Miért került bele "Ungvárnémei versei" "Lónyi Erzsébet kötetébe?" A történet szerint volt valami közük egymáshoz?

És még akkor van benne egy utószó Weörestől, meg egy ilyen életrajzi leírás egy harmadik fiktív személytől?


Csak az első felét olvastam, ami psyché tollából született, de nagyon fontos lenne megértenem a művet. Úgyhogy segítséget kérek!! >.<



2016. jún. 2. 17:40
 1/3 anonim ***** válasza:

Minden stimmel, amit fent leírtál. Hogy értsd ezt az egészet, ez egy óriási nagy poén volt WS részéről. Egy ideig nem is derült ki, hogy WS írta. Tehát:


Lónyai Erzsébet nem létezett, az ő verseit WS írta. De hogy csavar legyen a történetben, Lónyai Erzsébet Ungvárnémeti Tóth László ismerősének/költőtársának/stb van beállítva. Ungvárnémeti viszont valós személy volt.


A Psziché Lónyainak a művészneve. Ungvárnémeti írt a Nárcisz-Psziché mítoszról, ezért úgy tűnik, mintha a létező költő ehhez a nemlétező költőnőhöz írta volna a verseit.


Csakhogy amikor a Psziché kötet megjelent, még senki nem tudta, hogy ő egy fiktív személy. Mindenki azt hitte, hogy létező személy volt, akinek ismert az életrajza, csak feledésbe merült, és WS véletlenül felfedezte egy levéltárban porosodva. Ezért van benne a másik fiktív személy életrajzi leírása, plusz WS utószava.


A poén nagyon jól sikerült, minden szakember, nyelvész, irodalmár elhitte, hogy Lónyai igazi személy volt. :)))


Aztán persze WS felfedte magát, hogy az egészet ő követte el.


Ennyi az alapsztori, ami önmagában is zseniális. ráadásul maguk a versek is zseniálisak, teljesen beilleszthetők az elképzelt korszakba, ugyanakkor nagyon aktuális, kortárs mondanivalójuk is volt, illetve van ma is.

2016. jún. 2. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, sokat segítettél. :)
2016. jún. 7. 12:34
 3/3 anonim ***** válasza:
Nagyon szívesen :)
2016. jún. 7. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!