Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Hogyan lehet könnyebben...

Hogyan lehet könnyebben VERSET tanulni?

Figyelt kérdés
Nekem nagyon nehezen megy. Van valami jó módszer erre?

#verstanulás #tanulás-módszer
2016. szept. 1. 18:23
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Amit én tudok írni tapasztalatból:

-kicsi részletenként tanuld, és nagyon sokszor ismételd, majd ezeket rakd össze, mondjuk versszakonként

-vedd fel a hangodat telefonra, miközben felolvasod a verset/ versrészletet, és hallgasd vissza sokszor

-sétáljál, járkálj a szobádban, és úgy mondd fel hangosan (én kb. csak így tudok tanulni)


A lényeg, hogy hangosan mondd fel, hogy halld a saját hangodat, és sokszor ismételd el.

2016. szept. 1. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem. A lényeg, hogy előbb értsd meg a verset. Miről szól, mit akar mondani, milyen stílusban adja elő. Ezek mind segítenek a memorizálásban. Az eredményes memorizálás titka az asszociáció (ez a hosszú memória módszertana). Minél több dolog legyen,amiről ez jut eszedbe.
2016. szept. 1. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Vizuális típus vagyok, majd képeket képzelek hozzá. (Jelbeszéd-szerű kézmozdulatokkal is próbálkoztam, talán az is segít kicsit.)
2016. szept. 1. 19:09
 4/6 anonim ***** válasza:

Leírom én hogy tanultam verset, ez nekem mindig bevált, rendkívül sok verset tanultam meg ezzel a módszerrel.


Első lépésben átolvastam az egész verset, és megpróbáltam megérteni miről szól. Ilyenkor szabadjára engedtem a képzeletem, és a vers filmszerűen játszódott le előttem, tehát képeket láttam magam előtt. Ez ugye a második hozzászóló módszere, hogy megteremteni egy asszociációt. Tehát képeket is láss magad előtt, ha elkezded felidézni a verssorokat. A képek hozzárendelése már az első olvasásnál elkezdődik, a tanulásnál legfeljebb finomodik. Megvannak tehát a képek, de még nem tudod magát a szöveget.


Itt jön az első hozzászóló módszere, vagyis elkezded sorról sorra a szó szerinti szöveget megtanulni. Ehhez ismételned kell, de rengeteget. Én volt, hogy 10-szer is ismételtem egy-egy sort, de ezt tényleg addig kell, amíg nem megy szó szerint. Közben fejben hozzá kell rendelned a képet. Ez nagyon fontos, mert amikor áttérsz a következő sorra, akkor a következő sor az előzőleg hozzárendelt képről fog beugrani. Magyarul előbb jelenik meg a fejedben a kép, mint ahogy mondanád magát a sort. Tehát az első és a második hozzászóló módszerét kell ötvözni.


Na és itt jön a csavar, hogy amikor ismételed a sorokat, akkor ezt gyorsan csináld. Ne a normális versmondó tempóval, hanem már-már hadarva tanuld őket. Ez nekem tanulás közben mindig bevált. A gyors tempó ugyanis garantálja, hogy sosem akadsz el a versben. Ha hadarva tanulod, akkor nincs időd gondolkozni a következő soron, hanem teljesen magától fog jönni. Nyilván addig gyakorlod, amíg nem jön teljesen magától. Ez akkor is igaz lesz, ha később már nem hadarva adod elő, hanem beleviszed a hangsúlyt, és rendesen szavalod. Ezzel a módszerrel nagyon jól rögzül.


Ja, és mindig ahogy haladsz sorról sorra, ismételd át a teljes verset egy-egy új sor vagy versszak megtanulásakor (hogy mekkora szakaszokat választasz, azt rád bízom), mert így fognak a különböző sorok összekapcsolódni. Így lesz folyamatos a vers. És ha jól tanulod meg, akkor tényleg nem kell gondolkozni rajta, hanem magától jön az egész.


És még ami nagyon fontos, hogy a tanulást oszd két napra. Egyik nap megtanulod a verset. Ha már sikerül hadarva felmondani, akkor jó. Ne feledd, ha hadarva fel tudod mondani a verset, akkor az azt jelenti, hogy szépen is fel tudod szavalni, tehát tökéletesen rögzült! Másnap nem biztos, hogy vissza tudod mondani a verset, de ne aggódj emiatt, ez teljesen normális. Én ilyenkor mindig azt csinálom, hogy másnap megtanulom újra az egészet. Ne aggódj, ilyenkor észre fogod venni, hogy sokkal gyorsabban megy a megtanulása, kb. negyed annyi idő, mint amikor eredetileg megtanultad, vagy még annyi se. Ha ezután sikerül a verset újra hadarva elmondani, akkor az már azt jelenti, hogy rögzült a hosszú távú memóriában, tehát tudod. Próbáld meg minél többször fejből elmondani. Észre fogod venni, hogy egy idő után már semmi nehézséget nem okoz. És ha hadarva megy, akkor utána már nyugodtan szavalhatod szépen lassan, hangsúlyozva, nem fogsz elakadni benne. Automatikusan eszedbe fog jutni a következő sor anélkül, hogy gondolkodnál rajta.


Én ezzel a módszerrel tanultam mindig is a verseket, és mindig bevált.

2016. szept. 11. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes leírást, megpróbálom így...
2016. szept. 11. 11:44
 6/6 anonim ***** válasza:
Ha meg van zenésítve, akkor úgy.
2018. szept. 17. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!