Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » Mi lehet ezzel a verssel a baj?

Mi lehet ezzel a verssel a baj?

Figyelt kérdés

Beadtam egy verset egy pályázatra, és eleinte nem is akarták elfogadni, mondván, hogy fanfiction, pedig csak egy dal ihlette. Láttam a pontozást: 10-ből 0 pontot kapott. Ennyire rossz lett volna? Természtesen nem került be a kiadaandó versek köz. Nektek is megmutatom. Elő a kritikákkal, ne kíméljetek!


Kitartás!


Csendüljön fel a dal, a hangja gerjedjen,

Napsugár, eső és szél által terjedjen,

Jusson tengermélyre, jusson hegyoromra,

Jusson ki nagy térre és a kis zugokba.


Szóljon a dal Neked, aki most dolgozol,

Magadra nincs idő, másért fáradozol,

Pihenjél öt percet, a dal száll, hallgassad,

Ennyi kényeztetést engedj meg magadnak!


Szóljon Neked is, ki munkád elvesztetted,

Szóljon reményként, hogy lesznek idők, szebbek,

Vigasztalódj azzal, most se vagy egyedül,

És a borongós ég egyszer majd kiderül.


Szóljon Neked a dal, aki tanulsz éppen,

Ki vizsgára készülsz, jó jegy reményében

Szívedben szorgalom legyen és jó szándék,

Győztesként hirdet ki úgy az élet-játék!


És szóljon Neked is, ki nevelsz gyermeket,

Egyet vagy tán többet, pihenned nem lehet!

Néha öröm ez, de néha kemény párharc,

Arcodról ne essen le a mosoly-álarc.


És szóljon Neked is, aki még gyermek vagy,

Ne félj, aki szeret, az téged el nem hagy!

Egyél, nevess és játssz, legyen édes álmod!

Álmodd meg a jövőt, egy szebb, jobb világot!


Szóljon Neked is, ki most nyomsz betegágyat,

Tudom, meggyógyulni most egyetlen vágyad.

És Neked is szóljon, aki rá vigyázol,

Aki éjjel-nappal gondoskodik, ápol.


Neked is, ki túl vagy, bizony, jó sok éven,

Tartsanak égiek meg jó egészségben!

Hidd, csak szép korú vagy, és nem vagy még öreg,

Munkában, gyermekben leld meg örömödet!


És szóljon Neked is, ki most éppen gyászol,

Szeretted mosollyal néz rád Túlvilágról,

Odaát majd egyszer úgyis találkoztok,

És akkor minden szép lesz, fénylő és boldog.


Neked is szóljon, ki rabként vagy bezárva,

Okkal vagy ok nélkül rejt a cella rácsa,

Ablakon keresztül rád is lesüt a Nap,

Az idő múlik és Te is lehetsz szabad.


Végül Neked is szól, aki éppen alkot,

Legyél képzőművész, irodalmár, dalnok,

Élj a tudománynak, élj akár sportnak,

Munkádnak gyümölcsét meghozza a holnap.


Világon bárhol élj, ez a dal elérjen,

Segítsen át Téged is a nehézségen,

Bármit is csináljál itt vagy Túlvilágon,

Akiben Te hiszel, az Téged megáldjon!



2021. aug. 14. 09:55
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
*sem
2021. aug. 15. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 A kérdező kommentje:
Állítólag zsűri adta. Adtam be más verset is, arra azt mondták tetszett nekik, de az se került be.
2021. aug. 15. 13:13
 13/21 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező!


Ha szabad tudni, hova adtad be a verset, milyen pályázatra?


A vershez egyébiránt nem tudok sokat hozzáfűzni, tényleg jobb, mint az ide feltöltött írások többsége, esetleg az lehet kritizálni, hogy nem elég absztrakt, nem elég elvont, egyedi, de szerintem jó úton haladsz!

Nem tudom, hogy milyen tematikájú a weboldal, mit értenek "fan-fiction" alatt, az ahogy írtad is, nem érvényes erre a műre. Az egyik válaszoló a parafrázist nevezi annak (hasonlóságot vél felfedezni Babitscsal), ami szerintem egyszerű fogalmi tévedés, ha ilyen típusú probléma lett volna, - ha szakértő a zsűri - nem ezt a szót használták volna.

2021. aug. 16. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 A kérdező kommentje:
Azt Arte Tenebranum Kiadóhoz adtam be. Egyébként erről a Babits-műről nem tudtam.
2021. aug. 16. 07:49
 15/21 anonim ***** válasza:
0%

4-es és 6-os vagyok.

https://www.youtube.com/watch?v=fCZVL_8D048


Gondolom erről a Jeruselama számról van szó, amelyet nem tudom hány verzióban töltöttek fel, és bevallom eleddig erről meg nekem nem volt semmiféle ismeretem.

