Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért mindig ugyanazok a...

Miért mindig ugyanazok a számok mennek a rádióban?

Figyelt kérdés
Láttam erről egy videót, ami az amerikai helyzetet összefoglalva azt mondta, hogy tulajdonképpen a rádióállomások felfogadnak embereket akik kiválasztják nekik a zenét, ezeket a "harmadik feleket" pedig a nagy zenestúdiók lefizetik hogy az ő zenéjüket játssza csak, a kisebb zenészek hiába jók, labdába sem rúgnak. Ez Magyarországon is így van? A kívánságműsorba is hogy lehet hogy mindig ugyanaz a pár tucat szám között kérnek? Én egyszer betelefonáltam és amit kértem azt nem játszották le. De hogy miért nem azt nem mondták.

2017. aug. 23. 20:04
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A rádióknak ugye jogdíjat kell fizetniük azokért a számokért amiket lejátszanak, és nyilván azt adják le amit az emberek többsége szívesen hallgat, pontosan azért hogy ezzel a hallgatottsági statisztikát növeljék, mert a rádiók is javarészt reklámokból élnek és ugye minél nagyobb a hallgatottság annál több a lóvé. Amit mondtál hogy Amerikába hogyan működik szerintem itt is ez a helyzet, csak nincs harmadik személy hanem egy kiadó akár belföldi akár külföldi eladja nekik a jogdíjat egyes előadók javarészt sláger számokat amiket szívesen hallgatnak.

Persze a kívánságműsor is olyan hogy én online felületen akartam számot kérni és legördült egy szép hosszú lista hogy milyet lehet választani.


Akkor nem értettem hogy miért nem lehet azt ami nekem tetszik, stb...

Aztán beszéltem egy ismerősömmel aki zenei előadó, nem túl ismert és ő magyarázta el nekem hogy ez az egész úgy működik hogy a jogdíjat meg kell vásárolja a rádió hogy csak úgy leadhassák, és nem úgy van hogy besétál és fel ajánlja nekik. Ennek is megvan a maga módja, általában vannak műsorok ahol néha bemutathatnak egy egy új számot vagy valami, ott ugye kis beszélgetés stb... lejátsszák és ha a hallgatóknak tetszik akkor már tárgyalnak a továbbiakról. Akkor vetettem fel a kívánságműsor témát amivel ő már hívta fel egy helyi rádió igazgatóját hogy megkérdezze hogy ez hogyan működik, mert hiába beszélt adáson kívül a műsorvezetővel vagy más ott dolgozóval aki előre lebonyolította a dolgokat ők nem tudtak egyértelmű választ adni erre, mert ők sem tudtak konkrétumot, és akkor az ismerős elérte hogy az igazgatóval beszélhessen és az igazgató mondta el hogy a kívánságműsor sem úgy működik hogy akármit leadhatnak, nekik minden egyes zeneszám megvan vásárolva és ha többen kérnek egy számot egy órán belül vagy két órán belül akkor csak egyszer adhatják le és általában úgy szokták hogy várnak 10-15 percet és ha többet nem kérik azt akkor utána leadják stb... De az hogy miért nem kérhetnek akármit az is azért van mert aminek a jogdíját nem vásárolták meg azt nem adhatják le mert azért őket perelhetik is akár! Ők is általában azokat a számokat veszik meg amik népszerűek. Egy olyan rádió esetén akik inkább a régebbi idők slágereit adják ők akkor azokból az időkből való népszerűbb számok jogait veszik meg és adják le. Sokszor ezért van az hogy mindig ugyan az szól, és sokszor ez azon is múlik, ha nem túl jó a hallgatottság, nem túl jó a bevétel nem is tudnak új jogokat felvásárolni.


Erről még lehetne regélni, de nekem is ennyit mondott a srác lényegében hogy ennek ez a módja.

2017. aug. 23. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
És a jogdíjat minden rádió kifizeti? A netes rádiók meg a kisebb helyi rádiók is, még az olyan zenészeknek is, akiknek nincs hivatalos szerződésük?
2017. aug. 23. 21:07
 3/4 anonim ***** válasza:
A jogdíjat fizetni kell, kivéve ha nem jogdíjas, amit szabad zenének neveznek. A szerző halála után 70 évig kell fizetni a jogdíjat a zenéért. Az előadásért külön kell fizetni. Ha az előadó legalább 70 éve meghalt, akkor az előadásért sem kell fizetni. Egy énekes elénekelhet egy népdalt, és közkinccsé teheti az előadást, ekkor nem kell semmilyen jogdíjat fizetnie.
2017. aug. 24. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Bocs, ekkor nem kell senkinek sem jogdíjat fizetnie a számért.
2017. aug. 24. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!