Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Egyéb kérdések » Miért foglalkozik annyi ember...

Miért foglalkozik annyi ember mások helyesírásával ahelyett, hogy a feltett kérdésre válaszolna?

Figyelt kérdés
Grammar Pedantry Syndrome? (GPS)

2018. márc. 19. 19:10
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
84%

Mert zavaró. Egy-egy hiba becsúszhat bárkinek. Főleg itt, ahol még javítani sem lehet utólag.

De akinek tele van hibával az írása, arról igénytelenséget feltételeznek.

2018. márc. 19. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

1. Lehet, hogy igénytelen az írása, de ez nem is fog változni, ha minden közösségben csak szórakoznak rajta.

2. Ez még nem biztos, hogy érdekli.

3. A lényeg, hogy a kérdésére választ kapjon.

2018. márc. 19. 19:30
 3/16 TappancsMancs ***** válasza:
77%

Én úgy vagyok ezzel, hogy egyszer egyszer már jeleztem, de kínos a válaszolónak is szerintem, és inkább bízik az ember abban, hogy ha már annyira ráfér valakire akkor hátha azt is legalább kicsit komolyan veszi. Tökéletesen még a korrektorok se írnak helyesen, de ők közelítik, mondjuk ez nem is elvárás általában. De sajnos gyakran vannak olyan alapvető hibák és nem csak helyesírásiak amik a nyelvi szövegértést illetik, értelmetlen mondatok, más értelművé alakított helyesírási hibák amikor a -ba és -ben elcserélődik és olyankor a szó maga mást jelent. Remélhetőleg sokaknak használ legalább pár dolog. Vannak akik cikizésszerűen de kivehetően viccesen is írnak ilyeneket, ami élőszóban másképp jönne ki a hangsúlyozása miatt.


Tipikus amikor a -ba -be más értelmet ad egy szónak, nem mindegy, hogy Tescoba vagy Tescoban. Mást jelent a két szó és egy ilyen sajnos feltűnő.


Ha a kérdés olyan volt amire válaszoltam is olykor előtte vagy utána a helyesírásra is kitértem a válaszadás mellett.

2018. márc. 19. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 TappancsMancs ***** válasza:
48%
Hozzátehetem, hogy itt legalább anonim a dolog.
2018. márc. 19. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 TappancsMancs ***** válasza:
74%

Erre talán mégis írnék valamit:

"3. A lényeg, hogy a kérdésére választ kapjon."


Is is. Olyan ez mint amikor feljön valaki, hogy ezt vettem a munkához, mire rákérdez az ember, hogy "És vettél hozzá ...-t is?". Nem csak a kérdés/válasz ami számít. Másik példa a hogy írják angolul ezt azt és lehet rá válaszolni, de lehet mást szoktak rá mondani angolul. Akkor melyik a fontosabb? Szerintem is is dolog ez.

2018. márc. 19. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
25%
Erre vannak idomítva.
2018. márc. 19. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
79%

Van olyan szintű helyesírási igénytelenség, ami a megértést nehezíti.


Az nem baj, ha valaki túl fiatal, túl öreg vagy iskolázatlan és azért rossz a helyesírása. Ennek bele kell férnie, ezek a csoportok nem tehetnek róla, ha nem jól írnak. Sőt, a tájszólásból, más nyelvjárásból származó szokásokkal sincsen semmi baj (pl. tik a ti helyett). De ha valakinek azért rossz a helyesírása, mert igénytelen, az idegesít. A nyelvi rumli is rumli.


Van, akit zavar, hogy egy másik embernek piszkos a körme, még akkor is, ha nem kell kezet fogni vele vagy utána megfogni egy tárgyat. Van, akit zavar, ha egy másik embernek piszkos a cipője, még akkor is, ha nem potyog le róla a kosz. Van, akit munkahelyen zavar a másik asztalán uralkodó rendetlenség. Természetesnek vesszük, hogy ezek a dolgok kellemetlenek néhányunk számára. Hát miért ne lehetne kellemetlen, ha ugyanez az igénytelenség a nyelvhasználatban mutatkozik meg?


Viszont tudni kellene ezt az érzést tényleg csak szélsőségesen kétségbeejtő esetekben és kulturáltan kommunikálni, nem sértő módon, nem azzal a szándékkal, hogy a másikat megalázzuk és a földbe döngöljük.

2018. márc. 19. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
82%
Ha idegenektől segítséget, tanácsot, választ várok a kérdésemre, akkor minimum, hogy megtisztelem őket azzal, hogy megpróbálok helyesen írni. Ez alap.
2018. márc. 19. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
42%

#6 jól válaszolt.

Ezt tanulták az iskolában. De nem tanulják meg, hogy hogyan lehet másik hibáját úgy jelezni, hogy az ne legyen bántó és a másik tanulhasson belőle. Pedig magyar órának erről is szólnia kéne - de ahhoz még a tanárnak is tanulnia kell, hogy erre képes legyen.


Nagyon kevés tag van, aki képes elmondani, hogy nem becsmérli közben a másikat, hanem objektívan megfogalmazza, hogy mit lát és mi a helyesírás szerinti megfelelő írásmód. (pl A "nyelvtannáci" szót a magyar helyesírás szerint két szóban, külön írandó: "helyesírás náci".)

A helyes alternatívát nyújtó hozzászólásokkal nincs is gond, hiszen fejlődést biztosít.


Továbbá, aki nem érti (nem akarja megérteni) ezeket a kérdéseket, de belekötni szeret, azoknak gyenge a kognitív képességük és alacsony a tolerancia szintjük. Ezeket is sajnálatos módon belenevelik a gyerekekben az általános iskolától kezdve.


A legtöbben nem is akarják, hogy a másik megtanuljon helyesen írni, csak a másik gyengeségét akarják megmutatni.

Egy elmélet szerint az ember alapvetően gonosz és szereti mások hibáit felnagyítani, de nem szeret segíteni a másoknak, hogy az érzékelt hibákat javítsa, ezzel önmagát emelve a másik fölé szellemi síkon. Ez a kisebbségi érzéseire vezethető vissza :)


Ezt nagyon változó és becsmérlő módon képesek előadni. És bár csak annyit mondanak, hogy "zavaró", nem fogják fel, hogy ahogy ők szólnak a zavaró dologról, az milyen stílusú és mit eredményez, mert másokkal nem törődnek, azaz önzőek.


A legalja, amikor azzal érvel valaki, hogy "még helyresírni sem tudsz", akkor a mondanivalód többi része is hamis / nem vagy elég tanult a témához / nem hiszek neked. Ez egy tipikus érvelési hiba. Amit sokszor több másik érvelési hibával együtt használnak.

[link]

[link]

[link]

[link]

2018. márc. 19. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
4%

" Ha idegenektől segítséget, tanácsot, választ várok a kérdésemre, akkor minimum, hogy megtisztelem őket azzal, hogy megpróbálok helyesen írni. Ez alap."


Ha segíteni akarsz, csak azon fogsz segíteni, aki amúgy sem szorul segítségre?

2018. márc. 19. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!