Amiért Babits Mihályt bátorkodtam ide citálni, az nem parafrázis, hanem a versed kapcsán rögtön az ő műve jutott eszembe, hogy igen is, ez annak fanfiction-je. Igen sajnálom, hogy nem volt ismereted róla. De tehettem volna ugyanebből az apropóból a citálást József Attilával is (A hetedik), vagy Kosztolányi Dezsővel (Akarsz-e játszani?). És ha tovább gondolnám irodalmi ismereteimet, még vagy egy tucatot biztos tudnék példaként felhozni, de nem teszem.

A közelmúltból most eszembe jutott valami, bár ez egy dal. Egy könnyűzenei mű, olyan, mint ami téged a versed megírására ihletett: Locomotív GT.: Neked írom e dalt.

https://www.youtube.com/watch?v=Df6bO8LSjSs


Mindezekhez hasonlítva versedet, vajon nem fanfiction?

2021. aug. 16. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem, a fan-fiction kifejezés nem ezt jelenti, mint amit ki akarsz belőle hozni. A logikád mentén már nem is lehet(ne) eredeti művet alkotni, mert minden új szövegre rá lehet fogni, hogy egy korábbi fan-fiction-je...
2021. aug. 16. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 A kérdező kommentje:

Kedves 4-es 6-os

Akkor szerinted Az éhezők viadala is fanfiction, ha nagyban hasonlít Takami Kósuntól A Battle Royale-ra? Egyébként lehet, hogy a téma hasonló, de nem fanfiction. Susanne Collins is megmondta, hogy nem is ismerte a Battle Royale-t


A Rómeó és Júlia a szerelemről szól. Akkor a Love Story a Rómeó és Júlia fanfiction-je, mert az is a szerelemről szól? Mondjuk, a West Side Stiry már inkáb lehet az. legalábbis a te értelmezésedben, de a fanficzion akkor is konkrét karakterekről szóló történet, akiket más szerző talált ki. Pl. Don Quijoteről vagy Quasimodóról sok fanfic mű született.


Vagy itt van George R.R. Martin Tűz és Jég dala regényciklusa, aminek alapja Maurice Druon Az elátkozott királyok c. regényciklusa volt, legalábbis az ihlette, hiszen sok hasonlóságot mutat Cersei királyné Mahaut D'Artois-val vagy Geoff Civakodó Lajossal. Az is fanfiction?


Az, hogy valaki ír egy dalt, és ezzel próbál üzenni mindenkinek, hogy tartson ki a nehéz időkben, annyira egyetemleges, hogy nem lehet fanfictionről beszélni.


Fanfiction akkor lenne, ha egy konkrét, népszerű szereplőről írtam volan benne pl. Elza királynőről a Jégvarázsból, vagy olyan konkrét helyzetekről, mint pl lézerkardozás vagy egy ló véres feje a tulaj ágyában.


A lényeg viszont ez: "The author uses copyrighted characters, settings, or other intellectual properties from the original creator(s) as a basis for their writing."


És itt a kulcsszó a "COPYRIGHTED" vagyis a szerzői jog védelme alá eső szón (legyen szó karakterről, helyszínről vagy más szellemi tulajdonról) van. Az, hogy írok egy verset egy olyan témában, amiről más is írt, az tehát nem fan fiction.

2021. aug. 16. 23:31
 18/21 anonim ***** válasza:

Nem ezt szeretném kihozni az egészből, de a fanfiction egy műalkotás rajongók általi „továbbírását” jelenti. Ezekben a művekben hol magát a történetet folytatják, hol csupán az eredeti történet szereplőit mozgatják, más történetvezetéssel.

A világon még senki nem mondta azt József Attilára, hogy Babits versének fanfiction-jét írta meg, ahogy Presser Gábor által írt dalra sem mondta ezt a földkerekségen senki sem.

A kérdező verse viszont mindezzel nagyon korrelál. Talán máshogyan, más szavakkal, más kifejezésmódban, más stílusban kellett volna megírni. Ebben az esetben a kutyának nem jut eszébe a fanfiction.

2021. aug. 16. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
100%

"[...] a fanfiction egy műalkotás rajongók általi „továbbírását” jelenti. Ezekben a művekben hol magát a történetet folytatják, hol csupán az eredeti történet szereplőit mozgatják, más történetvezetéssel."

Így van. Amennyiben - az egyszerűség kedvéért Babitsnál maradva - a kérdező versében találhatóak utalások királyra, vagy királynéra, esetleg kimutatható, hogy az említett mű egyértelmű folytatásának tekinthető, úgy - sem nevezhetnénk igazából fan-fiction-nek, mert vers esetében ezt a terminust hivatalosan nem használják - fogalmi csúsztatással fémjelezhetnénk ezzel az angolszász kultúrkörből átvett, veretes kifejezéssel.

(Arra, hogy milyen "szakmai zsűri" az, ami minden indoklás nélkül fan-fiction-nek bélyegez lírai műveket már bele se merek gondolni.)

2021. aug. 17. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Nekem rögtön ez jutott eszembe róla, azt hittem, ez ihlette:

https://www.youtube.com/watch?v=g9oln0zb8II


Egyébként szerintem nem rossz vers, csak nem mond semmi újat. Már meghallgattam youtube-on.

2021. aug. 17. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!