Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Milyen verseket / verseskötete...

Milyen verseket / verseskötetet olvassak "kezdőként", amit élveznék?

Figyelt kérdés

Iskolás korom óta gyűlölöm a verseket. A sok versmagolás meg verselemzés nekem elég volt, érettségi óta eszem ágában se volt verseskötetet a kezembe venni. Még dereng valami, hogy mondjuk a Szeptember végén egész szép vers volt, meg hogy Ady Endrével azért sikerült néha-néha rezonálnom, de összességében inkább ilyen unalmas emlékeim vannak az egészről, mint hogy "Vitézek, mi lehet ez széles föld felett szebb dolog az végeknél?", meg hogy fel kellett sorolni, hogy Petőfi melyik városokban járt iskolába. (Ki a halált érdekel?!)


Viszont felnőttként adnék még egy esélyt a költészetnek, ebben kérek segítséget!


Lehet segít meghatározni az ízlésemet, ha más művészetekből mondok egy-egy alkotót, akik a legnagyobb katarzisélményt okozták nekem:

-Regények: Orwell

-Dráma: Dürrenmatt

-Film (itt címet mondok): Forrest Gump vagy Remény rabjai, nem tudok választani

-Sorozat (itt is): Fekete tükör

-Zene: Mozart


És ha ez az infó esetleg segít valamit: 25/F


2020. ápr. 15. 13:46
 1/4 anonim ***** válasza:
54%
ajánlom Csáth novelláit (naturalista művek, elég jók, személyes kedvencem)
2020. ápr. 15. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Én először "egyszerűbb" költöket ajánlanék neked: Petőfi, azonbelül is a népies, első korszaka. Aztán Arany Jánost. A balladáit semmiképp ne hagyd ki!

Tudom még ajánlani Csokonait, neki a rokokó stílusú verseivel szemezgess szerintem.

Aztán Reményik Sándort, az ő versei sem olyanok, hogy többszinten kell értelmezni. Egyszerű nyelvezet, egyszerű szóképek, alakzatok jellemzik.

Egyelőre ennyi jut eszembe. Ha pedig az ízlésedhez kapcsolódóan szeretnél, akkor 20. századi költők verseit olvasgasd. A premoderneket. Bár az jóval nagyobb energiabefektetést és háttértudást igényel.

2020. ápr. 15. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:
József Attila? Az egyik legnépszerűbb magyar költő, szerintem érdemes vele tenned egy próbát. Klasszikusok közül még Ady, Juhász Gyula, Arany János, Szabó Lőrinc. Kicsit más kategória, de ha modernebbet szeretnél, Fodor Ákost is ajánlom.
2020. ápr. 15. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Azok alapján, amiket szeretsz, én Petri Györgyöt ajánlom.
2020. máj. 8. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!