Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Ady Endre miért mondott olyan...

Ady Endre miért mondott olyan csúnya dolgokat a Mely ápol és eltakar című prózai művében, hogy az elvándorlás hazaárulás?

Figyelt kérdés

Alapjába véve én nem ismerem Ady Endre munkásságát, sajnos nem tudok róla semmit. De volt egy prózai műve amit feldobott nekem a Google a "hazaárulás" címszó alatt. Ebből egy részlete úgy hangzik:


"A kivándorlás hazaárulás. Élni s megélni nem muszáj. Igaz, hogy nem is nagyon lehet. De innen ugyan ki nem teszi a lábát senki. Ha gróf Károlyi Sándor jól érzi magát itt, érezze jól mindenki. Kap papot eleget, aki vigasztalja a másvilággal s elparentálja, ha fölfordul. Mit akarsz még, óh magyar?..."


Számomra rendkívül ízléstelen és gyáva, gyomorforgató ez az idézet. Először is, mi köze van hozzá, hogy ki hova és hogyan költözik el, hol tölti az életét? Másodszor, ne ő döntse el, hogy mit csináljak a saját életemmel. Más szemében látni a szálkát a világon a legegyszerűbb, sajátunkéban keresni egy picit nehezebb. A végén pedig nagyon provokatívnak érzem az utolsó mondatot, "Mit akarsz még, óh magyar?...", nagyon ízléstelen szerintem. Szerintem Ady Endrének figyelembe kellett volna vennie, hogy minden ember más, más igényekkel, szokásokkal, célokkal, vágyakkal stb... Az teljesen rendben van, hogy ő úgy szeretett élni, hogy prózai műveket és verseket írt, de azt ízléstelen tartom, hogy "hazaárulónak" nevez valakit, bárkit, mert éli a saját életét és szeretne boldog lenni.


Én azért költöztem el Magyarországról 6 éve, mert úgy éreztem, leszbikus lányként nem tudok boldog lenni a hazámban. A boldogságot Hollandiában találtam meg és soha nem szeretnék visszaköltözni Magyarországra. Elegem volt a gyűlöletből, a kirekesztésből, a megbélyegzés, az alacsony fizetésből és élet színvonalból, a 0 jövőképből és pesszimista mentalitásból. De leginkább a homofóbiából volt elegem. A barátnőmmel hosszú évek óta élek boldogan Hollandiában félelem, támadások, megbélyegzés nélkül. Nekem az fáj, hogy Ady Endre szerint, én "hazaáruló" vagyok, mert elköltöztem az alapvető emberi méltósághoz illő élet reménye miatt.


Szeretném megkérdezni, hogy Ady Endre miért mondott ilyen csúnya dolgot az ő "Mely ápol és eltakar" című prózai művében, hogy az elvándorlás hazaárulás lenne?



2020. júl. 20. 18:19
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
73%
oké:megérintett megbántott lépj tovább ez csak egy mű-olvass más sok szépet ha tetszenek egyébb hazai alkotók(vayg hollandot)-és fel a fejjel
2020. júl. 20. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Olvass holland költőket, írókat ezután. Gondolom, ők csak szépet-jót írnak...
2020. júl. 20. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Esetleg ha nem ragadnál ki egy részletet a cikkből, hanem elolvasnád az egészet, talán felismernéd az iróniát. Vagy ha ismernéd Ady munkásságát.


Talán...

2020. júl. 20. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Mint #3. De megjegyzem, ilyen szellemi sötétségben teljesen fura, hogy ilyen bonyolult szavakat ismersz, mint gyomorforgató.
2020. júl. 20. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
53%
Én nem ismerem ezt a verset, de ismerem Ady világszemléletét, ugyanakkor szerintem e nélkül is elég nyilvánvaló, hogy ez irónia. Éppen hogy ezt kritizálja Ady, csak ugye mélyebbre kéne nézni.
2020. júl. 21. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
64%
Másfelől nagyon kamu gyanús a kérdés.
2020. júl. 21. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
51%
5-ös, ez nem egy vers, hanem egy újságcikk. Egy keserűen ironikus, kritikus hangvételű újságcikk. És nem az elvándorlókat kritizálja.
2020. júl. 21. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

"Másfelől nagyon kamu gyanús a kérdés."

Gondolod, hogy nincsenek valódi ápoltak?

2020. júl. 21. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
Az biztos, hogy túl okos nem lehetsz :D
2020. júl. 22. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
mely ápol s eltakar-Amúgyis a "ritkánhallott szózatunk" sorai
2020. júl. 22. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!