Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » A "Fejezd abba! " és "Ne...

A "Fejezd abba! " és "Ne csukolj! " mondatok nyelvtanilag helyesek?

Figyelt kérdés

2016. aug. 15. 17:01
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
Nem.
2016. aug. 15. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Ez vicc?

Fejezd be vagy hagyd abba!, de a "fejezd abba" még nyelvjárásokban sem létezik, és nincs is semmi értelme.

2016. aug. 15. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Sajnos nem vicc, nem egy embertol hallottam mar, hogy "fejezd abba." A csuklos mondat meg eleg hulyen hangzik, szoval en inkabb a "Hagyd abba a csuklast!"-t mondanam.
2016. aug. 15. 20:18
 4/16 anonim ***** válasza:
Én is hallottam, használtam is, de nem helyes.
2016. aug. 15. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

Nálunk Felvidéken is vannak cifraságok, ne aggódj!

Mi egy csomó mindent nem kapcsolunk, hanem "gyújtunk"meg"oltunk"

Leginkább lámpát, de a nagymamám a rádiótól a laptopig mindere azt mondja, hogy oltsam, vagy csukjam már le. Csukd le a Tv-t, rádiót, stb 😁

2016. aug. 15. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:
Nem is kell ehhez Felvidekig menni, en egy pesti gimnaziumban tanultam es a matektanarom is mindig azt mondta, hogy "Csukd le a villanyt!" :) de szerintem ez azert mas kategoria, mint a "Fejezd abba!"
2016. aug. 15. 23:57
 7/16 anonim ***** válasza:

Ezek szerint tényleg használják, csak én nem hallottam még soha így. Elnézést!

De igazad van, kérdező, elég ronda kifejezés!

2016. aug. 16. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Hat a "Ne csukolj!" talan meg elmegy, meg olvastam is nehany nyelvi temaju cikket, hogy helyes igy (nem tudom, igazak-e), de a "fejezd abba" szerintem semmilyen tekintetben nem nevezheto annak.
2016. aug. 16. 00:50
 9/16 BringaManó ***** válasza:

A "ne csukolj" az így van (csak ritkán használjuk, ezért fura – és ez "ördögi kör": fura, ezért kerülni próbáljuk :-).


A "fejezd abba" pedig olyan, hogy

valaki poénból összekeverte kettőt,

aztán sokan poénból átveszik, használják,

emiatt aztán ott tartunk, hogy van, akiben már komolyan felmerül, hogy esetleg ez így normális (ld. GYK),

– és a végén könnyen lehet, hogy átszivárog, és néhány generáció múlva már teljesen komoly, normális, hétköznapi kifejezés lesz.


(Nyelvészek biztos tudnának ilyenre néhány példát mondani, nekem most sajnos nem jut eszembe egy sem.)-:

2016. aug. 16. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
A Fejezd abba kifejezes volt az elso olyan mondat, amivel beegtem itt Magyarorszagon. Egyik hulye ismerosom azt mondta, hogy a fejezd abba az egyenlo azzal, hogy hagyd abba, en meg elhittem. Nem is nagyon tudtam, hogy helyes e, mivel 21 evesen jottem Magyarorszagra tanulni Atlanta-bol. Beszeltem magyarul, de nem voltam mindennel tisztaban. Olyan dolgokat tudtam, amit anyam megtanitott, amit hasznaltunk odahaza az Allamokban. A nyelvtannal nem voltam tisztaba, tudtam, hogy mit hogy kell mondani (amit ismertem), de a mondat alkotas ismeretlen dolgokbol mar bonyolult volt. A lenyeg, hogy egy fel ev utan vilagositottak fel, hogy hagyjam azt a hulye szoveget mert ertelmetlen, en meg azt hittem hogy jot mondok.
2016. aug. 29. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!