Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Művészetek » A belinkelt cikk alapján is...

A belinkelt cikk alapján is átgondolva, az autonóm véleményetek szerint, komolyan vehetően, lehet egy közönséges, tömeggyártású piszoár kiállítása művészet, műalkotás?

Figyelt kérdés
[link]

2022. jan. 8. 02:00
 1/10 Isti22 ***** válasza:
100%
Igen, hiszen túlmutat önmagán.
2022. jan. 8. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
77%
Ez egy soha véget nem érő vita, amit általában hozzá nem értők vívnak. :)
2022. jan. 8. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Persze..


Például egy ilyenre ráírja a művész,hogy "téboly" és már kész is a mondanivalóval bíró alkotás:

[link]

2022. jan. 10. 06:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

1 > Persze, hogy nem.

Hiszen (pl. Karinthy Frigyesen cseperedett) átlagos intelligenciával sem nagy gondolatfűzési mutatvány kimutatni bármiről is, hogy túlmutat önmagán, és hogy milyen, szándékunk szerinti, tetszőleges irányba. Ez kb. annyit ér mint a verbális festészet, vagy akár a hang nélküli hangverseny. Ha viszont ezt a dolgot a fejéről a talpára, komolyan vehetően a valóság talajára állítjuk, akkor pl. egy bidének (a funkció, a használat, a gyártás, a beépítés és üzemeltetés stb. elsődleges szempontjai után) csak az ipari formatervezés irányából lehet valamiféle alkalmazott közelítése a művészet felé, de semmiképpen nem műalkotás, azaz nem alkotói és művészeti minőség.


2 >

A hozzá nem értőkre hivatkozó válasz pedig, a kérdést lényegében megkerülve, még kísérletet sem tett valamiféle önálló vélemény megfogalmazására.


¯ \ _ (ツ) _ / ¯

2022. jan. 14. 13:20
 5/10 Isti22 ***** válasza:

ma 13:20


Figyelmen kívül hagysz egy rakás dolgot, elsősorban a kontextust. Önmagában nem mutat túl önmagán egy random tárgy, ezt átlagos műveltséggel is beláthatod. Csakhogy egyrészt Duchamp módosított rajta, a megszokottól eltérő helyen és eltérő módon állította ki, címet adott neki - ezek mind olyan hozzáadott elemek, amelyek jelenéstöbblettel ruházzák fel a tömeggyártott cikket. És akkor még nem beszéltünk arról, hogy mikori alkotásról van szó.

2022. jan. 14. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

5 > 15:09

Egyiket sem hagytam figyelmen kívül, csak nem részleteztem, mivel pl. a belinkelt cikkben is szerepelnek. Épp ezek azok a valós művészi minőség és érték nélküli, kreatív ürességűen belterjes vakvágányok, amikre a gondolatfűzési mutatvány körében utaltam. Ennek lehet és lett az az eredménye, hogy a magukról nagyot ​gondolók szűk köre, valódi művészi produktum nélkül, összekacsintva, akár fricskaként is bármibe belemagyarázhat egy olyan jelentőséget, amiről egyébként mindenki látja, hogy nincs.

Lásd: verbális festészet. ;-)


Effélével pro és kontra eljátszottunk már a középiskolában is. Tehát akár meg is védhetem művészetként, de az autonóm véleményem szerint nem az.


Az ilyesminek az egyik következményeséről mondta Csányi Vilmos etológus, hogy ha van egy olyan kör, ahol fel lehet vágni pl. egy disznó-festménnyel, lesz olyan is, aki elhiszi, hogy érték és milliókat ad érte.

2022. jan. 14. 16:25
 7/10 Isti22 ***** válasza:

ma 16:25


Tehát ha jól értem, neked csak az a művészet, ha valaki alkot valamit és nem csupán módosít rajta?


Az én autonóm véleményem szerint komolyan vehetően továbbra is lehet egy közönséges, tömeggyártású piszoár kiállítása művészet, műalkotás.

2022. jan. 14. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

7 > Isty22

Az általam leírtakra tartalmilag nem reagálsz, ahelyett engem próbálsz a nekem szánt skatulyádba tuszkolni. Nyilván ebből is következően, egyáltalán nem érted, nem is értheted jól, hogy nekem mi a művészet.

Ezen túlmenően pedig olyasmit próbálsz nekem tulajdonítani, amire én még csak nem is utaltam.


A véleményedet tiszteletben tartva, bár valóban formás portéka, szerintem továbbra sem műalkotás az a piszoár. Ám a mind közvetlenebb és állandóbb művészeti élményed érdekében kívánom, hogy neked is legyen egy még különlegesebb kontextusú és saját elnevezésű piszoárod, vagy egyéb háztartási miegymásod! ;)

2022. jan. 14. 20:20
 9/10 Isti22 ***** válasza:

ma 20:20


Csak arra tudok reagálni, amit írtál, és arra reagáltam is, de szólj, ha valami fontos felett átsiklottam volna :)

2022. jan. 14. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

9 > Isti22


Mivel tulajdonképpen mindenen* átsiklottál, amit írtam, a fontoson és kevéssé fontoson is: hogy is reagálhattál volna érdemben!? :)

Talán ezért nem tűnt fel az mondatom sem, hogy én (meghagyva neked kontextusos piszoár műélvezetét) tiszteletben tartom a véleményedet. Ezt viszonosan, esetleg kipróbálhatnád te is. ;)


(*lásd: a korábbi hozzászólásaimat)

2022. jan. 14. 22:53

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!