Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Mennyire létezik aaz emberi...

Mennyire létezik aaz emberi szabad akarat?

Figyelt kérdés

A determinuzmus szerint, az anyagi részecskékre ható fizikai erők és ok okozati törvények meghatározzák azok teljes jövőképét.


Míg a világvallások spirituális világában Isten, teremtő energia, határozza meg a lélek utját.


Emberi élet során, döntések sorozatát hozzuk meg, leggyakrabban tudat alattink segítségével. Ha valamit tudatosan döntünk el, csak a már létező válaszok közül választhatunk, amit előre programozott agyunk tartalmaz?



2018. jan. 21. 04:36
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Ha egyszerűen csak megfigyeljük magunkat és az állatokat, szerintem könnyedén beláthatjuk, hogy az embernek van szabad akarata, az állatok pedig az ösztönüktől vezérelve élnek, de még ők sem feltétlenül egy előre programozott sors alapján tengődnek.


"Míg a világvallások spirituális világában Isten, teremtő energia, határozza meg a lélek utját. "

Keresztény vagyok, és nálunk nincs ilyen tanítás. Isten rálátása a jövőre nem egyenlő a determinizmussal


"Emberi élet során, döntések sorozatát hozzuk meg, leggyakrabban tudat alattink segítségével."

Ezt vitatom. Inkább sok döntésünket a pillanatnyi érzelmünk befolyásol, de befolyásolja a tapasztalat is, már amennyiben van az adott kérdésben. A fiatalokra jellemzőbb, hogy valamiféle sajátos világkép alapján döntenek, amit rendszerint a médiából építenek fel.


"A determinuzmus szerint, az anyagi részecskékre ható fizikai erők és ok okozati törvények meghatározzák azok teljes jövőképét. "

Determinizmus nem tud választ adni a szépségre, jóságra, erkölcsre, stb...

2018. jan. 21. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Nem létezik, biorobotok vagyunk, csak végtelenül összetett a programunk :)
2018. jan. 21. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

Amennyire képes vagy megérteni. Aki például nem érti, állandóan úgy érzi, korlátozzák. Én nem érzem úgy.


A dolog azon múlik, mennyire érted meg a természetet. Például, ha tudod, mi a gravitáció, nem akarsz mindenképpen egy zuhanó szikla alá állni. Vannak, akik ezt a szabad akarat megsértésének tekintik, én inkább hülyeségnek. Na és persze vannak sokkal bonyolultabb esetek is.

2018. jan. 21. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
60%

Semennyire, csak egy illúzió, nem is választhatsz a már létező válaszok közül, a bejövő inger és az agyad állapota (struktúra, oxigénszint, hormonok, stb) meghatározzák a választ, a tudatos döntéseid is ugyan úgy reflexek, mint az öntudatlanok (csak azok közben új kapcsolatok is létrejönnek, de azok is a reflexeid és a körülmények alapján meghatározottan). Én személy szerint a determinisztikus világképet támogatom, vannak akik azt mondják, hogy kvantum szinten véletlenek működnek, de ez ugye nem segít, illetve én nem tudom elképzelni, hogy létezik valódi véletlen, inkább csak olyan jelenségekről lehet szó, amiknek nem ismerjük/nem tudjuk megismerni az okát. + Nem tudok elképzelni olyan rendszert amiben működne a szabad akarat (tehát, hogy nem csak elméleti lehetőségünk van egynél több döntésre egy adott helyzetben), ez egyszerűen logikailag lehetetlen. (Már ha nem azt értelmezzük szabad akaratnak, hogy senki nem tart pisztolyt a fejedhez.) Épp ezért én nem is értek egyet a jelenlegi büntetés végrehajtási rendszerrel, nem büntetni kéne az embereket olyanért amit nem tehetett volna máshogy, hanem megjavítani őket, hogy legközelebb a megfelelőképpen reagáljanak egy adott helyzetre valamiféle agymosással. (mondjuk kondicionálással)


(Amúgy van egy kísérlet ami bizonyítja, hogy mire a tudatos döntés megszületik az agy tudat alatt már másodpercekkel azelőtt elkezdett dolgozni rajta.)

2018. jan. 21. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
54%
1-es, dehogynem tud választ adni, ezekre mind van tudományos (többnyire evolúciós) magyarázat, az hogy meg, hogy nem tudjuk pontosan levezetni az ok-okozati sort ami kiváltja ezeket nem a determinizmus hiányossága, hanem az idegtudományé.
2018. jan. 21. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

3-as


Kíváncsivá tettél. Kérlek mondj egy példát, mikor szabadon befolyás nélkül hoztál meg egy döntést!

2018. jan. 21. 19:31
 7/16 anonim ***** válasza:

Volt már párszor a kérdés.

Miért nem lehet visszaolvasni előbb?


Először is tisztázni kell, hogy számodra mit jelent a szabad akarat?

Azt, hogy minden külső befolyás nélkül hozol döntést?

De erre egy baktérium, vagy egy számítógép is képes!

Mennyiben vagy te ennél több?

MIKOR nevezed a saját döntésed szabad akaratból fakadó döntésnek?

Arról nem is beszélve, hogy rendkívül sok ösztön és érzés befolyásol téged (is), és ezek alapján már előre megvan a döntéseid nagy része.

De akkor ez mitől szabad?


Szóval, várom: KONKRÉTAN mit jelent neked egy szabad akaratból származó döntés?

2018. jan. 22. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Ha olyan sokszor volt már a kérdés, miért nem olvasol vissza a KONKRÉTUMOKIG?


Nekem azt jelenti a szabad akarat, hogy nem befolyásolhatja döntésemet sem fizikai törvény, sem spirituális vagy emberi ( másik ember akarata) befolyás.

2018. jan. 22. 06:38
 9/16 anonim ***** válasza:

Még mindig nem értem.

Van pl. 3 lehetőséged, ebből 2 egyforma jó, a harmadik rosszabb.

Hogyan működik itt a szabad akaratod?


És hogyan működik a szabad akaratod, amikor mondjuk tanulni kellene, de nem megy?

Vagy ha áldozatot kellene hozni valakiért?

2018. jan. 22. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

Mindenki saját magához mérten értelmezi a kérdést, mivel mindenki által elfogadott válasz úgysem létezik, viszont más nézőpontok ismerete érdekes lehet!


Ha nem tudod értelmezni a kérdést, nem kell rá válaszolnod, elég ha a többiek válaszaiból merítesz ihletet.

2018. jan. 22. 08:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!